Stocznie, Statki

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowała kolejny dwustronny prom pasażersko-samochodowy o hybrydowym napędzie elektrycznym zasilanym z baterii. To druga z serii czterech jednostek, które trafią do jednego z największych przewoźników promowych w Norwegii - Norled.

Procedura wodowania była taka sama, jak w przypadku jednostki numer jeden, zwodowanej w ubiegłym roku. Po zacumowaniu doku do nabrzeża i jego wypoziomowaniu, przesunięto statek z placu montażowego na dok, a w drugim etapie zwodowano kadłub poprzez zanurzenie doku.

Prom budowany jest w ramach kontraktu podpisanego w 2018 roku. W stoczni Remontowa Shipbuilding SA powstają cztery, w pełni wyposażone jednostki tego typu (nr budowy B619/1-4).

Zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii

To nowoczesne promy dwustronne z napędem bateryjnym, zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii, na co składają się m. in.:

  • oświetlenie typu LED,
  • systemy zasilania urządzeń opartych na przetwornicach częstotliwości,
  • energooszczędne systemy wentylacji i klimatyzacji,
  • farba w podwodnej części kadłuba minimalizująca tarcie,
  • lekka konstrukcja statku oraz specjalnie opracowany kształt kadłuba dla zmniejszenia oporu w wodzie.

Każdy z promów będzie wyposażony w dwa pędniki azymutalne z silnikami PM oraz dwa zespoły prądotwórcze. W standardowym trybie pracy całość mocy pobierana będzie z baterii, które będą doładowywane w czasie postoju promu przy nabrzeżu, co ma trwać zaledwie 11 minut.

Jednostki typu “ciągnącego” 

Pędniki będą jednostkami typu “ciągnącego” (pulling type) z nabudowanymi silnikami elektrycznymi, napędzanymi stałymi magnesami, zapewniającymi wysoką wydajność nawet przy bardzo niskim obciążeniu. Agregaty prądotwórcze, których silniki spalinowe będą zasilane tylko i wyłącznie paliwem bio-diesel, mają być wykorzystywane jako źródła zasilania na wypadek awarii systemu baterii.

Projekt wykonało biuro projektowe LMG Marin, zaś dokumentację roboczą Remontowa Marine Design & Consulting (RMDC) z grupy Remontowa Holding. W budowę promów zaangażowane są także inne spółki tej grupy (Remontowa Electrical Solutions, Remontowa Hydroster Systems, Remontowa Coating & Equipment i Remontowa Lighting Technologies).

Po zwodowaniu promu B619/2, kontynuowane są na nim prace wyposażeniowe systemów urządzeń pokładowych i innych, wspomagających układ napędowy, a także pomieszczeń przeznaczonych dla pasażerów i załogi.

Prace na serii promów B619 dla norweskiego armatora w kolejnym miesiącu br. będą bardzo intensywne. Wyposażanie pierwszej jednostki (B619/1) wkroczyło w ostatnią fazę. W pierwszej połowie marca odbędą się próby morskie, a pod koniec miesiąca planowanie jest przekazanie gotowego promu. Na trzecią dekadę marca zaplanowano wodowanie trzeciej jednostki (B619/3) - tym razem ma to być wodowanie boczne z pochylni zrzutowej.

Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich 20 lat stocznie grupy Remontowa Holding dostarczyły armatorom 114 całkowicie wyposażonych jednostek pływających różnych typów. W tej liczbie jest 41 promów pasażersko-samochodowych, z których aż 26 zbudowano na rynek norweski.

Obecnie w programie produkcyjnym stoczni Remontowa Shipbuilding SA jest 18 jednostek, w tym niszczyciele min, holowniki specjalistyczne dla Marynarki Wojennej RP, statki wielozadaniowe, lodołamacze i promy. W tej liczbie siedem, to statki niskoemisyjne (w tym cztery ww. promy hybrydowe o napędzie bateryjnym oraz dwie jednostki PSV i prom zasilane LNG).

Już wcześniej - w 2013 r., Remontowa Shipbuilding dostarczyła temu samemu armatorowi Norled niskoemisyjne promy Ryfylke i Hardanger, wyposażone w systemy napędowe pracujące wyłącznie na LNG (lub CNG w razie awarii głównego systemu zasilania). Budowane w niej obecnie hybrydowe promy elektryczne (o długości całkowitej 114,40 m i szerokości max. 17,70 m) trafią do żeglugi w rejonie norweskich fiordów i będą obsługiwały połączenie Festøya – Solavågen oraz Mannheller – Fodnes.

GL, AL

Zdjęcia i video: Marcin Koszałka/PORTALMORSKI.PL

-8 No tak
....,,, W budowę promów zaangażowane są także inne spółki tej grupy..."""" No tak jak są opóżnienia co do terminów wypłat firmą kooperującym..to sie bierze swoje..hehe..
No prom na wodzie to sie teraz zacznie poprawki zdjęć..karty zmian//
21 luty 2020 : 16:04 Janek Nowik | Zgłoś
-10 Hahah
Wczoraj wodowany i przelew za etap od armatora wziety a dziś znów na doku. Bareja by lepiej tego nie wymyślił.
21 luty 2020 : 19:15 Tropiciel absurdów | Zgłoś
+8 Bl
Nie znam się ale wypowiem sie
21 luty 2020 : 22:31 Bl | Zgłoś
+6 hahah
A malowanie łat po podporach? Na jedynce byłem od początku, na dwójce z elektryką. Nadal mamy 3 mc obsuwy
22 luty 2020 : 10:02 Marecki | Zgłoś
+8 Dokowanie
Nie miałby nas czym myśleć, bo nie zna technologii budowy statków. Statek musiał zostać zadokowany, bo usuwana została podbudowa na której stał na płycie. Po usunięciu podbudowy zostały tzw. „Przebicia” które trzeba wypiachowac i pomalować. Normalny proces kolego.
22 luty 2020 : 20:39 Prom | Zgłoś
+11 Róbcie swoje
Cieszy, że stocznia rsb powoli wychodzi na prostą i przyspiesza budowy statków. To będzie trudny rok, ale dacie radę.
21 luty 2020 : 22:57 Maksymi | Zgłoś
+3 Bogaty Rok
W 2019 Remontowa wyeksportowała tylko 3 kadłuby sejnerów. Ten będzie rekordowy. Zgodnie z kontraktem na "Kormorany"
Mewa ma być wodowana w lipcu jako ostatnia zgodnie z kontraktem z 27.12.2017. Wartość kontraktu 1.186 mld za Albatrosa i Mewę. Defence 24. Czy jest to dzisiaj wartość realna ? Na ciekawym zdjęciu widać dwa norweskie promy. Do końca roku powinny być 4.
Obok Albatrosa cumują dwa hydrografy oraz 3 holowniki.Dojdą jeszcze dwa lodołamacze oraz dwa zaopatrzeniowce + mały
kontenerowiec. Praktycznie na 2021 może być tylko jedno wodowane,Salish dla Kanadyjczyków, a to już jest mało optymistyczne.
Jako ciekawostkę ponownie przywołam Siuana Arctica IMO 9854636. Gdy Grenlandczycy zerwali kontrakt z Remontową,
Porozumieli się z Havyard-Norwegia i podpisali 2 kontrakty po 2 jednostki na kontenerowce podobne do polskich.
Statki budują Hiszpanie. Siuana jest pierwszą z nich. Niespodzianek jest zresztą więcej.
22 luty 2020 : 11:00 Mieczyslaw | Zgłoś
-1 Bogaty Rok cd
Być może warto też zauważyć, ze w tym czasie gdy Remontowa podpisywała nowy kontrakt na Salish'a #4 -92.3 mln $
BC Ferries podpisywała kontrakt z Damen Galati na 4 promy elektryczno-hybrydowe 8117E3 Island class
o wartości 200 mln $. Będą to promy 3,4,5,6 a jednostki # 1 i 2 ładowano na ciężarowiec Sun Rise, który dowiózł je do Kanady
18.01 2020. Ich wartość to 86.9 mln $ . Dane z bazy BC Ferries. Trasa przez Kanał Panamski 10305 Nm.
I na koniec za dyskusyjną uważam przewagę stoczni prywatnych nad państwowymi. Nawet w Polsce nie jest to klarowne.
Ostatnio upadła Hanjin Subic 33000 załoga. Budowali między innymi VLCC i kontenerowce 20000 TEU.
W Chinach pracuje China Shipbuilding Group Corporation. Dają 20 % produkcji światowej,zatrudniają 310000 ludzi.
Ich majątek jest wart 110 mld $ i są obudowani 147 instytucjami i instytutami naukowymi. Budują lotniskowce
atomowe łodzie podwodne VLCC , kontenerowce 23000 TEU i wiele innych.
22 luty 2020 : 16:27 Mieczyslaw | Zgłoś
+2 Stocznie
No ale tu jest Polska a nie Chiny. A jak działają w Polsce państwowe stocznie to chyba każdy widzi. A jak nie widzi to okulista mu potrzebny.
23 luty 2020 : 18:15 Max | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter