Stocznie, Statki

W dniu 28 marca, trzy dni przed terminem, stocznię Ulstein Verft opuścił nowo zbudowany statek typu SOV holenderskiego armatora Acta Marine - Acta Auriga.

- Wiemy, jak ważne jest ukończenie statku na czas – mówił Kristian Sætre dyrektor zarządzający w Ulstein Verft. – W ciągu zaledwie 19 tygodni udało nam się zakończyć prace wyposażeniowe statku, który przez wiele lat posłuży właścicielom.

Pod koniec marca tego roku statek przeszedł pomyślnie próby morskie.

Acta Auriga to statek zaprojektowany specjalnie do pracy podczas budowy morskiej farmy wiatrowej, montażu, a także prac konserwacyjnych. Żuraw z kompensacją ruchów 3D o 6-tonowym udźwigu, a także pomost komunikacyjny z dynamiczną kompensacją ruchów, który zamontowano na kolumnie ze zintegrowanym systemem dostosowywania wysokości pomostu i z windą dla personelu oraz drobnych ładunków, mają stworzyć nowe możliwości w zakresie sprawności prac w terenie i komfortu dla 120 osób na pokładzie.

Statek charakteryzuje długość całkowita 93,40 m, szerokość konstrukcyjna 18,00 m, zanurzenie 6,00 m, tonaż pojemnościowy brutto 6050 i nośność 3200 t. Warto dodać, że w konstrukcji kadłuba zastosowano rozwiązania części rufowej, według opatentowanej już koncepcji. Wpływa ona m.in. na zmniejszenie zużycia energii i pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę, co znacznie ułatwi wykonywanie prac i poprawi komfort załogi znajdującej się na pokładzie.

Przypomnijmy, że częściowo wyposażona jednostka powstała w stoczni Crist w Gdyni. W dniu 7 listopada 2017 roku odbyło się wodowanie, a następnie wydokowanie i wyholowanie w podróż do Norwegii.

Statek w dwuletnim czarterze będzie obsługiwać morską farmę wiatrową operatora Offshore Breeze Energy - Bard Offshore 1 w niemieckiej części Morza Północnego.

Czytaj także: SOV Acta Auriga po przekazaniu przez stocznię Crist - na holu, w drodze do Norwegii

Czytaj także: SOV Acta Auriga ze stoczni Crist już w Norwegii

AL, rel (Ulstein)

Fot.: Ulstein

Poniżej zdjęcia Acta Auriga i przedstawicieli Acta Marine.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter