Stocznie, Statki

W belgijskim porcie Zeebrugge (Brugia) odbyła się ceremonia nadania imienia Apollo nowemu wielozadaniowemu samopodnośnemu statkowi instalacyjnemu należącemu do DEME Group.  

Wcześniej armator ten (lub w prostej linii jego poprzednik - Hochtief InfraSea Solutions GmbH & Co, od którego DEME przejął flotę) zamawiali i wprowadzali do eksploatacji jednostki samopodnośne do instalacji i obsługi morskich farm wiatrowych w Polsce, w stoczni Crist (Thor, Innovation oraz ex Vidar zamówiony pierwotnie dla grupy Hochtief Solutions AG jako operatora, obecnie eksploatowany pod nazwą Vole au Vent przez grupę Jan De Nul). Kolejne zamówił w Chorwacji (Apollo) i w Chinach (Orion).

Czytaj także:  Nowej generacji statek do instalacji MFW zwodowany w Chinach dla byłego klienta polskiej stoczni   

Matką chrzestną Apollo została siedmioboistka belgijska częściowo senegalskiego pochodzenia, mistrzyni olimpijska, Europy i Świata, Nafi Thiam.

Statek Apollo o długości 87,50 m został zbudowany przez chorwacką stocznię Uljanik i przekazany operatorowi GeoSea NV (część grupy DEME) w sierpniu ubiegłego roku. Po odebraniu ze stoczni i przed chrztem armator we własnym zakresie prowadził jeszcze na statku pewne dodatkowe prace wyposażeniowe i wykończeniowe (tzw. mobilizację) i rozpoczął eksploatację samopodnośnej jednostki.

Pierwszą pracą, jaką wykonała był demontaż bezzałogowej platformy posadowionej Q1 Halfweg z gazowego pola wydobywczego w holenderskim sektorze Morza Północnego. Platforma pracowała od roku 1995. W samym tylko sektorze holenderskim Morza Północnego (znacznie mniejszym od brytyjskiego i norweskiego) z istniejących 150 platform do roku 2025 musi być usuniętych aż 77.
Platforma, już wtedy nieużywana, została uszkodzona, gdy uderzył w nią w Sylwestra 2017 roku niemiecki chemikaliowiec Elsa Essberger.

Czytaj także:  Polski kapitan i starszy oficer staną przed sądem po kolizji chemikaliowca z platformą  

Apollo legitymuje się nośnością 5196 t i może osiągać prędkość 11,92 węzła. Wyposażony w napęd spalinowo-elektryczny, napędzany jest czterema silnikami ABC o mocy po 2688 kW i dwoma tej samej marki o mocy 1512 kW - każdy.

Oferuje standardowe zakwaterowanie dla 90 osób (z możliwością rozszerzenia do 150) i przeznaczony jest do realizacji różnych zadań, w tym m.in. instalacji turbin wiatrowych na morzu, transportu i montażu obiektów ciężkich i wielkogabarytowych, a także - w ramach działalności spółki DEME o nazwie EverSea - deinstalacji obiektów offshore. Może też służyć jako platforma hotelowo-warsztatowa. 

Statek ma długie na 106,8 m "nogi" o konstrukcji kratownicowej pozwalające mu na pracę na akwenach o głębokości do 70 m. Wyposażony jest w żuraw o unosie 800 ton na podstawie i łożysku otaczającymi jedną z nóg. Statek oferuje także pokład roboczy o powierzchni 2000 m², o dopuszczalnym obciążeniu 15 t/m².

Apollo jest jedną z ostatnich jednostek, jakie udało się zdać w miarę bezproblemowo armatorowi w chorwackiej stoczni Uljanik, przeżywającej w ostatnich kilkunastu miesiącach poważne kłopoty znaczone opóźnieniami i przerwami w budowie statków, kontraktami zerwanymi przez armatorów, opóźnieniami w wypłatach wynagrodzeń, protestami pracowników, zagrożeniem postawieniem w stan upadłości i staraniami rządu w kierunku restrukturyzacji stoczni i znalezienia dla niej inwestora. O tym, czy zostały one uwieńczone sukcesem oraz o problemach innych stoczni europejskich w naszym przeglądowym materiale w najbliższym wydaniu miesięcznika "Polska na Morzu", które pojawi się już za kilkanaście dni w salonach prasowych w całej Polsce.

PBS

Apollo - charakterystyka podstawowa:
długość całkowita - 87,50 m
szerokość - 42,00 m
wysokość boczna - 8,00 m
zanurzenie - 7,00 m
system samopodnoszący - typu elektrycznego - rack & pinion (zębatkowy) o DOR 13 250 ton
system pozycjonowania dynamicznego - Kongsberg DP2
napęd główny - spalinowo-elektryczny; pędniki azymutalne 4 x 2555 kW
łączna moc napędu głównego - 10 220 kW
moc zainstalowana elektrowni okrętowej - 13 980 kW (sześć zespołów prądotwórczych)
ładowność - 4500 t
zanurzenie robocze - 7,00 m
na wyposażeniu także: lądowisko dla śmigłowców, studnie robocze do prac podwodnych (moonpools)
klasyfikacja - ABS

Apollo po zakończeniu budowy:

Apollo - wodowanie:

Część floty DEME
Apollo
Apollo
Apollo
Apollo
Apollo
Apollo
Apollo
Apollo
Część floty DEMEApolloApolloApolloApolloApolloApolloApolloApollo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter