Bezpieczeństwo, Granice

Szef MSW Włoch Matteo Salvini powtórzył w czwartek, że porty w tym kraju są zamknięte dla statków z migrantami ratowanymi na morzu. Tak odniósł się do sprawy jednostki Sea-Watch z 32 migrantami, która od 11 dni czeka na wpuszczenie do portu w Europie.

"Włoskie porty są zamknięte, przyjęliśmy już zbyt wielu fałszywych uchodźców, wzbogaciliśmy zbyt wielu przemytników" - napisał wicepremier Salvini na Twitterze. "Niech burmistrzowie z lewicy myślą o swoich obywatelach mających trudności, a nie o nielegalnych imigrantach" - tak skomentował słowa burmistrza Neapolu Luigiego de Magistrisa, który wyraził gotowość przyjęcia statku niemieckiej organizacji pozarządowej w tamtejszym porcie.

De Magistris zaapelował do premiera Włoch Giuseppe Contego, by podjął działania w tej sprawie.

Sea-Watch od końca grudnia w trudnych warunkach czeka na Morzu Śródziemnym na wpuszczenie do jednego z portów. Na pokładzie statku jest 32 migrantów, których załoga zabrała z dryfującego pontonu.

Przyjęcia statku odmówiły Włochy, które latem zeszłego roku zamknęły swoje porty, a także m.in. Malta i Hiszpania. Holandia zadeklarowała, że jest gotowa przyjąć część migrantów, jeśli zrobią to też inne państwa europejskie.

MSW Włoch podało, że w zeszłym roku do kraju przypłynęło 23 tys. migrantów, czyli prawie pięć razy mniej niż w 2017 roku. To rezultat przede wszystkim zamknięcia włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, patrolujących Morze Śródziemne.

sw/ akl/ mal/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.144 4.2278
EUR 4.4519 4.5419
CHF 4.5663 4.6585
GBP 5.1887 5.2935

Newsletter