Stocznie, Statki

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. przekazała Marynarce Wojennej okręt ratowniczy ORP Piast. Zakończyła się tym samym trwająca ponad 9 lat modernizacja jednsotki.

Umowa na remont i modernizację okrętu ratowniczego ORP Piast została podpisana w 2017 roku. Inspektorat Uzbrojenia zawarł ją z konsorcjum Stoczni Remontowej „Nauta” oraz Stoczni Marynarki Wojennej. Początkowa wartość kontraktu wynosiła ponad 50 mln zł. Po przejęciu przedsiębiorstwa przez Polską Grupę Zbrojeniową miejsce Stoczni Marynarki Wojennej w konsorcjum zastąpiła PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. 

Zgodnie z zapisami umowy z 2017 roku zakres prac modernizacyjno-remontowych na okręcie ORP Piast obejmował naprawę i modernizację elementów kadłuba oraz zbiorników, linii wałów, silników głównych, wymianę zespołów prądotwórczych na nowego typu – silniki Cumminsa (w tym kompleksową modernizację elektrowni okrętowej), układu sterowania okrętem (w tym sterowania śrubami nastawnymi, windami kotwicznymi i sterami strumieniowymi), układu pozycjonowania/DSP, układu monitoringu siłowni okrętowych, urządzeń nawigacyjnych, urządzeń łączności (zarówno dla systemów łączności jawnej jak i niejawnej), urządzeń pomocniczych, modernizację systemu wentylacji oraz klimatyzacji okrętu, systemu nurkowego wraz komorą dekompresyjną i dzwonem nurkowym, systemu poszukiwania (sonar kadłubowy i holowany - wymiana na nowszy typ), pomieszczeń okrętowych oraz pozostałego sprzętu wojskowego.

ORP Piast to polski okręt ratowniczy projektu 570/I. Został zaprojektowany i zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Kadłub jednostki został zwodowany 28 kwietnia 1973 roku. Do służby wszedł 26 stycznia 1974 roku. 

Okręt brał udział w kilkuset operacjach i ćwiczeniach w kraju i na świecie. Na przełomie 1990 i 1991 roku był częścią polskiego kontyngentu na wodach Zatoki Perskiej.

ORP Piast wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter