Stocznie, Statki

- Z dumą patrzę na polski przemysł stoczniowy, który jest tutaj reprezentowany – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, podczas wizyty w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Jak dodał, stocznie z grupy kapitałowej Remontowa Holding „remontują i budują statki, reprezentując Rzeczpospolitą w ten sposób w skali światowej”.

Prezydent Andrzej Duda, w drodze na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, odwiedził stocznie z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Najpierw z pokładu jednostki pływającej Straży Granicznej obejrzał Gdańską Stocznię Remontowa SA. Spotkał się także z zarządem, kadrą menedżerską i stoczniowcami. Potem odwiedził stocznię Remontowa Shipbuilding SA, gdzie budowane są nowoczesne niszczyciele min projektu 258 Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP.

Program pk. Kormoran na tym etapie oznacza budowę trzech niszczycieli min dla polskiej marynarki wojennej. Pierwszy, ORP Kormoran już pływa, ORP Albatros poddawany jest próbom morskim, a ORP Mewa niedługo do nich dołączy – mówił po wizycie na Albatrosie prezydent Andrzej Duda dodając, że ma nadzieję na realizację kolejnych zadań.

Przypomnijmy, że niszczyciele min budowane są przez konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego składzie są także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz PGZ Stocznia Wojenna. Prototypowy ORP Kormoran, przekazany do służby w listopadzie 2017 roku, był pierwszym od 20 lat dziełem wyłącznie polskiego przemysłu począwszy od projektu, aż po przekazanie Zamawiającemu w pełni wyposażonego, nowoczesnego okrętu. Efektem współpracy przy jego budowie było zamówienie kolejnych niszczycieli min - ORP Albatros i ORP Mewa.

Z dumą patrzę na polski przemysł stoczniowy, który jest tutaj reprezentowany i który wciąż się rozwija. Cieszę się, że kadra zarządzająca stoczni Remontowa Shipbuilding SA udowodniła, że jest w stanie zbudować niszczyciele min. Mówiono, że jest to w Polsce niemożliwe. Okręty zostały zbudowane w tej stoczni, w całości według najnowocześniejszych, światowych technologii. Dzisiaj są to najnowocześniejsze niszczyciele min w sojuszu północnoatlantyckim – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Dzisiaj Remontowa Shipbuilding SA jest częścią konsorcjum, które wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową przygotowuje się do realizacji programu pk. Miecznik, czyli budowy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. To ogromne przedsięwzięcie, które ma ogromne znaczenie dla modernizacji polskich sił zbrojnych – mówił prezydent dodając, że stocznia jest w stanie podołać temu programowi.

To dla mnie wielka satysfakcja, że budowa jednostek dla polskiej Marynarki Wojennej wreszcie wraca do polskich stoczni. Mamy świetnych ekspertów, którzy wiedzą, jak budować statki i zdolnych, młodych ludzi, którzy w przyszłości podołają wszystkim, nawet najtrudniejszym zadaniom. Z całego serca gratuluję grupie Remontowa Holding i dziękuję w imieniu całego społeczeństwa, że takie zadania mogą być tutaj realizowane – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Na koniec podziękował zarządowi Remontowa Holding, zarządom i wszystkim pracownikom za możliwość obejrzenia infrastruktury największej polskiej grupy stoczniowej i poznania specyfiki przemysłu budowy i remontu statków.

Po wizycie w stoczniach Prezydent udał się na teren przekopu Mierzei Wiślanej, koło Kątów Rybackich, gdzie trwa budowa kanału żeglugowego. Kanał ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i portów nadzalewowych. Towarzyszył mu premier Mateusz Morawiecki.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3292 4.4166
EUR 4.5811 4.6737
CHF 4.7377 4.8335
GBP 5.29 5.3968

Newsletter