Bezpieczeństwo, Granice

Zależy nam na budowie zdolności obronnych naszej ojczyzny - powiedział w środę szef resortu obrony Mariusz Błaszczak po odprawie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Odprawa dotyczyła zaplanowanych na listopad największych prowadzonych w Polsce ćwiczeń wojskowych .   

"Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było bardzo dobrze przygotowane do wyzwań, jakie niewątpliwie czekają nas wszystkich. Myślę tu o budowaniu zdolności obronnych naszej ojczyzny, o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, o naszej współpracy z wojskami Stanów Zjednoczonych" – powiedział Błaszczak po spotkaniu z dowódcą Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych generałem Tomaszem Piotrowskim i kierownictwem ćwiczeń Anakonda.

Szef MON przypomniał, że ćwiczenia Anakonda odbywają się od 2006 r. co dwa lata. Jak poinformował, tegoroczna edycja ćwiczenia Anakonda ma być poświęcona w dużej mierze siłom lotniczym.

"Będziemy też koncentrowali się na współdziałaniu wszystkich rodzajów sił zbrojnych (...) Zadaniem, jakie zostało postawione, jest sprawdzenie gotowości, zdolności i interoperacyjności poszczególnych formacji" - dodał Błaszczak.

Ćwiczenie Anakonda-18 będzie największym ćwiczeniem SZ RP w 2018 roku organizowanym przez Polskę. Będzie sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych RP z sojusznikami. W ćwiczeniu będą uczestniczyć żołnierze z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Anakonda 18 ma na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej poprzedzonej działaniami przeciw-hybrydowymi.

Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, także na akwenie Morza Bałtyckiego, a blisko 5000 żołnierzy, po raz pierwszy w edycji tego ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie.  

Jednym z epizodów ćwiczeń Anakonda-18 będzie przeprowadzone 8 listopada w Gdyni ćwiczenie "Kaper", obejmujące przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym na morzu. 

Krzysztof Kowalczyk (PAP), PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.587 4.6796
EUR 4.6746 4.769
CHF 4.7834 4.88
GBP 5.5524 5.6646

Newsletter