Bezpieczeństwo, Granice

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w poniedziałek okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo. Jednostka spędzi w tym mieście trzy dni i odpłynie z Odessy 9 maja.

Po raz ostatni HMS Echo gościł na Ukrainie w grudniu ubiegłego roku. W lutym w Odessie był niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, a w kwietniu kanadyjska fregata Toronto oraz hiszpańska fregata Santa Maria.

Okręty marynarek wojennych państw NATO nasiliły swoją obecność na Morzu Czarnym po ostrzelaniu w końcu listopada 2018 roku przez Rosję trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy.

Do ataku doszło, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. O uwolnienie marynarzy zabiega m.in. Unia Europejska.

Ukraina uznała incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej za akt agresji. Władze Rosji zarzucają marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

Z Kijowa Jarosław Junko

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter