Stocznie, Statki

W 2020 roku mija 75 lat od utworzenia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) na przejętej przez władze polskie Politechnice Gdańskiej. Uroczyste obchody rocznicy zaplanowano na 30 maja br.

Od momentu rozpoczęcia działalności wydział ten wielokrotnie zmieniał nazwę, ale zawsze stanowił fundament kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego w Polsce. „Wypuścił w świat” wiele pokoleń okrętowców, którzy rozsławili imię Politechniki Gdańskiej.

Obchody Jubileuszu będą więc doskonałą okazją do tego, aby w gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli akademickich i zaproszonych gości odnowić kontakty i powspominać lata młodości spędzone w murach uczelni.

Zaplanowano je na sobotę, 30 maja 2020 r. w campusie Politechniki Gdańskiej.

Rejestracji uczestnictwa w tym historycznym spotkaniu można dokonać na stronie:

Rejestracja

Datę obchodów jubileuszu powstania Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa ustalono na 30 maja br., ale już rozpoczęły się intensywne przygotowania do tego wydarzenia.

- Nie tylko ze względu na to, że chcemy nadać mu odpowiednio wysoką rangę, ale również dlatego, że okres przygotowań zamierzamy wykorzystać na promocję naszego wydziału i – szerzej - studiów okrętowych. Zaprosiliśmy do współpracy dwie szczególnie bliskie nam organizacje: Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, którego jesteśmy członkiem i który mocno wspiera nas w naszej działalności, oraz Bractwo Okrętowe KOGA, który zrzesza absolwentów naszego wydziału – wyjaśnia dr hab. inż. Janusz Kozak, dziekan WOiO Politechniki Gdańskiej.

Jak podkreśla Piotr Soyka, prezes Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING i przewodniczący FORUM OKRĘTOWEGO, utworzenie 75 lat temu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej ma fundamentalne znaczenie dla powstania i dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego w Polsce.

- Przed nami kolejna rewolucja technologiczna związana z wprowadzaniem napędów bezemisyjnych w transporcie morskim. Tu otwiera się ogromna szansa dla wydziału, by stanął do wyścigu z innymi ośrodkami naukowymi w Europie, aby to właśnie tu, w Polsce, powstawały nowatorskie rozwiązania. Zależy nam tym, by wydział kształcił pomysłowych i innowacyjnych inżynierów, gdyż właśnie takich potrzebuje przemysł – zaznacza Piotr Soyka.

- Budowa silnej społeczności okrętowców to tworzenie etosu naszej branży, ale również nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich – mówi z kolei Edmund Ledwoń, prezes zarządu Bractwa Okrętowego KOGA.

Jak dalej podkreśla, celem i ambicją Bractwa Okrętowego KOGA jest integracja wszystkich absolwentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wymiana informacji oraz budowa dobrze rozumianego poczucia „elitarności” naszej branży. Chcąc zbudować silną społeczność okrętowców jest to niezbędne.

- Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa był i jest ikoną, stanowiąc symbol odrębnej tożsamości Politechniki Gdańskiej w odróżnieniu od innych Politechnik w Polsce, właśnie ze względu na jej morski charakter – stwierdza dyrektor biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz.

WOiO należy do uznawanych i docenianych ośrodków kształcenia. Dowodem na to jest 50 miejsce Politechniki Gdańskiej na świecie w Rankingu Szanghajskim, w dyscyplinie „Ocean/Marine Engineering” za rok 2019 i 16 w Europie, wyprzedzając miedzy innymi wszystkie uczelnie niemieckie i francuskie w tejże dyscyplinie.

- Kształcenie na WOiO, to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również emocjonalny związek ze swoją uczelnią, na której spędza się najpiękniejsze lata swojego życia, związane z wchodzeniem w dorosłość. Tworzą się przyjacielskie związki utrzymywane później przez lata, niestety znacznie więcej kontaktów jest traconych. Idea Bractwa Okrętowego KOGA, zmierzająca do odbudowy tychże kontaktów jest bardzo cenna i Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE będzie w pełni wspierał tę cenną inicjatywę – deklaruje Ireneusz Karaśkiewicz.

IK, GL

Na zdjęciu u góry od lewej: dr hab. inż. Damian Bocheński, prodziekan ds. organizacji Studiów, dr hab inż. Janusz Kozak, dziekan WOiO PG i dr inż. Hossein Ghaemi, prodziekan ds. kształcenia, podczas wizyty u Piotra Soyki (drugi z prawej), prezesa GK REMONTOWA HOLDING i FORUM OKRĘTOWEGO.

Fot.: Sławomir Lewandowski

Na zdjęciu u dołu: podpisanie listu intencyjnego w sprawie organizacji obchodów 75-lecia WOiO na początku sierpnia 2019 r.: dr hab. inż. Janusz Kozak, dyrektor biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz oraz prezes zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń.

+11 Browary
Wszystkie browary w Polsce powinny przestawić produkcje na potrzeby tych uroczystości. 24 godziny na dobę.
28 styczeń 2020 : 17:26 Piter | Zgłoś
+7 czy browary kwestia gustu.....
widzę ew inne konsekwencje , moga stanąć wszystkie stocznie i biura projektowe ;-)
28 styczeń 2020 : 17:48 sympatyk | Zgłoś
+8 Cóż
Wydział OiO to już przeszłość. Poza paroma wyjątkami niestety brakuje młodej kadry.
28 styczeń 2020 : 18:05 Maciej-gdańsk | Zgłoś
+6 OiO i jego "czarna" przyszłość...
Wg ostatniej wypowiedzi rektora PG, to OiO ma zostać połączony z Wydziałem Mechanicznym PG i jako taki przestanie istnieć(!)
Upadek budowy okrętów i statków w Polsce, to efekt ekonomii światowej.
29 styczeń 2020 : 10:10 wacwac | Zgłoś
0 Wydzial Budowy Okretow (BO)
To przykra wiadomosc, ze OiO ma byc polaczony z Wydz. Mechanicznym.
Za moich czasow Wydzial Mechaniczny byl uwazany za posledniejszy, na ktory trafiali ci co nie dawali rady na Budowie Okretow.
Czasy sie zmieniaja i moze ta "czarna" przyszlosc sie odmieni.
Ostatnio ruszylo sie w Przemysle Wydobycia Ropy, nie tylko na ladzie z lupkow, ale takze kontynuacja na morzu na wiekszych glebokosciach.
Nie tracmy nadziei - projektowanie Platform Naftowych jest calkiem ciekawym zajeciem.
04 luty 2020 : 06:48 Tadeus | Zgłoś
+6 Jeden kraj , a dwa światy
Jak to dumnie brzmi "Politechnika" . Niestety w szczecinie pozbyli się tej nazwy i mamy ZUT , który dla bardzo wielu kojarzy się z jakimś Zakładem Usług Technicznych , do którego można przynieść np. imadło do naprawy . Gratulacje dla PG , bo tylko ta uczelnia w RP teraz może kształcić kadry morskie i stoczniowe . Można przemyśleć zaproszenie kilku stoczniowców z morskiego Świnoujścia , gdzie Pan Prezes RH był dyrektorem naczelnym .
29 styczeń 2020 : 10:13 Okrętowiec | Zgłoś
-5 To idzie młodość?
Chyba raczej nie. Budowa Okrętów to w Polsce i w EU już nisza - sztuka dla koneserów. Organizowanie Jubileuszowego Zjazdu jeśli da frekwencje, to ze smutną konstatacją, że większość absolwentów nie pracuje w zawodzie. To widać, słychać i czuć.
31 styczeń 2020 : 09:33 adi | Zgłoś
+2 żyjesz w błedzie
Branża okrętowa ma się doskonale , oczywiście nie ta krajowa .... projektantów ciągle mało i wspomaganie projektantami z UA jest normą , brakuje ludzi z zapałem do pracy , to fakt , ale chyba takie czasy że "nic nie muszę , wszystko mogę" ... tylko z czasem przychodzi refleksa że z takim podejsciem to sie strzela sobie samemu w kolanma
06 luty 2020 : 11:57 bobik | Zgłoś
0 OiO
Jestem tak zwany absolwentem w/w wydziału, gorąco radzę poszukać sobie innej drogi w życiu. Jak to powiedział mój starszy kolega z pracy, "piękna przygoda jednego pokolenia".
13 luty 2020 : 06:06 Arek123 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter