Bezpieczeństwo, Granice

Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

"Nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli dwie bomby lotnicze. Aktualnie bomby znajdują się na skrzyni ładunkowej specjalistycznego pojazdu" – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy 8.Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski. Dodał, że urządzenia wskazują, iż poza trzecią bombą "jest coś jeszcze w wodzie".

"Niestety, w tej chwili nie możemy tego sklasyfikować. Najpierw musimy wydobyć trzecią bombę lotniczą. To równie dobrze może okazać się kawałkiem rury stalowej, jakąś kotwą, ale na tym etapie podchodzimy do tego z najwyższą ostrożnością" – powiedział rzecznik.

Dziennikarze pytali, jak długo potrwa akcja wydobycia bomb i obiektu, który został wykryty. "Nam przede wszystkim zależy, by operacja została przeprowadzona w sposób bezpieczny. Wszystko staramy się robić sprawnie, tak, żeby to było zrobione jak najszybciej, ale przy tym jak najbezpieczniej" – podkreślił kmdr Kwiatkowski.

Około 250-kilogramowe bomby zostały znalezione kilkanaście metrów od brzegu na głębokości 1,5 m. Jak poinformował rzecznik, "wyciągane są rękami żołnierzy". Następnie "są transportowane do linii brzegowej i dźwigiem przekładane na wysoki pojazd specjalistyczny". Zdetonowane zostaną na jednym z zachodniopomorskich poligonów.

Bomby w Bałtyku przy plaży w Podczelu, w pobliżu zejścia od ul. Brzeskiej, znalazł kilka dni temu policjant po służbie. Na miejsce zostali wezwani saperzy, którzy stwierdzili wstępnie, że to bomby lotnicze z czasów II wojny światowej o wadze 250-300 kg każda. Oczyścili i odkopali bomby. W sobotę władze Kołobrzegu powołały sztab kryzysowy. Ze względu na warunki pogodowe, zbyt duże fale na morzu, wydobycie bomb rozpoczęto w poniedziałek.

autor: Inga Domurat

0 Zdetonować w wodzie
Zdetonować w wodzie i po kłopocie...
13 sierpień 2018 : 10:43 Uratowany | Zgłoś
0 Makabra
Co mają powiedzieć ludzie odbuduwujący Warszawę w latach powojennych? Jeśli by tak się pieścili z niewybuchami to stolicą znów byłby Kraków! Może i lepiej...
13 sierpień 2018 : 16:26 Daro | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter