Stocznie, Statki

Wybór nazw dla nowych lodołamaczy, budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding SA dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, nie był łatwym zadaniem. W czasie trwającego miesiąc konkursu do Wód Polskich nadesłano niemal 400 zgłoszeń! Spośród nadesłanych wybrano ostatecznie nazwy Ocelot i Tarpan.

Największym zainteresowaniem zgłaszających i pierwszym wyborem komisji była nazwa Narwal, ale okazało się, że jedna z jednostek przygotowywanych dla RZGW Gdańsk będzie mieć właśnie taką nazwę – tłumaczy Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy RZGW Szczecin.

Ocelot to ssak drapieżny z rodziny kotowatych. Tarpan to natomiast gatunek dzikiego konia, który zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego.

Bardzo nas cieszy zaangażowanie mieszkańców. Widzieliśmy, że przychodziły propozycje na przykład od dzieci, co oznacza, że wybór nazwy dla lodołamacza był tematem dyskusji rodzinnych, co ma również walory edukacyjne. Nazwy, które wybraliśmy, będą idealnie charakteryzować szczecińskie jednostki. Są to nazwy bardzo oryginalne, ale jednocześnie związane czy to z wodą, czy będące symbolem siły i wytrzymałości. Mamy nadzieję, że jednostki te będą pracować na rzecz mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego przez długie dekady i już nie możemy się doczekać aż zasilą one flotę jednostek Wód Polskich w Szczecinie – mówi dyrektor Marek Duklanowski.

Dwa lodołamacze liniowe buduje dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie stocznia Remontowa Shipbulding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Zakończono prace projektowe, jednostki są już po cięciu i paleniu blach.

Każdy lodołamacz musi posiadać swoją nazwę ponieważ jest to identyfikacja jednostki pływającej w Systemach Informacji Rzecznych oraz we wszelkich dokumentach administracyjnych. Obecne lodołamacze starszego typu mają tytuły nazw zwierząt i imiona męskie, stwierdziliśmy, że lepszy będzie powrót do tradycji, stąd lodołamacze liniowe budowane dla Szczecina będą miały nazwy Narwal i Tarpan – dodaje Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Szczecinie.

Autorzy zwycięskich nazw otrzymają cenne nagrody. Osoba, która zaproponowała najpopularniejszą propozycję czyli nazwę Narwal, także zostanie wyróżniona.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

+10 odbudowa przemysłu w regionie
Sukces pana GróbarczykA tylko trochę lipa bo nie ma zimy.
Ale zawsze można go zezłomowac w St3offshore.
To chyba kolejny plan pana ministra
25 luty 2020 : 12:14 gryf | Zgłoś
-3 Copy Paste
Czemu ten lodolamacz wyglada jak z lat 50-tych ? Chyba skopiowali jakis stary projekt
Zenada jakas
25 luty 2020 : 12:44 de | Zgłoś
0 Odpowiedz
Jakieś lodołamacze , PISowskie , nieładnie ??? Najlepiej , wedlug ciebie , postepowala Platforma. Po prostu , ... kradla !!!!!
25 luty 2020 : 17:50 HenryHarry | Zgłoś
0 gdzies
W du... to mam czy sa pisowskie czy peowskie , one wygladaja jak wyciagniete ze zlomowiska. Kto to wogole projkektowal a raczej przekopiowal. Jezeli armator zgodzil sie na takie cos i zaplacil za to to jest chyba idiota.
25 luty 2020 : 20:16 w | Zgłoś
+12 Lodołamacz
Lodołamacz to statek który ma wykonywać konkretne roboty a nie jakiś pasażerski stąd ważny nie jest wygląd lecz zdolność do danych robót
25 luty 2020 : 16:51 Baldar | Zgłoś
-5 Konkret to konkret
Statek pasażerski też wykonuje konkretne roboty, bo pasażerskie rejsy są bardzo konkretne.
25 luty 2020 : 17:46 Jato | Zgłoś
+2 Jarko i Adrian jako symbole wstawania z kolan
Ewentualnie Marko na cześć Gróbaryczka, ministra obiecywacza.
26 luty 2020 : 06:42 GD | Zgłoś
+2 Będą pływać wokół floating gardensów
Oto cały szczecinek . Lodołamacze dla siebie zlecili do Gdańska . Co prawda stocznie zachodniopomorskie się strasznie rozwinęły i są bardzo zajęte budową 240 metrowych promów morskich . A holowniki będą jak znalazł , do pływania wokół budowanych w szczecinie floating gardensów , jako atrakcja turystyczna .
26 luty 2020 : 19:59 Zmartwiony | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter