Stocznie, Statki

W środę, 29 maja przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni cumował Mein Schiff 1 – nowoczesny i ekologiczny statek pasażerski należący do TUI Cruises. W całym sezonie 2019 roku odwiedzi gdyński port jeszcze trzy razy: 3 lipca, 23 lipca i 10 sierpnia.

Mein Schiff 1 ma 316 m długości i może zabrać na pokład prawie 2900 pasażerów i 1000 osób z załogi. Został zbudowany w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za kwotę niemal 500 mln euro. Jego ekologiczny i energooszczędny napęd sprawia, że o 30% zmniejszono emisję szkodliwych substancji w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości.

Przypomnijmy, że widowiskowa uroczystość nadania imienia statku odbyła się w maju ubiegłego roku. Mein Schiff 1 został ochrzczony przy nabrzeżu terminalu kontenerowego Container Terminal Burchardkai, a jego suwnice kontenerowe "wzięły udział" w widowisku będącym częścią uroczystości (m.in. cyrkowi akrobaci zawiśli nad widownią na statku na linach pod wysięgnikami suwnicy kontenerowej, na których normalnie zawieszony jest spreader - chwytnia kontenerów). Wybór miejsca miał symbolizować "połączenie przemysłu portowego z entuzjazmem morskich rejsów wycieczkowych" – mówił wówczas Wybcke Meier, dyrektor naczelny TUI Cruises.

Wśród celebrytów wymienianych jako goście uroczystości była m.in. była niemiecka mistrzyni kraju w gimnastyce artystycznej polskiego pochodzenia - Magdalena Brzeska (urodzona w 1978 r. w Gdyni).

Mein Schiff 1 jest drugim, pod względem długości, statkiem pasażerskim, który w tym roku przypłynie do Gdyni.

AL, PBS

Fot.: Piotr Rudzki

1 1 1