Stocznie, Statki

Firma Stal Complex, wykonująca kompleksowe usługi w zakresie produkcji wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych i aluminiowych, zakończyła ostatnio kilka ciekawych projektów i jest w trakcie realizacji kolejnych. Ostatnio wyekspediowano cztery barki do przechowywania i wydawania oraz dozowania karmy dla łososi na farmach rybnych.

Barki zostały przyholowane od nabrzeża w Stoczni Marynarki Wojennej do burty statku Scheldegracht, zacumowanego przy nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w terminalu BTDG. W dniach 17 do 19 czerwca nastąpił załadunek barek na pokład statku przystosowanego do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych własnymi żurawiami tej jednostki.

Gotowe barki z pełnym wyposażeniem, wyprodukowane na terenie Stoczni Marynarki Wojennej, po dostarczeniu do kanadyjskiego portu Dayside, zostaną na stałe zacumowane na farmach łososiowych.

Cztery jednostki zostały zbudowane na zlecenie norweskiej firmy Steinsvik Aqua, dla jej klienta - Kelly Cove Salomon Ltd., firmy specjalizującej się w wysokiej jakości hodowli ryb, a należącej do grupy Cooke Aquaculture. Piąta, której zdanie spodziewane jest we wrześniu, przeznaczona jest na farmę rybną Cooke Aquaculture na Szetlandach.

Każda z barek, zbudowanych pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego PRS, ma wymiary: 26 m długości, 10 m szerokości i waży około 150 ton. W ich, ładowanych od góry, silosach (luki silosów umieszczone są na górnym pokładzie nadbudówki barki), mieści się po ok. 330 ton karmy.

Na tych zaawansowanych technicznie, specjalistycznych konstrukcjach, znajduje się pełne wyposażenie: własne zasilanie generatorami, systemy rurarskie, instalacje automatyki i elektryczne, dostarczany przez norweskiego zleceniodawcę system dystrybucji karmy i monitoringu jej podawania oraz komfortowe wyposażenie socjalne dla załogi. Jak udało nam się dowiedzieć, w historii firmy naliczono dotąd już 29 barek.

Poprzednie zamówienie dotyczyło również czterech bliźniaczych jednostek. Ostatnią zwodowano 10 maja tego roku, po czym na początku czerwca przekazano armatorowi.

Specjalistyczne barki dla klienta norweskiego, przeholowywane są zazwyczaj do Norwegii, Szkocji czy na Wyspy Owcze. Pracują one na farmach m.in. takich firm, jak Marine Harvest, Salmar, Lerøy, Tombre czy Eidesvik.

Cztery barki załadowano na statek holenderskiego armatora Spliethoff pracujący w serwisie łączącym Europę Północną ze wschodnim wybrzeżem Ameryki Północnej. Wielozadaniowy drobnicowiec, który opuścił Gdynię wieczorem, 19 czerwca, zanim wyruszy w podróż przez Atlantyk, przebywa jeszcze na Bałtyku, gdzie odwiedził jeszcze porty Ust-Ługa w Rosji i Rauma w Finlandii. Obsługa agencyjną statku w Gdyni zajmowała się firma Transfennica Polska Sp. z o.o.

Warto zauważyć, że statek, którym transportowane są barki z gdyńskiego Stal Complex'u jest również produkcji polskiej. Scheldegracht, należący do renomowanego holenderskiego armatora, został zbudowany w Szczecinie.

Firma Stal Complex oprócz budowy gotowych do eksploatacji barek zajmuje się również produkcją katamaranów o różnych wariantach kadłuba (stalowy lub aluminiowy), jak i różnych wariantach wielkości np. 14,95 m × 9,5 m oraz 13,5 m × 7,5 m. Charakteryzuje je duży pokład roboczy na rufie oraz wielofunkcyjne kabestany, pozwalające na sprawną realizację zadań. Około dwóch tygodni temu firma przekazała do eksploatacji dwa takie katamarany, a budowę kolejnych planuje po wakacjach.

Obecnie spółka zajmuje się budową jednostki jednokadłubowej o długości 15 m i szerokości 7 m. 

Stal Complex to także przebudowa większych statków, jak np. drobnicowca Josefine, który obecnie znajduje się w Stoczni Marynarki Wojennej. Przebudowa zakończyć ma się we wrześniu.

Ostatnia większa przebudowa dotyczyła wielozadaniowego rzeczno-morskiego statku towarowego Fehn Coast na barkę paszową (na karmę dla łososi hodowlanych) o nazwie Skarvhamar. Przebudowy dokonano na terenie Stoczni Marynarki Wojennej w 2013 roku. Barka z silosami o ładowności 600 ton należy do firmy JT electric, a eksploatowana jest przez Bakkafrost z Wysp Owczych.

AL, PBS, rel (Stal Complex, Steinsvik)
 

+2 Fish-farming?
Co to jest "fish-farming"? Czy w Portalu nie pracuje choć jeden Polak znający język ojczysty? Czy nikt nie słyszał o fachowym, polskim terminie akwakultura? Proponuję zakup (lub skorzystanie z darmowej wersji internetowej) Słownika Języka Polskiego - tam takie słowo występuje. Dość dziwolągów językowych wymyślanych przez niedouczonych pseudo-dziennikarzy, którzy braki w swojej wiedzy maskują kalkami z języka angielskiego.
23 czerwiec 2015 : 16:36 Kpt. Gaweł | Zgłoś
+2 akwakultura ...
akwakultura, to nie synonim czy zastępnik fish-farming'u. akwakultura jest pojęciem znacznie szerszym i zawiera w sobie fish-farming jako tylko jedną z możliwych "działek", sektorów... w ramach akwakultury choduje się przecież także np. wodorosty. akwakultura to nie to samo, co fish-farming.
23 czerwiec 2015 : 20:24 oj | Zgłoś
+1 Nie ma czegoś takiego
W języku polskim nie ma czegoś takiego jak "fish farming". Jest "hodowla ryb" lub "akwakultura". Bądźmy Polakami i szanujmy swój język ojczysty!
23 czerwiec 2015 : 21:01 Kpt. Gaweł | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0052 4.0862
EUR 4.2719 4.3583
CHF 4.4093 4.4983
GBP 4.9894 5.0902

Newsletter