Stocznie, Statki

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano w poniedziałek nowy holownik dla Marynarki Wojennej. To pierwsza z serii sześciu jednostek tego typu, o numerze B 860/1, budowana na potrzeby polskiej floty. Wszystkie mają wejść do służby do końca 2020 r.

- Są w życiu marynarzy chwile, które zapadają w pamięć i przechodzą do annałów Marynarki Wojennej. Jesteśmy dzisiaj świadkami takiej uroczystości – powiedział w trakcie wodowania inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański. Podkreślił, że zwodowany holownik oraz pięć kolejnych, które wybuduje stocznia, „znacząco zwiększą zdolność do zabezpieczenia i szerokiego spektrum działań na rzecz sił własnych i sojuszniczych”.

- W wyniku zawartej ze stocznią Remontowa Shipbuilding umowy Marynarka Wojenna zyska nowoczesne jednostki pływające przeznaczone między innymi do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych – wymienił.

Przypomniał, że budowa pierwszego z serii sześciu holowników ma się zakończyć w 2019 roku.

- Natomiast kolejne jednostki z tej serii mają być wprowadzane do służby w odstępach kilkumiesięcznych do listopada 2020 roku. Nowoczesny holownik w rękach doświadczonych, dobrze wyszkolonych marynarzy na pewno będzie doskonałym narzędziem służby – podkreślił kadm. Ziemiański dodając, że mimo, iż holowniki „nie są głównymi aktorami morskiej sceny, to właśnie one w codziennej służbie pomagają w bezpiecznym manewrowaniu w portach, na redach i kotwicowiska głównych sił Marynarki Wojennej”.

- Fregaty, korwety, okręty podwodne, transportowo-minowe - praktycznie wszystkie okręty wchodzące w skład Marynarki Wojennej, wspieranie są przez holowniki. W sytuacjach zagrożenia to z ich pokładów często nadchodzi pierwsza pomoc. Znaczenie holowników jest nieocenione – przyznał inspektor MW.

Prototypowej jednostce nadano imię Bolko, a jej matką chrzestną została Honorata Hyżyk - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Ziemiański wyjaśnił, że szkoła ta „od wielu lat utrzymuje bliskie relacje z polskim morzem” współpracując głównie z marynarzami z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, do której to jednostki trafi Bolko.

Kpt. mar. Grzegorz Lewandowski z sekcji prasowej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu poinformował, że holownik – po przekazaniu MW, wejdzie do służby w 12 Dywizjonie Trałowców. Dodał, że 8 Flotylla posiada w tej chwili cztery holowniki, a każdy z nich ma ponad 25 lat.

Dariusz Czajkowski ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA poinformował, że holownik Bolko po wodowaniu będzie wyposażany w różnego typu urządzenia, które pozwolą jednostce wykonywać dodatkowe zadania, do których – zgodnie z wymaganiami technicznymi zapisanymi w kontrakcie, ma być wykorzystywana.

- Holownik ma służyć m.in. do wyławiania torped wystrzeliwanych w czasie ćwiczeń przez okręty czy śmigłowce. Dodatkowo ma służyć do przewozu ludzi - poza załogą będzie mógł zabrać dodatkowo 50 osób – wyjaśnił Czajkowski dodając, że holownik zostanie też przystosowany do przewozu ładunków w paletach. Poinformował, że Bolko powinien zostać przekazany Marynarce Wojennej w lutym 2019 r., a kolejne holowniki z tej serii powinny trafiać do służby średnio co sześć miesięcy.

Pierwszy, zwodowany 8 bm. holownik, przejdzie teraz kolejną fazę wyposażenia, następnie serię prób na uwięzi, a potem prób zdawczo-odbiorczych. W piątek 5 października br. położono stępkę pod budowę trzeciego holownika z serii. W fazie przygotowań produkcyjnych do cięcia pierwszych blach są jednostki B 860/4 i 5.

Holowniki będą wyposażone w systemy specyficzne dla okrętów Marynarki Wojennej, umożliwiające np. zabezpieczenie przed skażeniem. Będą wyróżniały się także wysoką manewrowością (zapewnioną przez pierwsze w MW RP pędniki azymutalne) i kompaktową budową. Klasa lodowa pozwoli również na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Na ich pokładzie otwartym możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do 4,0 t i uciągu 35 t. Autonomiczność jednostek wynosi 5 dni.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,4 mln zł brutto i została zawarta w ramach projektu „zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Uroczystość położenia stępki pod pierwszy z holowników miała miejsce w styczniu br.

PAP/GL

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski, Piotr B. Stareńczak

0 Krawaty wiąże...usuwa ciążę
Strzyże, goli....
Co jeszcze zrobi ten dzielny trzydziesto metrowy krążownik?
Tyle funkcji ma spełniać?
08 październik 2018 : 20:03 Wójt z Pcimia | Zgłoś
+8 Gratulacje dla stoczni i Marynarki
Nie dziwie sie marynarzom, ze sie cieszą. Długo sie naczekali na nowe jednostki. Co prawda, wolelibyśmy nowe fregaty i korwety, ale, skoro państwo polskie woli kupować za miliardy przechodzone z zagranicy, to cieszmy się z tego, co mamy.
09 październik 2018 : 06:19 Johnny | Zgłoś
-13 dobre
haa 30 holownikuw i 5 statkuw smieszy mnie ta cala polska nie ma co tu komentowac tu czeba plakac marynarka w rosypce
09 październik 2018 : 08:04 tytus | Zgłoś
+13 wodowanie
Szkoda, że nie budowano tej jednostki w stoczni Nauta w Gdyni. Remontowa Shipuilding dawniej Stocznia Północna im. Bohaterów Westerplattte zajmowała się budową wielu jednostek wodowanie pierwszej odbyło się 68 lat temu, 25 czerwca 1950 roku a był to lugrotrawler " Kulik", jednostki wojskowe zaczeto budować w 1961 roku a dokładnie 30 września 1961 roku zwodowano pierwszy okręt hydrograficzny. Stocznia ta zbudowała kilkaset jednostek wojennych głównie dla dawnego ZSRR - 35b lat temu , 3 listopada 1983r. podniesiono banderę na 700 jednostce zbudowanej dla d. ZSRR. Stocznia Północna budowała też okręty dla polskiej marynarki wojennej np. ORP " Lech", ORP " Piast" czy ORP "Kaszub". Obok jewdnostek wojennych budowano tutaj statki rybackie m.in. dla Islandii, Wlk. Brytanii, Holandii i in. krajów. Warto by rząd polski podjął decyzje w sprawie budowy jednostek wg nowych projektów np. "Miecznik" czy inne. Czas najwyższy by odnowić polską marynarkę wojenną.
09 październik 2018 : 08:36 mirkon | Zgłoś
+1 dlaczego Nauta
Dlaczego szkoda, że nie budowano tej jednostki w Naucie?
10 październik 2018 : 12:50 Wodowanie | Zgłoś
+2 budowanie holowników dla MW
dlatego, że stocznia Nauta z Gdyni kiedyś , dawno temu budowała holowniki dla marynarki Wojennej i robiła to dobrze.
Oczywiście teraz holding gdanskiej remontówki wygrał przetarg i tam wykonuje się prace. tak to jest w biznesie.
12 październik 2018 : 10:37 mirkon | Zgłoś
-5 BOLKO BOLKO
DOBRZE ZE NIE BOLEK
09 październik 2018 : 09:46 ppfffff | Zgłoś
+10 To będzie przynęta...
Cytuję Wójt z Pcimia:
Strzyże, goli....
Co jeszcze zrobi ten dzielny trzydziesto metrowy krążownik?
Tyle funkcji ma spełniać?

... na przyobiecanych inwestorów z Kataru.
Obiecywał sam Cesarz Europy, a On, jak powszechnie wiadomo - nigdy nie kłamie.
Linka: [link usunięty]
09 październik 2018 : 15:58 Ibrahim ibn Jakub | Zgłoś
-3 ffgh
Poczułem się od razu jakoś tak bezpieczniej. A tak poważnie to bardzo dobrypomysł z tymi holownikami, czymś przecież trzeba będzie holować resztę niesprawnej floty.
11 październik 2018 : 14:42 nazwa | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter