Bezpieczeństwo, Granice

Statek poszukiwawczy i ratowniczy Aquarius, który przez wiele miesięcy ratował migrantów na Morzu Śródziemnym, zakończył swoją działalność - poinformowała w czwartek użytkująca dotychczas statek międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic.

Lekarze bez Granic i francuska organizacja humanitarna SOS Mediterranee poinformowały, że działalność statku została wstrzymana z powodu "kampanii oszczerstw", prowadzonej przez rządy europejskie. Statek został zablokowany w porcie w Marsylii, ponieważ pod koniec września ważność straciła jego panamska rejestracja. "To jest czarny dzień. Europa nie tylko nie zapewniła odpowiednich warunków do prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratunkowych, ale także aktywnie sabotowała próby ratowania życia" - powiedziała Vickie Hawkins, szefowa brytyjskiego oddziału Lekarzy bez Granic.

"Koniec Aquariusa oznacza więcej utraconych żyć na morzu, zginą ludzie, o których nikt nie będzie pamiętał. Okazuje się, że przywódcy europejscy odwracają wzrok, gdy giną mężczyźni, kobiety i dzieci" - dodała.

W czerwcu Aquarius znalazł się w centrum międzynarodowego sporu dyplomatycznego, gdy uratował na morzu 630 migrantów z Libii. Po odmowie ich przyjęcia przez Włochy i Maltę ostatecznie osoby te zeszły na ląd w Hiszpanii.

SOS Mediterranee twierdziłą, że Aquarius był jedynym cywilnym statkiem patrolującym środkową część Morza Śródziemnego, gdzie znajduje się "najbardziej zabójczy szlak migracyjny na świecie".

zm/

+11 równe traktowanie?
Gdy 20 ludzi jedzie 9-osobowym busem,żeby zarobić przy zrywaniu jabłek,to prasa potępia takie zachowanie.Zaś gdy 20 ludzi wsiada do 9-osobowej gumowej łodzi bez napędu i płynie przez groźne morze, po to by załapać się na socjal w Europie to według prasy jest to zachowanie słuszne i powinno skłaniać rządy do udzielenia owym szaleńcom wszelkiej pomocy,w tym pomocy która wiąże się z narażaniem własnego życia.
07 grudzień 2018 : 10:07 8989 | Zgłoś
0 Płynął do Hiszpanii...
Ratowanie ludzi jest szlachetne. Ale podrzucanie ich innym aby sprawić im problem i koszty to chamstwo.
Okręt uratował 630 migrantów z Libii - to skoro Malta i Włochy nie chciały ich przyjąć, powinien ich odstawić z powrotem do tejże Libii; Tunezja i Algieria tez były bliżej. Wtedy wszyscy by pochwalali działalność Aquariusa i lekarzy. A sami przemytnicy nie znajdowaliby chętnych na takie eskapady. A tak jest to podłość !
I drodzy lekarze z Aquariusa - weźcie część odpowiedzialności - razem z panią Angelą - za tysiące utopionych w Morzy Śródziemnym.
09 grudzień 2018 : 18:06 Patryk N. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter