Stocznie, Statki

Pod koniec drugiego tygodnia października w Stoczni Marynarki Wojennej zakończyła się przebudowa małego drobnicowca na barkę do obsługi hodowli łososia (służącą do magazynowania i dozowania karmy dla ryb). Realizacją zajęła się firma Stal Complex, wykonująca kompleksowe usługi w zakresie produkcji wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych i aluminiowych. 

Jednostkę o nazwie Josefine przemianowano na Arvanes i w pełni gotową do pracy na farmie rybnej Wysp Owczych przekazano w zeszłym miesiącu norweskiemu klientowi. Holownik Nortug z barką Arvanes na holu wypłynął z Gdyni 30 października i dotarł do portu Torshavn na Wyspach Owczych 9 listopada. Tam armator zorganizował w ramach "dnia otwartego" możliwość zwiedzania swojego nowego nabytku dla szerokiej publiczności.

Według mediów z Wyspo Owczych przebudowa została wykonana dla operatora statku Faroe Farming, na co zresztą wskazuje także logo umieszczone na nadburciu na skrzydle mostka. 

Arvanes ma 65 metrów długości i 10,5 szerokości. Projekt zrealizowany został w ciągu niecałych czterech miesięcy. W ramach przebudowy wykonano nowe konstrukcje kluz dziobowych i rufowych do kotwiczenia na farmie ryb, 8 silosów o pojemności 800 t, nowe zrębnice pokładowe, zamontowano kompletny system karmy oraz układ chłodzenia i dwa duże agregaty. 

Firma Stal Complex oprócz budowy gotowych do eksploatacji barek zajmuje się również produkcją katamaranów o różnych wariantach kadłuba (stalowy lub aluminiowy), jak i różnych wariantach wielkości np. 14,95 m × 9,5 m oraz 13,5 m × 7,5 m. Charakteryzuje je duży pokład roboczy na rufie oraz wielofunkcyjne kabestany, pozwalające na sprawną realizację zadań. Pod koniec czerwca informowaliśmy na łamach Portalu Morskiego o realizacji czterech barek do przechowywania i wydawania oraz dozowania karmy dla łososi na farmach rybnych. 

Budowa została zrealizowana na zlecenie norweskiej firmy Steinsvik Aqua, dla jej klienta - Kelly Cove Salomon Ltd., firmy specjalizującej się w wysokiej jakości hodowli ryb, a należącej do grupy Cooke Aquaculture. 

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Barki ze Stal Complex dla kanadyjskiego fish-farmingu

W rozmowie z Portalem Morskim przedstawiciel firmy Stal Complex poinformował o zamiarze przebudowy kolejnych statków podobnych do Josefine (teraz Arvanes), ale na razie jest to na etapie planowania i poszukiwania odpowiednich jednostek. 

AL, rel (Stal Complex) 

1