Bezpieczeństwo, Granice

Marokańska marynarka wojenna uratowała na Morzu Śródziemnym 308 migrantów, w większości z Afryki Subsaharyjskiej - poinformowała marokańska agencja prasowa MAP. Uciekinierzy płynęli na 16 pontonach i mieli problemy na morzu.

Nielegalni migranci zostali przechwyceni w nocy z czwartku na piątek - poinformowało wojskowe źródło, cytowane przez MAP.

Operację ratunkową kontynuowano w piątek i tego dnia "wszyscy migranci zostali sprowadzeni do różnych portów w Maroku; uratowani są cali i zdrowi".

Tymczasem szef miejscowego biura stowarzyszenia praw człowieka w An-Nadur na północnym wybrzeżu Maroka Omar Nadżi poinformował o dwóch ofiarach śmiertelnych. "Martwe ciała dwóch młodych marokańskich migrantów, wyrzuconych z morza, zostały przekazane w czwartek do miejskiego szpitala" - powiedział agencji AFP.

Źródło we władzach lokalnych w tym mieście poinformowało AFP, że podczas akcji ratunkowej nie odnotowano żadnych zgonów.

Coraz więcej Marokańczyków i imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej próbuje dotrzeć do Europy drogą morską lub przecinając ogrodzenia oddzielające Maroko od hiszpańskich enklaw Ceuty i Melilli, jedynych dwóch granic lądowych między Afryką a Unią Europejską.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) ok. 43 tys. migrantów dotarło do Hiszpanii od początku roku, z czego 38 tys. drogą morską. Marokańskie władze informują, że w tym samym okresie udaremniły 54 tysiącom migrantów przedostanie się na obszar UE.

 

cyk/ mark/

+1 Ratują ich czy wybierają z łodzi?
Ratują ich czy wybierają z łodzi? Przekazy medialne są takie, że człowiek przestaje dawać wiarę w słowo pisane (medialne). Większość migrantów zdaje się jest wygarnięta ze swoich pływadeł, ale media donoszą o "uratowaniu"...
28 październik 2018 : 09:28 pies_na_buraki | Zgłoś
0 nowomowa
Zatrzymanie nielegalnych inmigrantów na morzu nazywa się obecnie akcją ratowniczą.Ratowanie inmigrantów przez marokańskie wojsko tym różni się od ratowania przez statki organizacji pozarządowycy,że ci ostatni świadczą dla inmigrantów taxi servce dowożc inmigrantów do porów Grecji,Włoch ,Hiszpanii lub Malty.Tymczasem wojsko odstawia uratowanych do portów marokańskich.Warto odnotować,że niektórzy z inmigrantów występując przed władzami Hiszpanii ''przypomnieli sobie'',że pochodzą z terenów Sahary Zachodniej,która do 1975r była hiszpańską kolonią.
29 październik 2018 : 06:23 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter