Stocznie, Statki

3 maja w Szczecinie przebywał pierwszy z zapowiedzianych na ten sezon morskich statków wycieczkowych - Albatros. Drugim, w połowie czerwca, ma być Seabourn Ovation. Został przekazany armatorowi zaledwie tydzień temu.  

Włoska, państwowa grupa stoczniowa Fincantieri przekazała do eksploatacji 27 kwietnia br. w Sestri (k. Genui) drugi statek dla armatora Seabourn Cruise Line. W oficjalnym wydarzeniu wzięli udział m.in. dyrektor naczelny Fincantieri Giuseppe Bono, Micky Arison, prezes Carnival Corporation (do której należy brand Seabourn) i Richard D. Meadows, prezes Seabourn Cruise Line.

Seabourn Ovation wyruszyć ma jutro - 5 maja - w swój inauguracyjny, rozkładowy, 11-dniowy rejs - z Wenecji do Barcelony. Chrzest statku odbędzie się w trakcie tego rejsu, przy okazji zawinięcia do portu Valetta na Malcie, 11 maja. Na matkę chrzestną statku wybrano brytyjską aktorkę (głównie musicalową) Elaine Paige.

Podczas jednego ze swych pierwszych rejsów Sabourn Ovation odwiedzi Szczecin. Ma przebywać w polskim porcie 14 czerwca, najprawdopodobniej w godzinach od 8:00 do 22:00.

Jednostka, zaprojektowana z udziałem uznanego architekta Adama D. Tihanyego, charakteryzuje się tonażem pojemnościowym brutto 40 350, długością 210 m i szerokością 28 m. Może osiągać prędkość 18,6 węzła. Mieści do 604 gości w 302 kabinach, z których wszystkie zapewniają widok na morze. Są to wyłącznie duże kabiny, nazywane apartamentami, posiadające oprócz sypialni także salon lub część wypoczynkową oraz przestronne balkony lub werandy. Kabiny wyposażone są w parkiety z drzewa tekowego i luksusowe meble. "Apartamenty" Grand Signature Suite i Grand Wintergarden Suite mają też dodatkowe sypialnie i łazienki, wanny jacuzzi, leżanki na werandzie oraz solaria.

Statek oferuje jeden z najwyższych dostępnych na morzu standardów m.in. dzieki wysokiemu współczynnikowi liczebności załogi do liczby pasażerów, wynoszącemu niemal 1:1.

Choć Seabourn Ovation, jest jednostką siostrzaną Seabourn Encore, przekazanego przez stocznię Fincantieri w Marghera (Wenecja) pod koniec 2016 r. (obie są największymi we flocie Seabourn Cruise Line), to zawiera wiele, niewidocznych na zewnątrz, zmian i udoskonaleń projektowych w stosunku do prototypu. Jak twierdzi w oficjalnym komunikacie stocznia - jest szczególnie innowacyjny, a przy jego projektowaniu skupiano się na optymalizacji energetycznej i minimalizowaniu wpływu na środowisko.

Jak dowiadujemy się z opisu opublikowanego przez jednego z turystycznych agentów armatora Seabourn w Polsce, Marco Polo Travel Sp. z o.o., statek oferuje kilka restauracji i barów oraz kawiarni. The Restaurant, to restauracja główna mieszcząca się na pokładzie 4. Serwuje wykwintne dania w przepięknych wnętrzach, utrzymanych w bieli i złocie. Coffee Bar - kawiarnia mieszcząca się na pokładzie 7., w obrębie Seabourn Square, serwuje napoje i kanapki, lody i świeżo pieczone ciasta. Patio Grill - restauracja na pokładzie 9., z miejscami siedzącymi dla 94 gości, serwuje dania autorstwa wybitnego szefa kuchni, Thomasa Kellera, którego restauracje zostały wyróżnione gwiazdką Michelin. Sushi Restaurant - restauracja z kuchnią azjatycką znajduje się na pokładzie 9. The Colonnade - restauracja bufetowa na pokładzie 9., czynna jest w porze śniadania, obiadu i kolacji. W oczekiwaniu na posiłek goście mogą podziwiać wspaniałe widoki, rozciągające się za panoramicznymi oknami lub obserwować kucharzy, pracujących w otwartej na restaurację kuchni.

Jak podaje Marco Polo Travel Sp. z o.o. - statek zapewnia bogaty wybór opcji odnowy i zadbania o wygląd i dobre samopoczucie.
Spa at Seabourn, to centrum wypoczynkowo-rekreacyjne znajdujące się na pokładach 10-11. Posiada kompleks relaksacyjny na świeżym powietrzu oraz sale zabiegowo-pielęgnacyjne. Basen do talasoterapii, kryty szklanym dachem, znajduje się na pokładzie 10. Barber Shop świadczy usługi fryzjerskie dla panów. Na pokładzie 10. znajdują się dwie sauny. Tepidarium - sala z wyprofilowanymi, podgrzewanymi leżankami, pokrytymi ceramiczną mozaiką, to pomieszczenie, w którym ciepło, połączone z niską wilgotnością ma kojący wpływ na organizm. Na statku znajduje się 5 wanien z hydromasażem (jacuzzi). Kąpiel w specjalnej łaźni parowej oczyszcza i regeneruje skórę, odpręża i łagodzi dolegliwości bólowe. Na statku dostępne są m.in. takie usługi, jak aromaterapia. 
Na pokładzie 10. znajdziemy salon piękności, oferujący usługi fryzjerskie dla pań (stylizacja, strzyżenie, koloryzacja), manicure, pedicure itp.
Na pokładzie 7., na dziobie, znajduje się ogromna wanna jacuzzi, otoczona wygodnymi leżakami, na których pasażerowie mogą zażywać kąpieli słonecznych.

Jeżeli chodzi o rozrywkę na pokładach Seabourn Ovation, to zapewnia ją m.in. Cards Room - sala gier karcianych i planszowych na pokładzie 8. Biblioteka, zawierająca także stanowiska komputerowe z dostępem do internetu znajduje się na pokładzie 7. Dla wielu rozrywką są też zakupy - na statku dostępne są sklepy wolnocłowe - z kosmetykami, perfumami, luksusową biżuterią i odzieżą.
The Club, to klub nocny na pokładzie 5. z DJ-em, parkietem do tańca oraz sceną, na której wieczorami koncertuje zespół. Grand Salon - główna sala widowiskowa na statku, znajdująca się na pokładzie 6. wieczorami oferuje przedstawienia teatralne i muzyczne, występy kabaretów i pokazy magików, a w ciągu dnia wykłady i prezentacje.

Dwa baseny znajdują się na pokładzie 5. i 9. Centrum Fitness wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń Technogym: bieżnie, orbitreki, rowery stacjonarne itp. Ćwicząc, można podziwiać spektakularny widok na morze, roztaczający się za panoramicznymi oknami. Za dodatkową opłatą można skorzystać z usług trenera osobistego.
Motion Studio, to sala ćwiczeń, na pokładzie 10., w której odbywają się zajęcia aerobiku, jogi, pilatesu, tai chi itp. Z kolei Marina, to specjalna platforma - przystań ("marina") na pokładzie 3., umożliwiająca uprawianie sportów wodnych: pływanie kajakiem, rowerem wodnym, żeglowanie, jazdy na "bananie" itp.

Jak na wielu statkach pasażerskich tak i na Seabourn Ovation nie mogło zabraknąć pole do shuffleboardu. Shuffleboard to brytyjska gra z kilkusetletnią tradycją, znana już w czasach króla Henryka VIII. Gracze, używając specjalnych kijów, mają za zadanie umieścić płaskie dyski w odpowiednich, punktowanych sekcjach wyznaczonego pola.

Na statku dostępne są też takie usługi i miejsca obsługi pasażerów, jak pralnia, fotograf, centrum wycieczkowe, gazetka codzienna i centrum medyczne.

Stocznie grupy Fincantieri zbudowały 82 wycieczkowce od roku 1990 (59 od 2002), z których 65 przeznaczonych było dla różnych brandów (armatorów) grupy Carnival. Kolejne 44 (w tym 9 dla Carnival), są obecnie zamówione, projektowane lub budowane w stoczniach włoskiego koncernu.

PBS

Seabourn Ovation - rendering
Seabourn Ovation - rendering
Seabourn Ovation - renderingSeabourn Ovation - rendering
+2 Geografia
Nie Sestri koło Genuy, tylko Sestri Ponente w Genui, jest to dzielnica tego miasta. Sestri koło Genuy może sugerować Sestri Levante które jest oddzielnym miastem faktycznie leżącym niedaleko Genuy.
04 maj 2018 : 09:27 Tomasz Tomasz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ALBATROS
Wg. Waszych informacji Albatros zapowiedziany jest w Szczecinie na 20.05.2018 a nie na 03.05.2018?? Gdzie jest błąd?
15 maj 2018 : 08:19 SDD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Bledy
Duzo bledow w artykule odnosnie rozmieszczenia restauracji na statku. Pozdrawia, pracownik Seabourna ;)
28 maj 2018 : 07:47 Seabourn Staff Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter