Bezpieczeństwo, Granice

Irańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wezwało w czwartek Arabię Saudyjską do uwolnienia trzech pojmanych irańskich rybaków. Teheran żąda również wypłaty odszkodowania za rybaka zabitego przez saudyjską marynarkę wojenną.

"Trzy nieuzbrojone statki rybackie z odpowiednimi dokumentami oraz licencjami zgubiły kurs na wzburzonych wodach. Saudyjska straż przybrzeżna otworzyła ogień do statków, zabijając jedną osobę" - oświadczyło irańskie MSW. "Strzelanie do statków rybackich jest sprzeczne z prawami człowieka oraz islamu" - podkreślono.

Irańskie MSW wezwało do uwolnienia schwytanych rybaków oraz "wypłaty odszkodowania za zabitą osobę oraz ukarania wszystkich, którzy byli zaangażowani w to nieodpowiedzialne zachowanie".

Ministerstwo zaznaczyło, że "w okresie od 20 marca do 5 czerwca na irańskie wody terytorialne wpłynęło 17 statków rybackich z sąsiednich państw". W "gestach dobrej woli" wszystkie zostały przekazane krajom, z których przypłynęły.

Saudyjskie ministerstwo kultury i informacji oznajmił w poniedziałek, że saudyjska marynarka wojenna zatrzymała 16 czerwca statek z trzema członkami irańskiej Gwardii Rewolucyjnej na wodach Zatoki Perskiej. Według Rijadu zatrzymany okręt zawierał materiał wybuchowe, a schwytani zamierzali przeprowadzić atak terrorystyczny na platformę wiertniczą na saudyjskich wodach terytorialnych.

Stosunki między Iranem a Arabią Saudyjską są najgorsze od wielu lat; obie strony wspierają przeciwne grupy w konfliktach w Syrii, Jemenie i Iraku i oskarżają się wzajemnie o szerzenie terroryzmu. 5 czerwca Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go m.in. o współpracę z Iranem. 7 czerwca doszło do zamachów w Teheranie, w których zginęło co najmniej 17 osób; irańska Gwardia Rewolucyjna wydała komunikat, w którym twierdzi, że za atakami stały Arabia Saudyjska oraz USA. Rijad stanowczo zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z zamachowcami. 

mobr/ kar/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter