Stocznie, Statki

Przemysł stoczniowy, jeśli chodzi o większe statki i statki specjalistyczne, będzie odbudowywany, to chcę zagwarantować - powiedział w poniedziałek w Józefowie (woj. mazowieckie) premier . 

Premier był w Józefowie pytany o zaprezentowany w Szczecinie lodołamacz "Puma" i o stwierdzenia, że ma on tylko w 10 proc. zbudowany kadłub.

W piątek w Szczecinie zatwierdzono uroczyście protokół zakończenia budowy stalowego kadłuba lodołamacza czołowego oraz jego aluminiowej nadbudówki. Jednostka jest pierwszą z czterech, które buduje Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie, a które będą służyły na Dolnej Wiśle.

Premier nawiązał do kwestii odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego. Zaznaczył, że Polska ma wybór - albo polegać tylko na stoczniach chińskich albo pójść drogą niemieckich, holenderskich czy francuskich stoczni, które się specjalizują.

"I my się też chcemy specjalizować i pan minister Gróbarczyk poczynił pierwsze, bardzo ważne kroki w tym kierunku. Jeśli wyborcy nam pozwolą i zdecydują się zagłosować na PiS, to gwarantuje państwu, że w naszej drugiej kadencji pokażemy bardzo duże osiągnięcia" - zapowiedział premier.

Mówił, że poprzednicy rządu PiS "zasadniczo zaprzepaścili potencjał stoczni szczecińskich". "Rozgrabiony majątek, pocięte na części ciągi technologiczne, a wspaniałe nadbrzeże portowe zamienione na, jak mi powiedzieli w Szczecinie, największy w Europie parking" - powiedział Morawiecki. Z kolei pracownicy przemysłu morskiego musieli wyjeżdżać za granicę, do innych stoczni.

"My dzisiaj żmudnie, powoli odrabiamy tamte zaległości naszych poprzedników. (...) Mam nadzieję, że będziemy mogli pokazać, że ten przemysł stoczniowy - jeśli chodzi o większe statki, statki które są specjalistyczne - tak naprawdę nie istniał, będzie odbudowywany, to chcę państwu zagwarantować, zwłaszcza, jeśli oczywiście wyborcy zdecydują się na nas zagłosować" - powiedział premier. (PAP)

Karol Kostrzewa

 
-4 Idą wybory !
Panie Morawiecki przez cztery lata nie zrobiliście NIC ! dla przemysłu stoczniowego w Szczecinie , jedyne co było to pokazówka przy tzw. stępce, a następnie zapadła cisza do teraz - idą wybory znowu trzeba "coś" powiedzieć ciemnemu ludowi żeby zapie....ał za miskę ryżu, proponuję zostawić stocznię szczecińską w spokoju, pracują tam tysiące ludzi - nie budują promów czy masowców ale skutecznie zapełnili lukę po upadłej stoczni, jedyne co może pan zrobić to NIE PRZESZKADZAĆ !, i zabrać swoją wyborczą retorykę na wschód tam znajdzie pan podatny grunt na wyborcze bujdy.....
03 wrzesień 2019 : 05:53 JanKowalski | Zgłoś
-5 Prom
Jednego promu nie potrafiliście zbudować a statki specjalistyczne teraz chce budować. FANTASTA PEŁNĄ GĘBĄ.
03 wrzesień 2019 : 06:03 Daro | Zgłoś
-8 Żaden Fantasta.
Zwykły kłamczuch.
03 wrzesień 2019 : 10:31 W. | Zgłoś
-7 a zdjęcie z Gdyni
Oni wszystko mogą, nawet z Gdyni zrobić Józefów, przynajmniej na zdjęciu! Od lewej Damen, Port, budowniczy polskich stoczni, Nauta, Gafako, EPG, Crist, GCT, Stena Line.
03 wrzesień 2019 : 06:05 Tolek | Zgłoś
-9 Premier
Zgodnie z nową świecką tradycją , jak co roku od 2016 roku, premier obiecał odbudowanie przemysłu stoczniowego. Zbudowano element stępki promu, który elementem stępki nie jest oraz zbudowano nie całkiem pospawany kadłub rzecznego lodołamacza. To jedyne konkrety, jedyne fakty działań rządu na odcinku stoczniowym w ciągu 4 minionych lat. Liczyłem, że w obronie dobrego imienia zachodniopomorskich stoczniowców, ośmieszanych przez polityków, stanie jedyny słuszny związek zawodowy ( ten broniący pomnika mega pedowila w sutannie) przybudówka jedynej słusznej partii i zawiodłem się.
03 wrzesień 2019 : 06:18 Andy | Zgłoś
+24 Fakty
Nie żebym był złośliwy, ale to i tak wiecej niż za platformu.
03 wrzesień 2019 : 10:16 PO-PIS | Zgłoś
-7 Taśmą i farbą
"przemysł stoczniowy będzie odbudowywany" - taśmą, farbą i propagandą? Czy są plany na konkretne działania?
03 wrzesień 2019 : 06:45 SSN | Zgłoś
+20 Do SSN
Najlepiej nic nie robić. Pochylnia Wulkan była już wpisana na listę zabytków.
03 wrzesień 2019 : 20:24 Marek B. | Zgłoś
-8 Nocne sny pinokia
Bez komemtarza
03 wrzesień 2019 : 07:36 Stary kolejarz | Zgłoś
-12 premier
Klamie klamal I dalej bedzie klamal.Wiekszoscv tekstow w PM jest jak w dawnej Trybunie Ludu
Kadzicie rzadzacym na calej linii .Troche samokrytyki przestancie byc tuba rzadowa ale moze jestescie przes nich finansowani to sorry.
03 wrzesień 2019 : 07:41 greg | Zgłoś
-8 Sprzedali się ?!
Niby specjalistyczna strona o tematyce morskiej, a publikują bez komentarza każdą bzdurę, którą politycy PiS powiedzą.
03 wrzesień 2019 : 08:16 Jato | Zgłoś
+16 Nieprawda
Nie wolno komentować informacji Polskiej Agencji Prasowej publikowanych na podstawie umów z tą agencją, sygnowanych logotypem PAP. Żadne normalne media, które mają takie umowy tego nie robią. Sprawdź sobie.
03 wrzesień 2019 : 21:19 Antoni | Zgłoś
+10 Bardzo dobrze
Zastanów się Człowieku... To jest przedruk informacji Polskiej Agencji Prasowej - agendy rządowej. Nie ma tu żadnej polityki ze strony Portalu Morskiego. Bardzo dobrze, że dają bez komentarza, w całości, bez skrótów i tzw. obróbki, dzięki temu nikt nie może im zarzucić, że "uprawiają politykę". To chyba najbardziej neutralny portal, jaki czytam, bez przegięcia w prawo czy w lewo. Tylko informacja. Każdy powinien sam wyrobić sobie opinię na prezentowany temat. Jak przeczytasz kilka tekstów na portalu o "podnoszeniu z kolan przemysłu stoczniowego", to sam sobie wyrobisz opinię na ten temat.
To co mówi premier RP i minister "od lania wody", to kompromitacja intelektualna. Każdy odrobinę myślący człowiek kojarzący kilka faktów widzi, co się dzieje.
Masz rację - Trybuna Ludu wylewa się z ust premiera, ministrów i całej ekipy rządzącej, ale nie mam złudzeń, że nawet jak Koalicja Obywatelska dojdzie do władzy, to coś się zmieni. Tam także nie fachowców niestety...
03 wrzesień 2019 : 17:07 Pytajnik | Zgłoś
+2 do pytajnika
Panie Pytajnik, to, że przedrukowano PAP to jedno, a to, że "apolityczny" portal morski nalezy do grupy remontowa to co innego. Jak w Naucie statek wywrócił się z dokiem, to informacja była hitem przez parę dni, jak w remontowej statek spadł z kilbloków to tylko na chwilę i winna była elektrownia. :) to tak a propo obiektywizmu portalowego !!!
03 wrzesień 2019 : 18:22 Tolek | Zgłoś
+10 Pytajnik ma racje
Bardzo wiele różnych mediów publikuje materiały PAP na podstawie umów agencyjnych. Ten portal nie jest tu wyjątkiem. Co ważne, takich materiałów redakcjom nie wolno zmieniać, ani komentować (co innego posty pod artem). A że ten portal należy do grupy remontowa? I bardzo dobrze. Każdy portal, telewizja, gazeta, czy radio ma jakiegoś właściciela. Prywatnego lub państwowego - w tym ostatnim przypadku właścicielem są rządzący. Tzw. media obiektywne nie istnieją -nigdzie. A propos doku w Naucie - poczytaj sobie co ten portal o tym pisał (można sobie tu wyszukać). Suche, rzeczowe informacje i apele, żeby nie robić z tego sensacji. Przechylenie się doku ze statkiem w Remontowej to był pikuś przy katastrofie w Naucie. I jedno i drugie nie powinno się było wydarzyć, ale tym drugim wydarzeniem żyła cała branża.
03 wrzesień 2019 : 21:09 Kacper M. | Zgłoś
0 Kacper M - grupa remontowa???
Wystarczy wpisać w portalu w wyszukiwarkę nauta i już pojawiają się artykuły o kłopotach finansowych. Wpiszesz Remontowa Shipbuilding i same sukcesy z wodowań. A co z sukcesami remontowej sb jeśli chodzi o wyniki finansowe, nie płacenie podwykonawcom w terminie, przewalanie wszystkich możliwych terminów oddania jednostek? Widać z tego, że o konkurencie można pisać obiektywnie, a o sobie pisać obiektywnie - o kłopotach nie pisząc :).
04 wrzesień 2019 : 05:11 Tolek | Zgłoś
+6 Do Tolka
Zasadniczo, to się z Tobą zgadzam. Powtarzam - media obiektywne istnieją tylko w teorii. W praktyce tefałen, wyborcza, newsweek, onet, polityka i inne cały czas nap... w rząd, a tvpis, fratria, trwam i inne nap... w opozycję. Trzeba więc czytać różne portale i wyrobić sobie opinię. Co do Nauty - o jej kłopotach informowały wszystkie krajowe media. Nauta jest państwowa i jej kłopoty na końcu kosztują podatników (państwo musi zasypać straty tak czy owak z pieniędzy publicznych). Poza tym Nauta niestety NIC NIE ROBI (poza budową kadłuba dla szwedów), a menedżerowie z klucza politycznego i tak biorą kasę i za nic nie odpowiadają. Remontowa sb to firma prywatna - też ma kłopoty, jak wiele firm z okrętówki i też popełnia błędy o których wspominasz, ale jednak z mozołem produkuje statki (choć na tym portalu czytałem, że robili też kadłuby, ale chyba już nie robią). A państwo im nie dosypie publicznej kasy tak jak swoim stoczniom, więc temat nie budzi aż takich emocji.
04 wrzesień 2019 : 07:04 Kacper M. | Zgłoś
+16 Rząd finansuje portal morski?????
Ale się uśmiałem. Przecież ten portal należy do prywatnej grupy remontowa, której rząd (zwłaszcza ten) nie lubi (poprzedniemu to wisiało, tak jak cały przemysł okrętowy- a swoim w państwowych stoczniach i tak dawali kasę - tak jak obecni rządzący). Ale niby co z tego wynika? Że ten portal ma nie dawać informacji z PAPu? Bardzo dobrze, że daje - czytam sobie i wnioski wyciągam sam.
04 wrzesień 2019 : 07:19 Zbig | Zgłoś
-4 Bajki Morawieckiego
Morawiecki w czerwcu 2017 położył już jedną stepkę. Miała popłynąć po morzach i oceanach i jakoś nie popłynęła. Ale Morawieckiego to niczego nie nauczyło i nadal opowiada bajki z mchu i paproci.
03 wrzesień 2019 : 08:26 Jato | Zgłoś
-8 kłamca
idą wybory
03 wrzesień 2019 : 09:41 Artur Balcerek | Zgłoś
-7 baja
odnosze wrażenie,że morawiecki z każdym przybliżającym dniem do wyborów zaczyna coraz bardziej odjeżdżać i popadać w samouwielbienie. Opowiada juz takie brednie, że własna zona powinna mu przyjbać w pysk aby sie ocknął. Brak odpowiedzialności karnej i są takie efekty.
03 wrzesień 2019 : 10:48 do matełusza | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter