Stocznie, Statki

Rosyjska marynarka wojenna otrzymała ostatni z serii sześciu okrętów podwodnych o napędzie spalinowo-elektrycznym - Kolpino. Uroczystość przekazania odbyła się w Sankt Petersburgu.

Według głównego dowódcy marynarki wojennej Rosji, admirała Vladimira Korolyova, sześć okrętów typu Varshavyanka, projektu 636.3, wzmocni Flotę Czarnomorską i zwiększy jej efektywność we współpracy z okrętami nawodnymi i lotnictwem morskim.

- Doskonała sterowność i skuteczność systemów uzbrojeniowych na jednostce projektu 636.3 to niektóre z zalet - przyznał Korolyov.

Okręt Kolpino osiągnie maksymalną prędkość do 17 węzłów, pod powierzchnią wody do 20 węzłów, przy maksymalnym zanurzeniu do 300 m. Na jego pokład wejdzie ponad 50 osób z załogi.

Koncepcja okrętów podwodnych 636.3 została opracowana w biurze projektowym Rubin. Budowę rozpoczęto w 2010 roku, zaś pierwsze dwie jednostki - Novorossiysk i Rostov-on-Don - przekazano w 2014 roku, kolejne - Stary Oskoł i Krasnodar - w 2015 roku, oraz piąty - Veliki Novgorod w październiku br.

AL

Fot.: Ministry of Defence of the Russian Federation

 

1 1 1 1

Newsletter