Bezpieczeństwo, Granice

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i szef prezydenckiego BBN Paweł Soloch wezmą w poniedziałek udział w pożegnaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego dołączającego do unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym. Uroczystość odbędzie się na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach (woj. pomorskie).  

Uczestniczyć w niej będą także dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi BBN gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, inspektor Marynarki Wojennej kontradm. Mirosław Mordel, p. o. inspektor sił powietrznych gen. bryg. Mirosław Jemielniak, dowódca 44. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Tadeusz Drybczewski i dowódca PKW EU Sophia kmdr por. Cezary Kurowski.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego liczy 96 żołnierzy i czterech pracowników wojska. W skład PKW wchodzą dowództwo i elementy narodowe, personel wydzielony do dowództwa operacji, zespół lotniczy oraz zespół abordażowy. To pierwsza zmiana PKW w tej misji. Postanowienie prezydenta dotyczy użycia PKW od 1 lutego 2018 r. do 31 grudnia 2018 br.

Sophia to unijna operacja morska, której zadaniem jest udaremnianie przemytu migrantów i handlu ludźmi w południowo-środkowej części Morza Śródziemnego. Operacja wykonuje także zadania wspomagające: szkoli libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną oraz pomaga egzekwować na pełnym morzu u wybrzeży Libii oenzetowskie embargo na broń nałożone na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 2011, 2016 i 2017 r.

Działania EUNAVFOR MED Sophia polegają na rozpoznawaniu, przejmowaniu i unieszkodliwianiu statków oraz zasobów wykorzystywanych przez przemytników i handlarzy lub gdy podejrzewa się takie ich wykorzystywanie; działania misji są zgodne z postanowieniami prawa międzynarodowego

Z operacją Sophia, prowadzoną w ramach unijnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO), współpracuje NATO. (PAP)

Jakub Borowski / PAP

brw/ hgt/

+1 Walka z nielegalnymi imigrantami
No wreszcie nieroby biorą się do roboty! Można powstrzymać tą czarną szarańcze, trzeba tylko chcieć!!!
11 luty 2018 : 10:25 Stanisław | Zgłoś
0 Pała z "polaka" i z empatii
Ta szrańcza, tę szarańczę... Widać problem z językiem polskim i z zaimkami tę i tą mają nie tylko politycy. Przypomnę, że z kolei szarańczą dla Brytyjczyków, byliśmy my, Polacy.
11 luty 2018 : 11:06 Jato | Zgłoś
+1 Dowódca
kmdr pil. Tadeusz DRYBCZEWSKI jest Dowódcą Brygady Lotnictwa MW, natomiast dowódcą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego jest kmdr pil. Andrzej SZCZOTKA.
To tak gwoli sprostowania.
12 luty 2018 : 12:31 Brunon | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter