W środę 17 bm. przebywał w Trójmieście podsekretarz stanu w ministerstwie Skabu Państwa Rafał Baniak. Odwiedził państwową spółkę Grupa LOTOS S.A. oraz trójmiejskie stocznie.
Wiceminister Baniak uczestniczył w posiedzeniu wyjazdowym Sejmowej Komisji Skarbu Państwa oraz w spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Grupy LOTOS S.A., poświęconym programowi Grupy LOTOS „Efektywność i Rozwój 2013 – 2015”, który ma wspierać realizację długoterminowej strategii tej państwowej spółki do roku 2015, oficjalnie zaprezentowanego 2 lipca br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Tego samego dnia Rafał Baniak odwiedził także trójmiejskie stocznie.
Czytaj także: MSP przygląda się sytuacji stoczni
W Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego S.A. powitali go Przewodniczący Rady Nadzorczej Piotr Soyka oraz Prezes Zarządu Jarosław Flont. W ich towarzystwie, ministerialna delegacja zwiedziła stocznię Remontowa S.A., a później Remontowa Shipbuilding S.A.
W pierwszej goście zostali poinformowani o jej działalności, w tym bieżących projektach remontów i przebudów statków oraz platform offshore. Obejrzeli kilkanaście statków różnych typów stojących w dokach i przy nabrzeżach stoczni. Interesowali się zwłaszcza świeżo przybyłymi do Remontowej jednostkami ro-ro armatora DFDS, Magnolia Seaways i Petunia Seaways, na których będą montowane – po raz pierwszy w polskich stoczniach, płuczki spalin, czyli tzw. scrubbery. Obejrzeli także elementy tych urządzeń i systemów składowane na nabrzeżu. Rozmawiano m.in. o szansach, jakie usługi związane z montowaniem na statkach armatorów operujących w strefie SECA (Bałtyk, Morze Północne i Kanał La Manche) mogą stworzyć polskim stoczniom remontowym.
Czytaj więcej: Remontowa S.A. - pierwsze scrubber'y instalowane w Polsce
Wiceminister, podobnie jak wizytujący tę samą stocznię trzy tygodnie wcześniej minister skarbu Włodzimierz Karpiński, obejrzał z bliska przebudowywaną w Remontowej ogromną platformę produkcyjną offshore FPF1, na której zostanie zbudowana część rafineryjna. Polityk był bardzo zainteresowany tym projektem i nowymi możliwościami wejścia na rynek offshore, jakie jego realizacja daje Remontowej.
Następnie goście zwiedzili spółkę zależną – stocznię produkcyjną Remontowa Shipbuilding S.A., w której zostali zapoznani z jej programem produkcyjnym, realizowanymi obecnie budowami statków typu PSV i promów napędzanych LNG dla armatorów z Norwegii i USA, jak również z nowymi kontraktami na budowę ekologicznych promów dla Danii i nowoczesnych kablowców dla armatora holenderskiego.
Tekst i fot: Grzegorz Landowski