Stocznie, Statki

Ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding wypłynął wczoraj na próby morskie trzeci z serii sześciu wielozadaniowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej.

Jednostka H-2 Mieszko przejdzie morskie testy SAT (ang. Sea Acceptance Test), których celem będzie sprawdzenie systemów i urządzeń okrętowych pod kątem spełnienia przez holownik, wynikających z umowy oraz klasyfikatora Polskiego Rejestru Statków, wymagań niezbędnych do uzyskania właściwej klasy jednostki pływającej. Próby morskie potrwają około tygodnia.

Przypomnijmy, że pierwsze dwie jednostki z zakontraktowanych sześciu - Bolko i Gniewko - zostały przekazane Zamawiającemu na początku br., czwarty - Semko jest aktualnie w zaawansowanej fazie wyposażania, piąty – Leszko uroczyście ochrzczono i zwodowano w ubiegłym tygodniu, szósty zaś - Przemko jest przygotowywany do wodowania.

Holowniki B860 charakteryzują się wypornością kontraktową 490 ton oraz zdolnością do przewożenia ładunków o ciężarze 4 ton. Jednostki są przeznaczone zarówno do wykonywania zadań wsparcia logistycznego na morzu i w portach, jak również do działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparciem akcji ratowniczych, transportem osób i zaopatrzenia, neutralizacją zanieczyszczeń oraz podejmowaniem z wody materiałów niebezpiecznych.

Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadają możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t, a do prac holowniczych wyposażono je w windy holownicze o uciągu do 35 t.

AL, rel (Remontowa Shipbuilding SA)

Fot.: Agnieszka Latarska, Maciej Bielesz / PORTALMORSKI.PL

+1 Dla czego Mieszko jest trzeci na próbach?
Historycznie ujmując, ze względu na imię, chyba powinien być pierwszy?
10 czerwiec 2020 : 11:19 Bolek Chrobry | Zgłoś
+4 To proste
Ponieważ to jest Mieszko Trzeci
11 czerwiec 2020 : 15:35 Wilfred | Zgłoś
+3 PIS i MON marnuje pieniądze na budowy byle co .
To dowód że Polskie stocznie i PIS MON nic nie potrafią wybudować dla Marynarki Wojennej dobrego i nowoczesnych statków wojennych , tylko byle co . Zaczęli od Ślązak , Kormoran , Mieszko holownik , Bolko holownik , Gniewko holownik budują tylko holowniki które nie są potrzebne dla Marynarki Wojennej . To nie obroni przed wrogiem , Marynarka Wojenna potrzebuje fregat rakietowych np. FREMM czy klasy LCS statków wielozadaniowych i łodzi podwodnych z rakietami manewrującymi a nie badziewia jak holowniki . Byle jakiś prezydent A. Duda MARIONETKA i PIS ludzie Mon nie potrafią myśleć . Niszczą Marynarkę Wojenną Polską. WSTYD i porażka .
11 czerwiec 2020 : 09:30 Ra456 | Zgłoś
+1 Mistrz
do poprzednika: artykul kilka dni wczesnie - Francuska marynarka wojenna zamawia 20 holowników w stoczni Piriou . Francuzi chyba oszaleli, buduja holowniki.
19 czerwiec 2020 : 12:11 Rambo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter