Stocznie, Statki

W poniedziałek, 28 stycznia br. rozpoczęły się próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak. To ostatni etap prac stoczniowych a zarazem pierwszy zmierzający do przekazania okrętu do służby.

Pierwszy raz okręt wyszedł w próby morskie 14 listopada 2018 r. Przez okres 2,5 m-ca PGZ Stocznia Wojenna sprawdzała prawidłowość działania wszystkich urządzeń i systemów oraz przeprowadzono ich regulację. Usunięto także kilka usterek, m.in. w układzie przekładni, systemu wentylacji i zasilania elektrycznego. Przeprowadzone zostały również testy urządzeń łączności i nawigacji oraz systemów walki i uzbrojenia. Wymagało to współpracy okrętu z innymi jednostkami Marynarki Wojennej oraz z siłami powietrznymi, podczas której sprawdzano m.in. działanie systemu rozpoznania „swój-obcy” (IFF) czy komunikacji szyfrowanej wg standardów NATO. Wykonano próbne strzelanie z armaty 76 mm oraz z karabinów 30 mm przy użyciu ćwiczebnej amunicji do celów nawodnych oraz namierzanie celów powietrznych. 

Etap testowania okrętu w morzu to niezwykle trudne zadanie logistyczne, które wymagało od nas znacznego wysiłku polegającego na skoordynowaniu pracy wielu zagranicznych dostawców urządzeń i systemów. Na okręcie jednocześnie pracują firmy m.in. z Włoch, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Polski. Zadaniem Stoczni jest zintegrować efekty ich pracy w jeden sprawnie działający skomplikowany system, jakim jest okręt bojowy – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu Stoczni Wojennej.    

Aktualnie trwające próby zdawczo – odbiorcze polegają na wykonaniu przez okręt zadań określonych programem prób zatwierdzonym przez Inspektorat Uzbrojenia przed powołaną przez tę instytucję komisją odbiorczą składającą się z przedstawicieli wielu instytucji wojskowych. Zakończenie programu prób zaplanowano na koniec marca. Stocznia zastrzega, że dotrzymanie tego terminu zależy w znacznym stopniu od warunków pogodowych, zabezpieczenia sił i środków wojskowych, sprawności pracy wojskowej komisji odbiorczej i stoczniowej zdawczej, a przede wszystkim od sprawności samego okrętu. 

Jesteśmy zdeterminowani, aby zakończyć próby w terminie kontraktowym, tak jak do tej pory poprzednie etapy dokończenia budowy okrętu. Jestem dobrej myśli, bo zarówno po stronie wojskowej, stoczniowej, jak i zagranicznych i polskich dostawców widzę wysokie zaangażowanie. Pomimo wielu trudności jesteśmy na dobrej drodze – dodaje prezes Stoczni.

Czytaj także: W marcu ORP Ślązak powinien zostać przekazany Marynarce Wojennej

rel (PGZ Stocznia Wojenna)

Fot.: Karol Przybyła / @karoolgdansk

-1 Czy Ślązak to nowa generacja?
Pytam czy to już generacja "stealth" zasadnicza dla "przeżywalności" współczesnego okrętu na polu walki?
31 styczeń 2019 : 08:05 adi | Zgłoś
+3 Brak kłów
Nie to jest tylko częściowo zmodyfikowana normalna jednostka i niestety brakuje jej kłów nie ma zaplanowanych wyrzutni rakiet plusem jest to że w końcu pływa a ja mam nadzieję że to dozbroją do pierwotnej konfiguracji pozdrawiam optymistów
31 styczeń 2019 : 08:12 Ciapuła | Zgłoś
+1 Ślązak vs Karakurt
W grudniu Rosjanie przekazali pierwsza korwetę klasy Karakurt. Okręt ma 67 m i 800 ton wyporności, znacznie mniejszy od naszego.
W tym roku mają być 3 następne (wszystkie na Bałtyk). Zamówionych jest 17 plus opcja.
Za mostkiem umieszczono 8 wyrzutni pionowych dla rakiet Kalibr-NK (rosyjskie tomahawki lub P-800 Oniks).
Rakiety mają prawie 500 kg głowicę i były stosowane do ostrzału Libii z Morza Czarnego przez korwety Buyan -M.
Amerykanie tak duze rakiety montują na niszczycielach.
Juz trzecia jednostka bedzie uzbrojona w kompleks przeciwlotniczy Pantsir-M (8 prowadnic).
Chyba warto wiedzieć co robią sąsiedzi ?. W budowę zaangazowano 2 stocznie w Europie i stocznię na Amurze.
31 styczeń 2019 : 11:52 Mieczyslaw | Zgłoś
+1 Jak już porównujemy...
To średnia pensja w Rosji 1800zł a minimalna 500zł. Ale my wam pokażem...
31 styczeń 2019 : 16:56 Libero | Zgłoś
+3 ?
Brawo Stocznia WOJENNA ! Czy patrole ORP Ślązak również będzie odbywał na holu ?
31 styczeń 2019 : 17:13 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter