Stocznie, Statki

W środę, 27 stycznia br. rozpoczęły się próby morskie H-3 Leszko. To piąty z serii sześciu holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding SA na mocy kontraktu podpisanego z Inspektoratem Uzbrojenia w czerwcu 2017 roku.

Celem prób morskich SAT (ang. Sea Acceptance Test) jest sprawdzenie systemów i urządzeń okrętowych jednostki, wynikających z umowy oraz wymogów klasyfikatora - Polskiego Rejestru Statków, niezbędnych do uzyskania właściwej klasy. Testy na morzu potrwają pięć dni.

Przypomnijmy, że pierwsze cztery jednostki pomocnicze z zakontraktowanych sześciu – H-12 Semko, H-11 Bolko, H-1 Gniewko i H-2 Mieszko zostały już przekazane Zamawiającemu, a w grudniu ubiegłego roku odbyło się uroczyste wodowanie ostatniego holownika – H-13 Przemko.

Na początku marca zaplanowane są próby portowe HAT (ang. Harbour Acceptance Test) H-13 Przemko, a miesiąc później próby morskie SAT. Na przełomie kwietnia i maja planujemy przekazanie jednostki Zamawiającemu – mówił Marcin Makuc, zastępca kierownika projektu ds. technicznych w Remontowa Shipbuilding SA.

Holowniki B860 charakteryzują się wypornością kontraktową 490 ton oraz zdolnością do przewożenia ładunków o ciężarze 4 ton. Jednostki są przeznaczone zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportem osób i zaopatrzenia, neutralizacją zanieczyszczeń oraz podejmowaniem z wody materiałów niebezpiecznych.

Klasa lodowa pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki mogą transportować na pokładzie otwartym ładunki drobnicowe o łącznej masie do 4,0 t, a do prac holowniczych wyposażono je w windy holownicze o uciągu do 35 t.

H-3 Leszko wejdzie do służby w 3. Flotylli Okrętów.

AL

Fot.: Marcin Koszałka / PORTALMORSKI.PL

+5 Opinia
Te okręty to holowniki tylko z nazwy. Ich zadania są dużo szersze. Myślę że dopiero teraz MON powinien myśleć o okrętach bojowych. Osobiście uważam ze MON dobrze wie co robi , wbrew kłamstwom Totalsów !!!!!
30 styczeń 2021 : 21:12 HenryHarry Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter