Stocznie, Statki

Wodowanie statku wycieczkowego Costa Smeralda, napędzanego gazem ziemnym LNG, to początek ostatniego etapu budowy jednostki zaprojektowanej i zbudowanej w Finlandii dla Costa Cruises, włoskiej marki należącej do Carnival Corporation & plc. 

Costa Smeralda ma długość 337 m i szerokość 42 m. Zaoferuje rejsy w zachodniej części Morza Śródziemnego, pomieści łącznie 6554 pasażerów i 1646 członków załogi. Osiągnie maksymalną prędkość 17 węzłów.

Teraz, po ceremonii wodowania, rozpocznie się faza wyposażenia statku, który ma zadebiutować w październiku 2019 roku. Będzie to pierwszy statek wycieczkowy napędzany LNG we flocie tego armatora.

Zamówienie jest częścią wielomiliardowego (USD) kontraktu spółki-matki Carnival Corporation pomiędzy stoczniami Meyer Werft: w Finlandii i Niemczech, ogłoszonego w połowie czerwca 2015 roku.

Na pokładzie Costa Smeralda znajdzie się dziewiętnaście barów dla gości, a także spa, z salonem piękności, łaźnią turecką, basenem i szesnastoma gabinetami zabiegowymi. Zabawa dla wszystkich grup wiekowych będzie kontynuowana w parku wodnym ze zjeżdżalniami lub w czterech basenach, w teatrze, dyskotece, kasynie, klubie jazzowym, czy sali gier. Dla dzieci zaprojektowano w pełni dedykowaną przestrzeń.

Nazwa statku została wybrana na cześć wybrzeża Costa Smeralda, głównej, turystycznej części Sardynii, w porozumieniu armatora i Consortium Costa Smeralda, przedsięwzięcia utworzonego w 1962 roku, które zarządza terenami szmaragdowego wybrzeża, wykorzystując jego potencjał turystyczny.

AL

Fot.: Meyer Turku

1 1 1 1