Stocznie, Statki

Początek lipca przyniósł kolejne dwa wodowania w stoczni Karstensen Shipyard Poland. Jedno miało miejsce 3 lipca i dotyczyło niedużej jednostki do połowu ryb głębinowych - Vigilant (PD 365). Drugie odbędzie się w piątek i będzie otwarte dla publiczności.

36-metrowej długości Vigilant o pojemności brutto (GT) wynoszącej 520, o stoczniowy numerze budowy 484 zamówiony został w ubiegłym roku przez Lunar Fishing że Szkocji - klienta powracającego do duńskiej stoczni, Karstensens Skibsværft A/S ze Skagen, która w swoim polskim oddziale buduje częściowo wyposażone kadłuby / statki, a wykańcza, doposaży, poddaje próbom morskim i przekazuje swoje statki armatorom już w Danii. Planowana jest jego eksploatacja na Morzu Północnym.

Ze względu na niewielkie rozmiary wodowanie przeprowadzono nie z pochylni, a przez przeniesienie z lądu, ze stoczniowego nabrzeża na wodę z użyciem dźwigów pływających: Maja, należącego do Polskiego Ratownictwa Okrętowego oraz Conrad Consul ze stoczni Marine Projects.

Dzisiaj, w piatek, 5 lipca odbędzie się kolejne wodowanie, tym razem otwarte dla publiczności. Karstensen Shipyard Poland zaprasza mieszkańców i turystów na wodowanie statku rybackiego z pochylni wzdłużnej B1 na terenie byłej Stoczni Gdańskiej, tam, gdzie widać skupisko wysokich stoczniowych żurawi Kone.

Wodowanie planowane jest na godz. 12:00, ale brama stoczni (od ul. Malarzy), na wysokości przystanku SKM Stocznia ma być otwarta już o godz. 11:30.

Wodowany będzie statek rybacki Heroyhav o stoczniowym numerze budowy 478 o długości ok. 75 m i pojemności brutto (GT) 3200, budowany dla armatora z Norwegii.

Statek ten będzie wyposażony w system RSW (Refrigerated Sea Water System), czyli zbiornik z chłodzoną wodą morską o pojemności 2425 m³, w którym przewozić będzie złowione ryby.

Po zwodowaniu statek czeka holowanie do Skagen, gdzie będzie wyposażony i przekazany armatorowi.

W październiku 2022 r. spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S kupiła od Polskiej Grupy Zbrojeniowej udziały w spółce Synergia 99, a co za tym idzie działkę z infrastrukturą – część byłej Stoczni Gdańskiej, w tym hala produkcyjna, dwie pochylnie i siedem dźwigów Kone.

BartJask

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter