Bezpieczeństwo, Granice

Najnowocześniejszy okręt rakietowy duńskiej floty zacumował przy nabrzeżu Polskim w Gdyni. Wizyta była doskonałą okazją do poznania walorów fregaty Iver Huitfeldt oraz możliwością spotkania się przedstawicieli polskiego przemysłu stoczniowego z przedstawicielami tego przemysłu z Danii i Wielkiej Brytanii.

Fregaty typu Iver Huitfeldt to seria trzech okrętów budowanych dla marynarki duńskiej: HDMS Peter Willemoes (F362) i HDMS Niels Juel (F363) i HDMS Iver Huitfeldt. Ten ostatni, 16 września zacumował w gdyńskim porcie.

Okręty rakietowe typu Iver Huitfeldt weszły do służby w latach 2012-2013 i zostały zaprojektowane w zgodzie z rodzimym systemem Standard Flex. Jest to koncepcja modułowości, w ramach której można dokonać stosunkowo łatwej wymiany uzbrojenia i wyposażenia na okręcie, aby przystosować go do wypełniania różnych zadań. Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas prezentacji fregaty i jej kluczowych cech.

– Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście zaprezentowano tę wyjątkową i nowoczesną jednostkę. Warto zaznaczyć, że jednostka ta jest inspiracją dla projektu Arrowhead 140 zaprezentowanego wiosną 2018 roku. Wspólny projekt firm z Królestwa Wielkiej Brytanii i Dani jest jednym z najnowocześniejszych w branży. W trakcie spotkania przedstawiciele Marynarki Wojennej, stoczni i innych branży zainteresowanych tematem mieli możliwość spotkania się ze specjalistami odpowiedzialnymi za jej projekt i budowę – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Jednostki mają 138,7 m długości, 19,75 m szerokości i 6 645 t pełnej wyporności. Zostały wyposażone w dwie uniwersalne wyrzutnie pionowego startu Mk 56 VLS dla 24 pocisków przeciwlotniczych RIM-162 ESSM, a także od 8 do 16 pocisków przeciw-okrętowych RGM-84 Harpoon Block II, pojedynczą 35-mm armatę morską Oerlikon Millennium, dwie 76-mm armaty morskie OTO Melara i dwie wyrzutnie lekkich torped MU90/IMPACT. Okręty zostały również wyposażone w 32 uniwersalne wyrzutnie pionowego startu Mk 41 VLS dla rakiet SM-2 Block IIIA.

Fregatę przy nabrzeżu Polskim można zobaczyć jeszcze dziś, do godziny 18.00.

Gdynia.pl / Marta Jaszczerska

0 FREGATY
PISZECIE ŻE DUŃSKIE FREGATY PRZETRWAŁY BY KILKA MINUT BO RUSEK DO NAS MA TYLKO 100 KM I RAKIETY HIPERSONICZNE TO PO CO WYDAWAĆ W OGÓLE NA ZBROJENIE ARMII PO CO INNYM WOJSKO LEPIEJ BAĆ SIĘ RUSKA I TYLE JEŻELI RUSEK UDERZY KTOŚ INNY PRZYPIEPRZY MU Z DRUGIEJ STRONY CO RUSEK CZY USA SA BOGAMI ŚWIATA NIE JAK SIĘ SIĘ ZACZNIE NIE BĘDZIE WYGRANYCH PRZEGRAMY MY WSZYSCY CZY JESTEŚ BOGATY CZY BIEDNY I TAK I TAK DO PIACHU TO JEST PEWNE W TYM ŻYCIU.CZY TO BĘDĄ AMERYKAŃSKIE, ANGIELSKIE,FRANCUSKIE CZY INNE FREGATY CZY INNE OKRĘTY TEŻ ZOSTANĄ ZASIĘGIEM ZŁAPANE WIĘC NIE WIEM PO CO TA GADKA CHODZI TU O PIĘĆ MINUT CZY GODZINĘ TAK CZY TAK OBERWIEMY CZY TO POLAK AMERYKANIN RUSEK FRANCUZ CZY INNY
02 kwiecień 2020 : 11:42 BŁAŻEJ | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter