Stocznie, Statki

Ośrodek Czyszczenia i Malowania Stoczni Szczecińskiej wzbogacił się o sprężarkownię. We wtorek uroczyście uruchomiono nowe urządzenia, które będą produkowały sprężone powietrze dla zakładu.

Stocznia Szczecińska przyjęła do eksploatacji stację sprężonego powietrza przeznaczoną do obsługi komór śrutowniczych (służą do tzw. piaskowania, śrutowania - PAP) Ośrodka Czyszczenia i Malowania. Sprężarkownię wykonała łódzka firma Walter Kompressortechnik Polska. Koszt inwestycji to ok. 900 tys. zł.

"Energooszczędna, ekologiczna i innowacyjna" - opisywał dziennikarzom nową sprężarkownię prezes Stoczni Szczecińskiej Andrzej Strzeboński. "Sprężarkowania wraca po kilkunastu latach do stoczni, czyli można powiedzieć, że powietrze wraca do stoczni. To kolejna inwestycja zrealizowana ze środków własnych wypracowanych przez Stocznię Szczecińską w okresie ostatnich ponad 2,5 roku" - dodał Strzeboński. "Ta sprężarka, obok której stoimy mogłaby zasilić około stu warsztatów samochodowych w sprężone powietrze" - powiedział z kolei prezes Walter Kompressortechnik Polska Jarosław Andrzejewski.

"To jest duży agregat i bardzo nowoczesny, który dostosowuje się do zapotrzebowania zakładu. To, co jest istotne w firmach przemysłu stoczniowego, gdzie mamy szereg aplikacji to koszt sprężonego powietrza, który jest bardzo istotnym czynnikiem. Tutaj obróbka sekcji stalowych konstrukcji pochłania bardzo dużo tego medium. To jak efektywnie ekonomicznie je wyprodukujemy ma wpływ na ekonomikę całego przedsięwzięcia" - podkreślał Andrzejewski.

Ośrodek Czyszczenia i Malowania zajmuje centralne miejsce w ciągu technologicznym procesu produkcyjnego statków między obróbką i prefabrykacją sekcji i bloków a ośrodkami montażu statków na pochylni. Technologia pracy Ośrodka oparta jest na sprężonym powietrzu. Praca wież śrutowniczych, automatyki komór malarskich, a także realizacja procesów malarskich wymagają dostarczania sprężonego powietrza o odpowiednich parametrach technicznych.

Niemal cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło. Z tego powodu energia stanowi około 82 proc. wszystkich kosztów wytwarzania powietrza. Przy budowie stacji zaprojektowano i zbudowano kanał cieplny z automatycznymi przepustnicami umożliwiającymi odzysk całość ciepła i kierowanie go do maszynowni komór śrutowniczych. Uzyskane ciepło pozwoli zaoszczędzić energię cieplną, jaką należałoby kupić do ogrzewania maszynowni.

Walter Kompressortechnik Polska jest firmą grupującą przedsiębiorstwa branży elektronarzędzi. Od ponad 30 lat produkuje m.in. kompresory śrubowe i tłokowe, filtry oraz akcesoria do uzdatniania powietrza.

autor: Kacper Reszczyński / PortalMorski.pl

+14 RUSZAMY
Ośrodek Czyszczenia i Malowania Stoczni Szczecińskiej już JEST ! Teraz Trasernia, Spawalnia, Pochylnia i.... jedziemy. A LUDZIE, załoga znaczy ?
15 styczeń 2019 : 16:41 maciek2 | Zgłoś
+17 sprężarkownia ?
Z tekstu wynika , że to jest raczej kompresorownia , nazwa sprężarkownia jest trochę dziwna i niespotykana w stoczniach. Sprężone powietrze jest potrzebne w całym procesie budowy statku począwszy od obróbki wstępnej , prefabrykacji wstępnej, prefabrykacji,
montażu kadłubów no i konserwacji całego statku.
15 styczeń 2019 : 18:39 Jewsimowicze | Zgłoś
+24 Zaraz wybuduja rządowy prom
Patrząc na to imponujące tempo doposażania stoczni - jeszcze 20 lat i wybuduja nam prom co go rzad PiSu obiecuje.
15 styczeń 2019 : 23:46 R. | Zgłoś
+24 No to teraz...
No to teraz może PiS wypiaskuje tę słynną stępkę, którą rdza zżera już jakiś czas... Pitu, pitu...
16 styczeń 2019 : 08:09 Pies _na_buraki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4256 4.515
EUR 4.6044 4.6974
CHF 4.4008 4.4898
GBP 5.4173 5.5267

Newsletter