Bezpieczeństwo, Granice

Pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 37 tysięcy mil morskich. Jako pierwszy okręt ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W piątek, 8 marca, na pokładzie ORP Piorun odbyły się uroczystości rocznicowe z okazji 25 rocznicy wejścia do służby.   

Gdy 25 lat temu podnoszono po raz pierwszy banderę wojenną okręt został ochrzczony imieniem swojego wojennego poprzednika - ORP Piorun.

Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1940 roku. Podczas działań wojennych uczestniczył w osłonie konwojów do oblężonej Malty, operacjach arktycznych, osłaniał operacje desantowe w Sycylii i w północnej Francji. Najbardziej zasłynął podczas operacji zatopienia najpotężniejszego niemieckiego pancernika - Bismarcka.
ORP Piorun jako pierwszy go wykrył i pomimo dużej dysproporcji w uzbrojeniu i tonażu "związał" go ogniem artyleryjskim, co umożliwiło aliantom przegrupowanie sił do ataku. Podczas działań II wojny światowej ORP Piorun pokonał 218 tysięcy mil morskich.

Współczesny ORP Piorun kontynuuje tradycje jednego z najsłynniejszych polskich okrętów II wojny światowej. W marcu 1999 roku ORP Piorun wraz z bliźniaczym ORP Grom były pierwszymi polskimi jednostkami, które brały udział w międzynarodowych manewrach NATO już trzy dni po wstąpieniu naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zgodnie z marynarską tradycją, na okręcie podniesiono wielką galę banderową, a w uroczystym apelu z tej okazji uczestniczył dowódca gdyńskiej Flotylli kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr Radosław Hurbańczuk, członkowie załogi, byli dowódcy oraz marynarze, którzy służyli na tym okręcie. Gościem honorowym był przedstawiciel Rady Miasta Gdyni, które jest honorowym patronem okrętu.

ORP Piorun (numer burtowy 422) jest okrętem rakietowym typu "Orkan". Uzbrojony w armatę AK-176 M kalibru 76,2 mm, sześciolufową armatę AK-630 kalibru 30 mm oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych S-2M. Posiada na uzbrojeniu i wyposażeniu rakiety RBS-15 Mk III, system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Ponadto wyposażony jest także w urządzenia łączności w standardzie NATO.
ORP Piorun jest bardzo szybką i dynamiczną jednostką. Trzy silniki wysokoprężne (o mocy 4895 koni mechanicznych każdy) pozwalają rozwinąć prędkość 36 węzłów (około 70 km/h). Głównym zadaniem okrętu rakietowego typu "Orkan" jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów.Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. 

Podobnie jak pozostałe okręty typu - ORP Orkan i ORP Grom, również ORP Piorun budowany był w NRD dla własnej floty. Jego kadłub powstał w stoczni VEB Peenewerft w Wolgaście, w byłej NRD (położenie stępki - 10 września 1990 r.). Po zjednoczeniu Niemiec kadłuby odkupiła Marynarka Wojenna RP, dokończyła budowę w kraju. Budowę dokończyła i okręty z tej serii wyposażyła Stocznia Północna (obecnie Remontowa Shipbuilding). Okręty zostały wcielone do 31 dywizjonu Okrętów Rakietowych 3 Flotylli Okrętów. Od 2011 r. ORP Piorun, który wszedł do służby 11 marca 1994 r., należy do dywizjonu Okrętów Bojowych.

rel (MW RP), PBS

Fot.: Marynarka Wojenna RP, Piotr B. Stareńczak

ORP Piorun w podczas remontu
ORP Piorun w podczas remontu
+3 25 lat
Okrety wojenne RP powinno sie budowac w stoczni Marynarki Wojennej w kraju!!
11 marzec 2019 : 10:19 Stary Kolejarz | Zgłoś
+3 O budowaniu
Jeden już zbudowano po..... paru latach. Chciałbyś Stary Kolejarzu, żeby w takim tempie budowano kolej. Byłbyś jeszcze na etapie PAROWOZÓW.
12 marzec 2019 : 10:54 maciek2 | Zgłoś
+1 w kraju
Bogu dzięki za "Remontówkę", która jeszcze coś dla Marynarki buduje (jak min. Wojny zamówi) bo Stocznia Wojenna to chyba czeka na wojnę.
12 marzec 2019 : 11:00 maciek2 | Zgłoś
+3 nasza flota
Powinniśmy pozbyć się złudzeń co do reaktywacji naszej Mar.-Woj. Sygnały jakie ostatnio wychodzą z rządu są następujące:priorytet to lotnictwo i zakup F-35 plus wszystko co na lądzie, o okrętach ani słowa nie było,znaczy klamka już zapadła i z tego budżetu 185 miliardów pln. na następne lata na Mar.-Woj. jakieś ochłapy pójdą ale nic poza tym :(
13 marzec 2019 : 20:01 st.marynarz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter