Stocznie, Statki

W stoczni Remontowa Shipbulding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding trwają intensywne prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie. 

Obecnie trwa wyposażanie lodołamaczy, które przeszły już m.in. inspekcje klasyfikacyjne. Potwierdzono osiągnięcie gotowości jednostek Ocelot i Tarpan do wodowania oraz prowadzenia dalszych etapów budowy związanych z jego wyposażaniem i próbami funkcjonalnymi.

Zaawansowanie prac przy budowie obu jednostek jest już bardzo duże. Obecnie trwa ich wyposażanie. Mowa zarówno o siłowniach, urządzeniach nawigacyjnych, jak i ogólnych elementach poszycia całej jednostki. Będą to najnowocześniejsze jednostki we flocie Wód Polskich i bardzo się cieszymy, że będą one używane właśnie w naszym mieście. To inwestycja potrzebna, która pozwoli na odmłodzenie floty lodołamaczy już w następnym sezonie – mówi Stefan Iwicki, koordynator polsko-niemieckiej akcji lodołamania i kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze stocznią i widzimy dynamiczny postęp prac, który pozwala na tezę, że już niebawem lodołamacze budowane dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie trafią do naszego miasta. Wodowanie nastąpi po tym, jak obie jednostki zostaną kompletnie wyposażone. Zostaną wówczas przeniesione na wodę z wykorzystaniem dźwigu pływającego. Ta technologia budowy jest powszechnie stosowana dla jednostek małych tj. do ok 40 m długości. W ten sam sposób budowana jest obecnie seria holowników dla marynarki wojennej, z których cztery jednostki weszły już do eksploatacji – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

Obie jednostki wezmą prawdopodobnie udział w akcji lodołamania 2021/2022.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

+11 Widze, ze moj komentarz zostal usuniety ale tez i tekst zostal zmieniony
Tak na marginesie, czy Portal moglby kiedys napisac co to za projekt tych wszystkich lodolamaczy? Wikipedia opisuje jakies L-250, L-500 lodolamacze. W sieci znalazlem L-400 (modyfikacja L-250) - wydaje sie, ze te nowe lodolamacze sa dosc podobne do tamtych. Czy lodolamacze z Remontowej to ten sam projekt co w Gryffi? Kto go zrobil? Zakladam, ze to stary wyciagniety z szafy projekt, z usprawnieniami.
25 styczeń 2021 : 15:16 Dziaders | Zgłoś
+10 Nie
To są nowe projekty. Autorami są projektanci z holdindu Remontowa. Pozdrawiam
25 styczeń 2021 : 16:47 Thruster | Zgłoś
+7 Wygladaja zasadniczo tak samo jak te stare z PRL
Tak czy siak sa bardzo podobne. A czy moze portal moglby napisac artykul czm sie roznia te z Remontowej, od tego z Gryfii i chyba jeszcze w Kedzierzynie - Kozlu byly budowane. Jakies zestawienie, porownanie itd. To bylby ciekawy artykul. Albo w ogole artykul, ktorzy przedstawia cala flote lodolamaczy.
26 styczeń 2021 : 08:05 Dziaders | Zgłoś
+7 Okręt y wojenne
To teraz czas na okręty wojenne...
25 styczeń 2021 : 21:49 amstaf358@wp.pl | Zgłoś
0 Dokładnie tyle że,..
Dla zagranicznych Marynarek Wojennych. Mnóstwo teraz zlecają. :-) . Bidnej Polski nie stać na taki "luksus'. Kupimy sobie w Szwecji albo w Niemczech okręty wojenne a nie statki do stania przy keji 4 lata po odbiorze. Statek bo stoi, a nie pływa na manewry :-) .
26 styczeń 2021 : 08:41 Postobserwator | Zgłoś
+13 Chyba nowy, a nie nowoczesny
One są nowe ale nie nowoczesne :-) . Wyglądają jak z lat 60+ tych. Nie widać tu nic kosmicznego bo i po co. Do łamania lodu ? Ale Politruki z Januszami farmazonią. "Patrzcie to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo..." . Hit eksportowy to to nie będzie :-( .
26 styczeń 2021 : 07:38 Postobserwator | Zgłoś
-10 fastenobserwator
POstobserwator
Kosmiczne lodołamacze...no cóż .. tyPOwy POziom leminga ha ha ha
Zabierasz głos w sprawach o których nie masz zielonego pojęcia.
Jesteś w swoich wypowiedziach monotonny i beznadziejnie nudny a na dodatek poziom Twej wiedzy jest żenująco niski. Widocznie niezbyt uważnie obserwujesz swoje kryniczne żródła wiedzy .. ja, ja, natürlich ..... bua ha ha ha
PS Co u Ciebie jeszcze stoi oprócz statku.....oczywiście w porcie wojennym bua ha ha ha
26 styczeń 2021 : 17:34 kaszub | Zgłoś
+2 dfg
Powszechnie wiadomo, że standardem dla nowych lodołamaczy powinna być technologia stealth.
27 styczeń 2021 : 16:50 dg | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5747 4.6671
EUR 4.6511 4.7451
CHF 4.7981 4.8951
GBP 5.5199 5.6315

Newsletter