Stocznie, Statki

W Stoczni Szczecińskiej powstaną dwa masowce. W czwartek podpisano pierwsze od lat samodzielne kontrakty na budowę jednostek. Stocznia wraca na rynek producentów statków - zapowiedział zarząd stoczni.

"Dziś nastąpiło potwierdzenie naszej obecności na rynku europejskich producentów statków" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie, krótko po podpisaniu kontraktów z niemieckim armatorem, prezes Stoczni Szczecińskiej Andrzej Strzeboński. "W ciągu ostatniego roku zwodowaliśmy 87 statków. Były to statki, które robiliśmy razem z naszymi partnerami. Dziś podpisujemy pierwsze samodzielne kontrakty Stoczni Szczecińskiej" - dodał.

W rzeczywistości były to jednostki, w przytłaczającej większości jedynie częściowo wyposażone kadłuby i statki, budowane przez różne podmioty działające na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (SPP) (obecnie Stoczni Szczecińskiej), na terenie wynajmowanym od SPP i z wykorzystaniem usług SPP (np. użycia komory malarskiej czy suwnicy pochylniowej).

Zamówienie dotyczy budowy dwóch tzw. coasterów, czyli wielozadaniowych masowców - powiedział Strzeboński. Jak dodał, to jednostki o długości 89,5 metra, szerokości 12,9 metra, mocy napędu głównego 1380 do 1600 kW i nośności 2 800 t.
Coastery to niewielkie statki do żeglugi krótkiego zasięgu i przybrzeżnej (niekoniecznie muszą to być masowce, mogą być jednostki innych typów). Część coasterów operujących na wodach europejskich to statki rzeczno-morskie.

"W kontraktach zapisaliśmy oprócz budowy dwóch jednostek kompletnie zbudowanych w stoczni opcje na osiemnaście jednostek tego typu, czyli łącznie jest to 20 masowców wielozadaniowych dla naszego armatora" - podkreślał Strzeboński.

Kontrakt z niemieckim armatorem stocznia podpisała, ze względów formalnych, jeszcze jako Szczeciński Park Przemysłowy (SPP). Takie stwierdzenie padło ze strony dziennikarza - gospodarza programu "Kronika - Obraz Dnia" TVP Szczecin z dnia 24 maja br. Jego rozmówca - prezes zarządu SPP (przedstawiany jako prezes zarządu Stoczni Szczecińskiej) nie zaprzeczył.
Prawdopodobnie chodzi o przedłużające się procedury zmiany nazwy, choć wprowadzenie zmiany nazwy firmy do KRS trwa już zastanawiająco długo. Decyzją Zgromadzenia Wspólników nazwa Szczecińskiego Parku Przemysłowego została zmieniona na historyczną - Stocznia Szczecińska - już pod koniec grudnia 2017 r. 
Witryna WWW Szczecińskiego Parku Przemysłowego od jakiegoś czasu nie działa. Jej adres przekierowuje na stronę Stoczni Szczecińskiej. Na niej, w sekcji "kontakt" znajdujemy numer KRS, a za nim kryje się w rejestrze nadal Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o.

"Stocznia ma wspaniałą historię i od tamtego czasu wspaniałą reputację" - powiedział zamawiający masowce armator Kay Lauterjung z Lauterjung Shipmanagement. Jak dodał, "uważamy, że można tę tradycję kontynuować i cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym procesie".

Jak podkreślał Strzeboński, dzisiejsze kontrakty są pierwszymi w Stoczni Szczecińskiej od kilkunastu lat. "W 2009 r. już nie podpisywano kontraktów. W 2008 r. zwodowano ostatni statek w Stoczni Nowej, który był podpisany trzy lata wcześniej. Dzisiejszy dzień potwierdza powrót stoczni do krwioobiegu producentów statków w Europie" - dodał.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z unijnym prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Lokalną spółką zarządzającą aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa był Szczeciński Park Przemysłowy. Park zarządzał terenami z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Niedawno Park powrócił do historycznej nazwy Stocznia Szczecińska.

Kacper Reszczyński (PAP), PBS (Portal Morski)

Komentarze   

+11 NB
Armator, kóry nie ma ani jednego statku, dogadał sie ze stocznią, która nie zbudowała ani jednego statku?!?!
24 maj 2018 : 14:17 Mokrzycki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+24 Herr
Sprawdź Reederei Lauterjung albo Sunship. Trochę maja.
24 maj 2018 : 17:06 Lauterjugend Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+26 Stocznia nie stocznia
Nazwa ta sama, ale stocznia nie ta sama. Nigdzie nie wracają, dopiero zaczynają. Stocznia Szczecińska upadła w 2002 r. a państwowa wydmuszka Stocznia Szczecińska Nowa w 2009.
24 maj 2018 : 14:41 SSN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+33 Dlaczego?
Dlaczego branżowy i podobno fachowy PM bezkrytycznie powiela propagandowe bzdury generowane przez idiotów z PAP? Czy Portalu nie stać na własną, rzetelną informację? Czy choćby komentarz do bzdur PAP? Po co mam czytać PM? Bzdury PAP znajdę wszędzie.
24 maj 2018 : 14:46 SSN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+29 Kogoś pogięło ?
"W ciągu ostatniego roku zwodowaliśmy 87 statków" ogłasza Strzeboński.
Brawo, rekord świata. Że też nikt do tej pory tego nie zauważył.
Moc maszynowni pan Strzeboński ocenił na 1600 KV. Zresztą co za różnica volty, czy waty.
Zgadzam się z opinią kolegi SSN.
24 maj 2018 : 17:39 wodnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+19 Prom
Skończmy budowę promu dla PKB
24 maj 2018 : 17:25 Garsyja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 PKB
PKB - produkt krajowy brutto ?
25 maj 2018 : 07:50 adammo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+30 Do Autora
Czy Autor nie zakłada,ze czytającym nalezy sie odrobina szacunku ?
87 !!!!!! i kilka innych drobiazgów.
Serdecznie pozdrawiam i przepraszam.
Mieczyslaw
24 maj 2018 : 20:38 Mieczyslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+25 rolą mediów jest...
rolą mediów jest przekazywanie informacji o rzeczywistości

jeżeli przekazuje się informację o rzekomych 87 statkach zwodowanych w czasie ostatniego roku, o których wspomina przedstawiciel stoczni (taka jest rzeczywistość, że wspomina taką liczbę), to czytelnik może sobie wyrobić zdanie o sensie, spójności i wiarygodności wypowiedzi przedstawiciela stoczni.
25 maj 2018 : 00:54 ank Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+12 Nasza racja!
Pytam dlaczego stajecie okoniem? Informacje została podana i należy ją zaakceptować a nie szukać dziury w całym. W ten sposób nie zbudujemy silnej gospodarki. Tylko razem możemy odeprzeć ataki imperialistów i wrogów ludowej ojczyzny! Chyba, że wy wywrotowcy albo шпионы!? Ja oczami wyobraźni już widzę jak Szczecin rośnie, stocznia, autostrady, zadowoleni robotnicy! Jednym zdaniem towarzysze! Ufać ufać jeszcze raz ufać! Komitet Partii zawsze ma rację!
25 maj 2018 : 08:24 Kobuz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Nasza racja !
Zgadzam się, towarzyszu.
25 maj 2018 : 08:35 AD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Prom
a gdzie jest prom/? No ten co go fetowali Morawiecki z Brudzińskim
25 maj 2018 : 12:04 Piotr111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Kij
Promu nie ma, ale Brudziński pogania kijem tych co sabotują. Ale zaraz, kijem to on poganiał jeszcze zanim został Prze Ministrem od MSWiA. To czym on teraz będzie poganiał?
[link usunięty]
25 maj 2018 : 12:20 Kobuz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Prom?
Prom buduje inwestor katarski. Od jakichś 10 lat.
25 maj 2018 : 21:03 insider Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Katar
Na razie na pustyni, póżniej się coś poradzi
26 maj 2018 : 12:08 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 rekordziści
prezes Stoczni Szczecińskiej Andrzej Strzeboński. "W ciągu ostatniego roku zwodowaliśmy 87 statków. BRAWO ! Co 4-ry dni statek ! Nie ma co DOBRA ZMIANA .
26 maj 2018 : 12:06 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Kto w to wierzy??
A może my wszyscy nie umiemy liczyć? To chyba jakaś dziwna matematyka - PROPAGANDOWA - rodem TVP1 . Stocznia Szczecińska podaj nazwy jednostek i daty wodowań.
26 maj 2018 : 16:31 Ciekawski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 dfg
Koledze chodziło oczywiście o Polskie Koleje Bałtyckie.
26 maj 2018 : 17:05 dfg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 APELUJE O TRZEZWOSC!!!
CZESC 1.
Nie oczekujmy, ze stocznia szczecinska nagle zacznie budowac najpotezniejsze okrety swiata …. ktos(??? ...i to ...wiadomo kto) zadbal o to przez ostatnie 30 lat, aby stocznia szczecinska nigdy nie wznowila produkcji mogacej w jakiejkolwiek formie zagrozic stoczniom zachodnim…..
Robuiono to w waszym interesie, czy wbrew waszym interesom???
...jezeli znalazl sie ktos, kto postawil sobie za cel przywrocic stoczni jej nalezne miejsce , to zasr..ym obowiazkiem kazdego piszacego tu w jezyku polskim, NIEZALEZNIE OD POLITYCZNEJ OPCJI, jest wspierac to przedsiewziecie…. ta nieustajaca radosc i satysfakcja co niektorych tu kometujacych z jakis potkniec tych, ktorzy chca przywrocic do zycia astocznie nakazuje sie zastanowic, czy czasem nie mamy do czynienia z przypadkiem psychiatrycznym!!!!
16 czerwiec 2018 : 00:23 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 APELUJE O TRZEZWOSC
CZESC 2.
.....czy jestescie tak chorzy z nienawisci, ze bylibyscie gotowi zniszczyc na terenie szczecina kazda inicjatywe, ktora w efekcie koncowym ma sluzyc Calej polskiej spolecznosci, a w szczegolnosci tej lokalnej???? ...jezeli lajza z PO-PSL nie w smak bylo zachowac rodzimej produkcji to nie znaczy, ze wy, ktorzy oprocz niezdrowych emocji tak naprawde nic z tego nie majac, , macie bezrefleksyjnie podcinac galaz na ktorej siedzicie …. czy jedyna wasza ambicja Maja byc wyjazdy niedawnych stoczniowcow za chlebem do zachodnich stoczni???
pogielo tutaj co niektorych??? …. jak mozna sie tak dac wplatac w ta ideologiczna wojne, jaka funduje wam dzisiejsza opozycja???? ...przeciez na tej wojnie nie wy wygracie, a ci, ktorzy w 2015 przegrali wybory …. … co wam sie wydaje barany??? ...ze jak ich ponownie przywrocicie do wladzy, to nagle sie zaczna zapelniac wasze kieszenie pieniedzmi?????
16 czerwiec 2018 : 00:25 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 APELUJE O TRZEZWOSC
CZESC 3.
….ze oni sie wam w jakikolwiek sposob odwdzieczna??? ..ze oddadza wam te chocby 160 miliardow zrabowanych wam z OFE? ...ze oddadza wam te kilkaset miliardow na jakie zadluzyli wasz kraj w ciagu 8 lat swoich rzadow????
czy chcecie byc wiecznie montownia w europie, bez jakiejkolwiek ambicji, aby cos samemu produkowac, konkurowac z zachodem???
*****ZY; ZEJDZCIE NA ZIEMIE W KONCU ...przestancie sie wzajemnie zagryzac, bo jak to ktos juz kiedys wymyslil, gdzie dwoch sie bije, tam trzeci korzysta …. zabierzcie sie lepiej do rzetelnej roboty, bo sie zygac chce, jak sie te tutaj niektorych komentarze czyta!!!!
16 czerwiec 2018 : 00:26 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Idź do klubu AA
A kto zapłaci za ponowne mrzonki o wielkiej Stoczni? Tak samo jak wszyscy płacimy na ST3, to będziemy płacić na SPP .
19 czerwiec 2018 : 16:42 Ciekawski Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 DO CIEKAWSKIEGO
czesc I:
MARZENIEM KAZDEGO NORMALNEGO OBYWATELA zyjacego w tym kraju jest, aby tym, ktorym realizowanie zamyslow sluzacych temu krajowi PO PROSTU NIE PRZESZKADZAC!!! …
... jest wystarczajaca ilosc ludzi w tym kraju, KTORZY CHCA TEJ STOCZNI, bo widza w tym swoje perspektywy … swoja szanse, …. a ty? ….jak chcesz wszystko i wszystkich krytykowac i poddawac w watpliwosc, to wiesz co? ...kup sobie za zycia ...jakas trumne, najlepiej od zachodniego sasiada, ktory odprowadzi podatek za ten zakup do niemieckiego fiskusa ...i? ..i sie w niej juz teraz poloz ….bo tobie raczej w zyciu juz nic nigdy nie wyjdzie z tym twoim defetystycznym nastawieniem do wszystkiego ….
19 czerwiec 2018 : 20:32 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Buduj za swoje
To se buduj ciolku za swoją kase a nie mó ja. Proste czy za trudne
20 czerwiec 2020 : 22:00 Wiech Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 DO CIEKAWSKIEGO
czesc II:
... nikt takich jak ty tu nie potrzebuje … ...a milczenie jest zlotem!! …
wg. takich jak ty...choc jeszcze kilka lat temu byli swiadomi tego, ze i stocznia jest potrzebna i tunel w swinoujsciu i przekop na mierzei wislanej ...rozmawialismy o tym bez zadnego politycznego zabarwienia …. .…..jak sie dowdzieli, ze te inwestycje promuje PIS nagle dostali jakiegos intelektualnego pier....ca i zaczeli krytykowac te i podobne inwestycje ...dowodzic nieoczekiwanie, ze po co nam stocznia, po co Jakis tunel ….. etc. …

naprawde nie czujecie, ze macie jakas ideologiczno-psychiatryczna odchylke????

...a psychiatra tuz za rogiem …
...podobno ...
19 czerwiec 2018 : 20:33 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 DO CIEKAWSKIEGO
czesc III:
ciekawe, ze kiedy okradano was nagminnie przez 30 lat, to NIE PYTALES KTO PLACIL PODATKI NA TE BANDYCKIE FANABERIE POPRZEDNIKOW? … nie pytales sie gdzie twoje 160 miliardow? ...gdzie te kilkaset miliardow, ktore gdzies tam wsiaknely w piasek?.... za czyje pieniadze jakas swirnieta premier wozi meble po calym kraju przed wyborami? ...
19 czerwiec 2018 : 20:43 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Zjedz snickersa
jesteś klasyczną ofiarą komunistycznej tzn. pisowskiej propagandy, dawno nie czytałem takiej ilości nadętych "patriotycznie" bzdur w tak krótkich tekstach, czytając ciebie mam deja vu z głębokiego PRL towarzyszu
21 czerwiec 2018 : 17:09 matbosman Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 PRZEGRALISCIE *****ZY!!!
LAPAJ ZLODZIEJA KRZYCZY ZLODZIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!! ….taka jest ta twoja retoryka oszusta, ktory calym sercem wspiera dzis cala ta postkomunistyczna Kloake, ktora rzadzila tym krajem od 1944 roku do 2015 …. to te czerwone lajzy, maszerujace dzis w jednym szeregu z z wszelkiej masci "skrzywdzonymi" czerwonymi pajakami, z dawnej SB, ktorym okrojono renty, z czempinskimi, orbanami, TW-Bolkami, kwachami TW-Olek, Mazgulami, komorowskimi i wszelka szumowina czwerwonego aparatu represju OBRAZAJA DZIS SWOICH OPONENTOW z ktorymi przegrali sromotnie w 2015 od Jakis komunistow ...to jest wasza slynna, parszywa retoryka ….ale jedno ci moge matbosmanie z aurory przyrzec….wasze czasy towarzyszu skonczyla sie po "wsie ciasy" ...im wieksza wykazujecie agresje, tym bardziej to razi wszystkich ...a stocznia szczecinska Z WAMI; CZY BEZ WAS I TAK POWSTANIE I TAK BEDZIE PRODUKOWAC STATKI; I TAK BEDZIE ODPROWADZAC PODATKI DO POLSKIEGO BUDZETU!!!!
27 czerwiec 2018 : 22:01 TRZEZWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Jajaja
Prezes mail namysli kajaki....
16 marzec 2020 : 15:38 Ferdek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: