Stocznie, Statki

8 czerwca br., w stoczni Cemre Marin Endustri w Yalova w Turcji został zwodowany prom MV Loch Indaal dla szkockiego przewoźnika Caledonian Maritime Assets Limited (CMAL). Jest to drugi z czterech promów budowanych w tej stoczni dla Szkotów.

Jednostka będzie obsługiwała trasę pomiędzy dwiema wyspami: Islay i Jura wraz ze swoją siostrzaną jednostką, MV Isle of Islay, która została zwodowana w marcu br.

Wodowanie drugiej jednostki oznacza znaczny postęp w realizacji zobowiązań armatora do zapewnienia połączeń pomiędzy szkockimi wyspami przy pomocy nowych promów.

MV Loch Indaal będzie mógł pomieścić do 450 pasażerów i 100 samochodów lub 14 pojazdów użytkowych. Parametry nowej jednostki pozwolą zwiększyć pojemność pojazdów i ładunków o 40 proc.

Po zwodowaniu, statek zostanie poddany dalszemu wyposażeniu, co pozwoli w kolejnym etapie na przeprowadzenie prób morskich.Oficjalna ceremonia nadania imienia odbędzie się w Szkocji na początku przyszłego roku.

– Udane wodowanie MV Loch Indaal stanowi kolejne ważne osiągnięcie w historii naszej stoczni. Po oddaniu do eksploatacji MV Isle of Islay wspaniale jest zobaczyć kolejny statek na wodzie – mówił Kevin Hobbs, dyrektor generalny CMAL. – Z niecierpliwością czekamy na ukończenie i dostawę promu, a także na pozytywny wpływ, jaki będzie miał dla naszej społeczności, gdy wejdzie do służby w przyszłym roku – dodał.

W związku z tym, że do 2026 roku do floty szkockiego przewoźnika dołączy w sumie sześć nowych dużych promów, w wielu portach i przystaniach trwają lub są już planowane znaczące modernizacje infrastruktury.

MV Isle of Islay spodziewany jest w Szkocji pod koniec tego roku, a zwodowany w ubiegłym tygodniu MV Loch Indaal ma przybyć w lutym 2025 roku.

Z MEDIÓW/LEW

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter