Stocznie, Statki

Pandemia COVID-19 uderzyła w gdyńską stocznię Crist S.A. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się oświadczenie spółki o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu prowadzonego w oparciu o Prawo Restrukturyzacyjne.

CRIST Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdyni, ul. Czechosłowacka 3, 81-336 Gdynia, KRS 0000363752, oświadcza o otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu prowadzonego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. 2015 r., poz. 978 z późn. zm.) ze zmianami wynikającymi z Ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1086).

Postępowanie ma charakter częściowy, a zawarty układ obejmie wszystkie wierzytelności ponad kwotę 400.000,00 zł (słownie: czterysta tysięcy złotych) oraz nie obejmie wierzytelności z tytułu odszkodowań, gwarancji, rękojmi oraz roszczeń określonych w art. 150 ust. 2 Prawa restrukturyzacyjnego przysługujących lub mogących przysługiwać podmiotom, które zamówiły u Dłużnika wykonanie gotowych do użytku statków i konstrukcji specjalistycznych - niezależnie od ich wysokości.

Nadzorcą układu jest GMP Restrukturyzacje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, KRS 0000839670 (adres do korespondencji: ul. Pawła Włodkowica 10/3, 50-072 Wrocław), członkiem zarządu której jest doradca restrukturyzacyjny Mikołaj Świtalski (numer licencji doradcy restrukturyzacyjnego 549) posiadający tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Dniem układowym jest 1 kwietnia 2021 roku.

źródło: MSiG (Monitor Sądowy i Gospodarczy)

 
+12 A taka to była dobra stocznia...
...prywatna.
07 kwiecień 2021 : 22:12 Jato | Zgłoś
+3 Crist tylko wykorzystuje sytłacje by kase z panstwa wydoić wramach walki z Covid...
Stocznia obecnie wykorzystuje 70 proc. swoich mocy produkcyjnych, a portfel zamówień ma zapełniony do 2024 r. Zakład realizuje budowę drugiego promu typu Electra dla armatora Finferries, który ma przekazać do maja 2022 r. W ostatnich tygodniach zakontraktowano budowę trzeciego promu z tej serii. Crist buduje też bloki dla Helsinki Shipyard do jednostek typu polar expedition vessel. Cały czas realizowane są zamówienia dla francuskiej Chantiers de l'Atlantique na w pełni wyposażone sekcje i bloki do wycieczkowców oraz dla niemieckiej stoczni Mayer Werf.
12 kwiecień 2021 : 11:37 Marek Marek | Zgłoś
+2 Kasa wimię walki z pandemią... o taka Restrukturyzacja ... można kase wziąść z państwa to czemu nie...
Crist prowadzi rozmowy na temat budowy czterech jack-upów, czyli jednostek do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 12-14 MW m.in. na rynek amerykański i norweski. Oprócz tego w fazie zaawansowanych negocjacji jest budowa samozanurzalnego pontonu o wadze 55 tys. ton. Konstrukcja będzie wykorzystywana do transportu elementów z rozbieranych platform wiertniczych na Zatoce Meksykańskiej. Jeden z kontrahentów już w najbliższych tygodniach ma dopiąć finansowanie. Taki kontrakt to 160 mln euro.
12 kwiecień 2021 : 11:41 Marek Marek | Zgłoś
+15 w Crist uderzyla pandemia kowid
Ale w spółki państwowe to oczywiście uderza złe zarządzanie. Tak naprawdę to czasy są trudne dla wszystkich, a będzie jeszcze gorzej.
07 kwiecień 2021 : 22:13 Sredaizd | Zgłoś
+15 Masz racje
COVID uderzył we wszystkie spółki: również te bardzo dobrze zarządzane, np. Meyer Werf.

Natomiast spółki państwowe to dno i dwa metry mułu w zarządzaniu - pełno jakichś harcerzyków z nadania towarzyski-politycznego, nie mających pojęcia o przemyśle okrętowym. Doprowadzili te stocznie do stanu w jakim są dziś.. Tak się dzieje od 30 lat, obecnie przyspieszyło.
08 kwiecień 2021 : 03:52 Ric | Zgłoś
+10 Spolki prywatne tak zasadniczo to spolki spawalnicze
Stocznie Gdynia i Szczecin, ktore byly prywatne nie istnieja. Szczecin wykonczyly komuchy, ale Gdynia wykonczyla sie sama. Prywatnie. Crist zasadniczo tłucze kadłuby pod gotowy projekt z zewnątrz. To taka trochę większa spółka spawalnicza szumnie nazywana stocznią. Jedyna stocznia to Remontowa, ale nie da się tego porównać do takiej Gdyni czy Szczecina z czasów jak tamte produkowały statki. Zresztą oni chyba nawet nie maja takich ambicji i słusznie. Prywatyzacja doprowadziła tak naprawdę do upadku polskiego przemysłu okrętowego, bo w Polsce prywatyzacja oznacz kradniemy ile wlezie a po nas to niech i bedzie potop.
08 kwiecień 2021 : 06:25 Sredaizd | Zgłoś
+5 Stocznie Gdyńską wykończyły związki zawodowe...
... które nie pozwoliły na skuteczną restrukturyzacje stoczni.
08 kwiecień 2021 : 12:16 Kasz | Zgłoś
+5 Tak oczywiscie, moze pani sprzataczka wykończyła?
Szlanta ja zalatwil na cacy. A reklamowany byl jako geniusz z Radomia. Miał całe wsparcie medialne 3RP od wyborczej po tvn. Wszedł do dobrze zorganizowanego zakładu i po prostu wyciągnął co się dało az się zawaliło. Stocznia to bardzo skomplikowany mechanizm, komuchy potrafiły takie rzeczy organizować ale prywaciarze nijak nie potrafią tego w Polsce zrobić. W Korei to może, ale w Polsce z jakiegoś powodu prywaciarstwo sprowadza się do jakichś usług. Zbyt skomplikowane przedsiębiorstwa - prywatne - w Polsce nie istnieją.
08 kwiecień 2021 : 14:29 Sredaizd | Zgłoś
+3 Kierunek rozwoju
Może niech prezes Orlenu pomoże ? Lotos zagospodarował to może niech i stocznie postawi na nogi .Mamy takie plany na stawianie turbin wiatrowych na morzu, gdzie potrzebne są jednostki specjalistyczne kolumny wiatraków oraz ich podstawy .To pójdźmy w tym kierunku a nie myślimy o czarterowaniu jednostek lub zamawianiu u podmiotów zagranicznych .Rozwijajmy swój przemysł i dbajmy o Polski zasób ludzki a przyniesie to korzyści. Lepiej dać wędkę w postaci pracy niż rybę płacąc bezrobotne i pogłębiając zapaść naszych finansów.
08 kwiecień 2021 : 05:58 Arkadiusz | Zgłoś
+9 Masz minusa
Generalnie jakieś tam wnioski poprawne wyciągasz, ale masz na dzień dobry minusa za "prezes Orlenu niech kupi".
To nie on prywatnie kupuje, prezesi się zmieniają i odchodzą w zapomnienie. To spółka kupuje. Gdzieś tu wcześniej wymieniana Meyer Werft też wykupiona i jak widać dobrze jej z tym. FLENSBURGER od ponad roku siedzi cała załoga w domu i bierze kasę z pomocy kowidowej mimo, że stocznia padła wcześniej z powodu nieudolności. Ale na pandemii nie jeden świetne lody kręci...
08 kwiecień 2021 : 07:36 Minus | Zgłoś
+13 Który już raz
Crist prosi o pomoc państwo? I gdzie korwinowcy którzy tak chwalili prywatę i twierdzili że prywaciarzą to nawet włos z głowy nie ma prawa spaść?
08 kwiecień 2021 : 06:02 Kutas | Zgłoś
-1 kapitalizm
Gdyby to był kapitalizm z prawdziwego zdarzenia byłoby inaczej. Tutaj niestety mamy korposocjalizm także ten. Warto się douczyć najpierw zanim się napadnie kogoś.
12 kwiecień 2021 : 10:49 krowinowcy | Zgłoś
+3 Nacjonalizacja
To początek końca.
08 kwiecień 2021 : 06:47 Mat | Zgłoś
-3 Zabrakło zer w tych wierzytelnosciach
No nie mówcie mi że crist prosi o 400tys.zlotych...
4 miliony byłoby za mało... Chyba że się chwali jak dobrze stoi finansowo...
Nauta miliard dlugach
Stocznia Północna w upadłości
Coś Pieknego
Koszty stali poszybowały... Polskie hutnictwo zlikwidowane. ..
08 kwiecień 2021 : 07:11 Don Donek | Zgłoś
0 wujek google
nikt nikomu pieniędzy tu nie pożycza, ani o nic nie prosi, zajrzyj do wujka google co oznacza RESTRUKTURYZACJA
08 kwiecień 2021 : 08:16 stoczniowiec | Zgłoś
+1 Donek, nie kłam!
Stocznia Północna nie jest w upadłości .
08 kwiecień 2021 : 11:47 Don Pedro | Zgłoś
+17 Powyżej 400 tysięcy...
"zawarty układ obejmie wszystkie wierzytelności ponad kwotę 400.000,00 zł"
08 kwiecień 2021 : 07:35 Czytaj ze zrozumieni | Zgłoś
+4 Zaczęło się
Niestety to początek
08 kwiecień 2021 : 08:05 Cv | Zgłoś
0 Crist
Warto poczytać informacje o firmie Crist na stronach Unii Europejskiej a zobaczysz jak dawmo tu ludzie z Marsa zrobili bałagan z dawnej dobrej firmy Crist.
08 kwiecień 2021 : 08:22 Marvel | Zgłoś
+6 Mars oznacza, że Crist brał pomoc państwa
Bezczelność polskich chłopków jest straszna. Crist brał pieniądze z państwa przez co część udziałow ma dziś MArs, a na końcu winne wszystkiemu znowu jest państwo. Kasę biorą od państwa a na końcu zwalają na państwo, że ich wina, że biznes nie idzie.
08 kwiecień 2021 : 08:38 Sredaizd | Zgłoś
+7 Tak jak piszesz Sredaizd
Dokładnie, tak jak piszesz :-) :-) :-) . Każda piramida finansowa osiągnie w końcu punkt krytyczne i to się w końcu sypnie. Tak było też z Amberem. Podtrzymywało to tylko finansowanie przez Skarb Państwa czyli podatników oraz farmazon medialny dla tzw. wykształconych idiotów typu cyt. "o prywatny, jaki sukces, tak się cieszę, Gdańsk jest dobry, Gdańsk jest szczodry :-) :-) :-) " . A zarabia cymbał wszawe pieniądze bo musi do tego typu geszeftów z własnych pieniędzy dokładać. Polaczek nigdy inteligencją nie grzeszył i dawno to na świecie zauważono i wykorzystywano. Mnóstwo pieniędzy zostało z kraju wyprowadzone na zakup zagranicznych części no i robota za darmo !!! Honor i sukces polskiego geszefciarza to wydymać partnerów biznesowych i Skarb Państwa. Wręcz człowiek z klasą, wręcz do naśladowania dla tzw. nowej "inteligencji inaczej" po 89 roku. Jakiż to inteligentny wcisnął kot-farmazon a reszta łyknęła jak pelikan i dała się wydymać na kasę . :-) :-) :-) Wow. :-) :-) :-)
08 kwiecień 2021 : 09:31 Postobserwator | Zgłoś
+1 Dowcip
Na konkurencyjnym portalu, jako wiadomość "Ważna" zawisła informacja że jedna z państwowych spółek złożyła ofertę i przeszła do dalszego etapu kwalifikacji. To jest news, do tego ważny. Złożyła ofertę i przeszła dalej.

Czyli jednak są sukcesy, jak prezes jest bystry. Gratulacje.
08 kwiecień 2021 : 11:15 Cc | Zgłoś
+3 Czepiasz sie
Oferte też trzeba umieć złożyć. Na tym portalu piszą, że ZMPSiŚ ogłosił postępowanie na budowę statku pożarniczego, które wygrała Północna, która... złożyła ofertę jako jedyna stocznia.
08 kwiecień 2021 : 11:53 Don Pedro | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter