Stocznie, Statki

Innowacyjny projekt statku typu SOV (Service Operation Vessel), zaprezentowany został na targach Offshore Northern Seas w Stavanger w 2014 roku, w urealnionej postaci, jako Windea La Cour, wkrótce rozpocznie pracę na morskiej farmie wiatrowej Gemini.

Statek podczas prób morskich wykazał maksymalną prędkość wstecz zbliżoną do prędkości ruchu naprzód, zwiększając tym samym elastyczność podczas manewrów.

Zaledwie dwa lata minęły od momentu, kiedy norweska stocznia Ulstein Verft AS wprowadziła innowacyjne rozwiązanie X-Stern, wpływające m.in. na zmniejszenie zużycia energii przez statek i przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu załogi.

Niedługo po prezentacji zamówiono dwie pierwsze jednostki zawierające to rozwiązanie w swoim projekcie. Statki typu SX175 do obsługi morskich turbin wiatrowych zbudowano w stoczni Ulstein Verft na zamówienie niemieckiego armatora i operatora Bernhard Schulte / WINDEA Offshore. Częściowo wyposażone kadłuby powstały w gdyńskiej stoczni Crist.

Projekt Ulstein X-Stern otrzymał nagrodę "nowej generacji statków" (Next Generation Ship Award) podczas targów Nor-Shipping w 2015 roku. 

Czytaj także: Nor-Shipping Awards - polskie ślady w nominowanych i nagrodzonych rozwiązaniach [VIDEO]

Czytaj także: Kadłub pierwszego w świecie statku z X-Bow i X-Stern gotowy

Czytaj także: W Norwegii zwodowano statek typu SOV z kadłubem polskiej produkcji [VIDEO]

X-Stern: elastyczność i komfort

Elastyczność jest jednym z głównych atutów jednostek projektu X-Stern. Statek zbudowano na podstawie nowatorskiego projektu SX175, w którym po raz pierwszy zastosowano rozwiązania kształtu kadłuba zarówno części dziobowej, jak i rufowej według opatentowanej koncepcji X-Bow / X-Stern. Projekt ten pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę, co znacznie ułatwia wykonywanie prac i poprawia komfort załogi znajdującej się na pokładzie.

Potwierdzone umiejętności w próbach morskich

Podczas prób morskich, załoga przetestowała umiejętności jednostki, rozpędzając ją do maksymalnej prędkości. Statek zdołał utrzymać prędkość 12,1 węzłów podczas pracy wstecz, w porównaniu do prędkości ruchu naprzód, która wynosiła 13,95 węzłów.

Statek numer dwa

W stoczni Ulstein Verft wciąż realizowana jest druga jednostka typu SOV. Statek zostanie wydokowany w ciągu dwóch miesięcy, przed próbami morskimi, które mają nastąpić pod koniec br.

Operatorem i głównym odbiorcą jednostek jest WINDEA Offshore GmbH & Co. KG, której partnerem jest niemiecka grupa armatorska Bernhard Schulte, EMS Maritime Offshore oraz SSC Wind. 

Windea La Cour:

Projekt: ULSTEIN SX175
Stocznia: Ulstein Verft AS
Projekt: Ulstein Design & Solutions AS
Długość: 88m
Szerokość: 18m
Nośność: 3150 t
Zanurzenie (max): 6,4m
Prędkość: ~ 13 węzłów
Zakwaterowanie: 60 osób
Powierzchnia pokładu ładunkowego: 380 m2

AL, rel (Ulstein), PBS

 

1 1 1 1