Stocznie, Statki

W tureckiej stoczni Kuzey Star złamał się i częściowo zatonął dok pływający, w którym - w chwili wypadku - były dwa statki. To kolejny wypadek z dokiem pływającym w ostatnich miesiącach po zatonięciu doku w Norwegii i przechyleniu się razem z dokiem pływającym największego wycieczkowca w świecie w kontrolowanej przez firmy amerykańskie stoczni na Bahamach.    

Dok pływający stoczni Kuzey Star Shipyard w Tuzli nad Morzem Marmara, z dwoma zadokowanymi statkami przełamał się, przypuszczalnie z powodu przeciążenia, i częściowo zatonął 12 kwietnia.

Nikt nie zginął. Rannych zostało dwóch operatorów dźwigów. Żurawie z obu baszt przechylonej części doku zjechały niekontrolowane po torach, a przyblokowane przy ich końcach przewróciły się i runęły do wody zaraz za dokiem.
Inne źródła mówią o jednym rannym ze złamaną lub zmiażdżoną nogą - miał być on operatorem dźwigu, który dla ratowania życia skoczył z doku do wody.

Statkami, które znajdowały się w doku w chwili wypadku były: grecki asfaltowiec Seapower (nr IMO 9546162, nośność 4897 t) i niezidentyfikowany dotąd przez inne media drobnicowiec. Według naszej analizy dostępnych materiałów zdjęciowych i filmowych jest to najprawdopodobniej River Wind - statek rzeczno-morski rosyjskiego typu "Omskiy".

Media zagraniczne wskazują, że zbiornikowoiec Seapower został wyprowadzony z doku wkrótce po wypadku. Podobno oba statki zaczęły nabierać wody po zatopieniu doku, ale na podstawie dotychczasowych doniesień wydaje się, że przynajmniej w przypadku Seapower sytuacja została opanowana.
Drobnicowiec najprawdopodobniej już także został wyprowadzony znad zatopionego doku.

PBS, z mediów

Uszkodzony dok w Tuzli
Uszkodzony dok w Tuzli
Uszkodzony dok w TuzliUszkodzony dok w Tuzli
-2 wodowanie
No to przykre- Ale u nas to nawet nic sie sie nie dzieje, moze zwodowali prom ?? No jak mu tam??No wiecie!!
14 kwiecień 2019 : 16:02 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-17 Brak wodowania
U nas nic się nie dzieje bo Tusk wszystko zamkną i ludzi wysłał do Niemiec.
14 kwiecień 2019 : 16:56 Stary stoczniowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Jak się nic nie dzieje?
Stocznią remontowa w Gdańsku ma oblozenie robotą dość gęste. Do doków też jest kolejka, więc nie ma co panikowac.
15 kwiecień 2019 : 12:31 Pracownik stoczni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 stary stoczniowiec
to co pisze stary stoczniowiec widze ze jest on faktycznie stary
23 kwiecień 2019 : 02:58 guz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1