Stocznie, Statki

Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta zawarło z Komendą Portu Wojennego w Świnoujściu umowę na naprawę główną i dokową Okrętu Dowodzenia Sił Obrony Przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.  

Kontrakt między konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta oraz Komendą Portu Wojennego dotyczy naprawy głównej i dokowej, a jego wartość wynosi ponad 85 mln zł.
 
W oficjalnym komunikacie PGZ nie wspomina się nic o ewentualnym wygraniu przetargu, co zapewne oznacza, że zlecenie przyznano w trybie bezprzetargowym.
 
Projekt zakłada wykonanie gruntownej naprawy jednostki ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Naprawa realizowana będzie przez Konsorcjum w składzie: PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna sp. z o. o.  oraz Stocznia Remontowa Nauta SA. Wartość zamówienia wynosi ponad 85 mln złotych. Ze strony Konsorcjum umowę podpisali: wiceprezes PGZ SA Sebastian Chwałek, członek zarządu PGZ SA Michał Kuczmierowski, prezes PGZ SW sp. z o.o. Konrad Konefał oraz prezes SR Nauta SA Adam Potrykus, zaś ze strony Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu - komendant kmdr Marek Bartkowski.
 
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki (projekt 890) jest przeznaczony do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Remont jest podyktowany m.in., faktem, że od 2021 r. jednostka wejdzie w skład NATO Response Force (SON, Siły Odpowiedzi NATO). Jego zadania to między innymi:
 
- dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe;
- zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych;
- prowadzenie działań ratowniczych;
- prowadzenie akcji gaśniczych;
- monitorowanie ruchu jednostek pływających;
- wsparcie logistyczne innych jednostek (w tym dostarczanie paliwa, wody czy żywności);
- pełnienie funkcji okrętu-bazy dla sił własnych i sojuszniczych
 
Okręt, budowany początkowo w Stoczni Północnej jako pływająca stacja demagnetyzacyjna (projekt 130), wszedł do służby w 2001 r., po przebudowie i adaptacji zrealizowanej przez tę samą stocznię (wtedy należącą już do grupy Remontowa Holding) jako jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2008-09 został przebudowany i przystosowany do roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.
 
rel (PGZ), PBS
 
Fot.: Piotr B. Stareńczak, NATO, archiwum
 
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w grupie SNMCMG
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
 
ORP Kontradmirał Xawery CzernickiORP Kontradmirał Xawery Czernicki w grupie SNMCMGORP Kontradmirał Xawery Czernicki
1 1 1 1