Stocznie, Statki

Stocznia Damen Shipyards Koźle dostarczyła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów projektu Damen 2306 E3 firmie Arriva Danmark, obsługującej statki z ramienia duńskiej agencji transportu publicznego Movia. Projekt wpisuje się w filozofię E3 Damen'a: Efficiency in Operation (skuteczny w działaniu), Environmentally Friendly (przyjazny środowisku) i Economically Viable (ekonomicznie opłacalny). Stocznia z Kędzierzyna-Koźle dostarczy operatorowi jeszcze dwie takie jednostki.

Kiedy Movia ogłosiła publiczny przetarg na masowy transport wodny w Kopenhadze, celem było unowocześnienie usługi, czyniąc ją czystszą i bardziej zrównoważoną - czytamy w komunikacie stoczni Damen Shipyards Group. Nowe miejskie promy stanowią znaczący postęp w kierunku usługi o zerowej emisji, eliminując emisje NOx z transportu publicznego w Kopenhadze o 2,5 proc., emisje CO2 o 10 proc. i emisje cząstek stałych o 66 proc. To pierwsze na świecie tego typu jednostki napędzane w pełni elektrycznie i wyposażone w unikatowy system ładowania.

Jak mówił w 2018 roku prezes stoczni Damen Shipyards Koźle, to szczególny projekt pod każdym względem.

Pierwszy projekt w pełni zelektryfikowanych promów w grupie Damen, pierwszy projekt elektrycznych promów realizowany w Polsce, pierwszy taki zaprojektowany w naszym biurze w Gdańsku i pierwszy taki, który będzie wykonywać od A do Z nasza stocznia. Będzie to również pierwszy nasz projekt, w którym, obok stali, zastosujemy części konstrukcji z laminatów - mówił Jacek Małek, prezes stoczni. 

Stocznia Damen Shipyards Koźle pozyskała dwa kontrakty na tego typu jednostki.

Pierwszy, na pięć tramwajów, został już zrealizowany. Jednostki opuściły stocznię jeszcze w grudniu. Ze względu na remont odrzańskiej śluzy Ratowice, który zamknął nam niespodziewanie możliwości transportowe, nie byliśmy w stanie ich skończyć u nas na wymagany termin (styczeń 2020), wobec czego prace wyposażeniowe kontynuowała stocznia Damen Shipyards Oskarhamn (Szwecja). Trzy kolejne jednostki w całości zostały wykonane u nas. Transport rozpoczął się natychmiast po otwarciu sezonu żeglugowego na Odrze oraz śluzy Ratowice, czyli w drugiej połowie marca br. Na początku kwietnia jednostki były już w Kopenhadze. Tam przeszły odbiory i zostały przekazane amatorowi - poinformował PortalMorski.pl, Jacek Małek. - Drugi kontrakt, na kolejne dwa promy, nie został jeszcze zrealizowany. Statki zostały przez nas skończone kilka tygodni temu i obecnie czekają na odbiory ze strony armatora u nas w stoczni. COVID-19 pokrzyżował niestety plany podróży przedstawicieli armatora, w związku z czym próby mają odbyć się w sierpniu, a transport do Kopenhagi najprawdopodobniej we wrześniu.

Zalety statku (dł.: 23 m, szer.: 6 m) w zakresie zrównoważonego rozwoju polegają na zastosowaniu szeregu innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań. W konstrukcji kadłuba zastosowano symulacje numerycznej dynamiki płynów (ang. CFD - Computational Fluid Dynamics), minimalizując opory w wodzie, a nowoczesne oprogramowanie mierzyło zależność pomiędzy momentem obrotowym silnika, a prędkością obrotową śruby - czytamy w komunikacie Damen Shipyards Group. Zaowocowało to optymalnym wykorzystaniem pakietów akumulatorów celem zmniejszenia masy, zużycia energii i - ostatecznie - kosztów eksploatacji.

W Kopenhadze tramwaje wodne są częścią transportu publicznego, które regularne łączą przystanie w obrębie miasta. Poniżej nowe promy w Kopenhadze, a także ich zdjęcia jeszcze w stoczni Damen Shipyards Koźle, na ostatnim zdjęciu, inny prom agencji transportu publicznego Movia, który pływa w Kopenhadze.

Agnieszka Latarska, rel (Damen Shipyards Group, Damen Shipyards Koźle)

Fot.: Damen Shipyards Group; Jacek Małek; Agnieszka Latarska

+5 Brawo Damen Kozle
Jesli by wam budowy portu nie "blokowali", swiat uwierzylby w istnienie w polsce zeglugi srodladowej!!
09 lipiec 2020 : 17:21 Talboy | Zgłoś
+3 Przesada z tymi promami
Tych stateczków chyba nie można nazywać promami, to raczej tramwaje wodne.
09 lipiec 2020 : 19:55 Hans | Zgłoś
+2 Przegonili Szczeccin
Przegonili Szczecin , który skupił się na budowie floating gardensów , a przecież jako miasto też śródlądowe , mogliby takie ambitne projekty żeglugowe realizować .
10 lipiec 2020 : 08:16 zmartwiony | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter