Stocznie, Statki

ORP Bielik w asyście pchaczy Nosorożec G-01 i Nosorożec G-02 wpłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA. To drugi okręt podwodny typu 207 Kobben, który w ostatnich miesiącach przyholowano do stoczni z grupy Remontowa Holding. Kilka tygodni wcześniej zadokowano tam ORP Sęp. Wizyta jednostek wiąże się z wycofaniem ich z eksploatacji.

Część prac przygotowujących okręty do tego etapu wykonuje Gdańska Stocznia Remontowa SA w ramach przetargu „Wyokrętowanie baterii akumulatorów wraz z oprzyrządowaniem na ORP Bielik oraz ORP Sęp” ogłoszonego przez Komendę Portu Wojennego Gdynia. Zrealizowanie wszystkich zadań zawartych kontrakcie oznacza definitywne wycofanie tych okrętów z eksploatacji i wygaszenie ich gotowości bojowej.

Realizacja całego kontraktu zakończy się w maju br.

Plan sporządzony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zakłada przekazanie obu okrętów do Agencji Mienia Wojskowego, która ma je sprzedać. Według upublicznionej informacji Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ORP Sęp wyceniono na 750 858,48 zł, a ORP Bielik na 755 856,37 zł.

O pracach wykonywanych przez Gdańską Stocznię Remontowa SA w ramach ww. przetargu we wcześniejszym artykule Portalu Morskiego (poniżej).

ORP Bielik to okręt podwodny Marynarki Wojennej typu 207 / Kobben. Jednostkę zwodowano 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke, na zamówienie Norwegii. Okręt wszedł do służby w norweskiej marynarce wojennej w 1967 roku jako HNoMS Svenner, a w 2001 roku przekazano go Marynarce Wojennej RP. Dwa lata później podniesiono na nim polską banderę.

W październiku 2019 roku ORP Bielik wpłynął do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA na naprawę bieżącą. Do najważniejszych pozycji z harmonogramu prac na okręcie należały m.in. remont całej armatury zaworów wodnych i paliwowych (na systemach balastowych, systemach chłodzenia); remont kilkudziesięciu zaworów powietrznych; wymiana ok. 60 metrów bieżących rurociągów systemu zęzowo-balastowego oraz prace konserwacyjne kadłuba wraz z naprawą i doszczelnieniem pokryw wodoszczelnych i wydechowych wydechów silników spalinowych.

Warto dodać, że w stoczni z grupy Remontowa Holding po raz pierwszy w historii remont na okręcie podwodnym przeprowadzono w sierpniu 2013 roku, kiedy do stoczni wpłynął ORP Sokół. Było to dość niecodzienne wydarzenie, o którym pisaliśmy już na łamach Portalu Morskiego. Link poniżej.

AL

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.pl; Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

+2 Remonty/naprawy w Stoczni Mar. Wojennej w Gdyni
Niech Stocznia Wojenna w Gdyni spali się ze wstydu. Nawet na tak proste prace, nie potrafi zrobić podstawowej dobrej dla niej oferty!!!
WSTYD!!!!!!!!!!!
13 kwiecień 2021 : 08:40 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 A po co ?
Państwowa kasa leci za samo istnienie.
13 kwiecień 2021 : 12:10 Mat Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Odpowiedź
Nie chrzań! Trzeba było zadzwonić do niemieckiego szpicla Donka i zapytać , dlaczego niszczył Stocznie Wojenną ? A ty pierniczysz coś o wstydzie Stoczni. To nie ten adres !!!!!
14 kwiecień 2021 : 15:32 HenryHarry Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 złomowanie Bielika
No to teraz trzeba kupic atomowy okręt podwodny z USA (maja ich kilka w rezerwie) w zmian za nic nie znaczące F-35 z rakietami wycelowanymi na Kalingrad i Krlem i mamy spokój na kilkanascie lat
15 kwiecień 2021 : 14:05 Aleksander Kubin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 doma narodowa
Jako prafdziwy polak ze sciany wshodniej jestem bardzo domny z polskiej floty wojennej, a zflaszcza z pana ministra blaszczaka.
16 kwiecień 2021 : 00:23 stanislaw z podlasia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter