Stocznie, Statki
Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia SA rozpoczęły w poniedziałek spór zbiorowy z Zarządcą Kompensacji i Zarządem Stoczni.

Żądają wstrzymania zwolnień w ramach programu dobrowolnych odejść oraz przedłużenia jego realizacji dla już zwolnionych pracowników.

Z grupy 5,2 tys. osób zatrudnionych w stoczni w Gdyni, zwolnionych zostało już około 690. Do końca maja wszyscy mają zostać zwolnieni, a stocznia sprzedana.

Rzecznik stoczniowej "Solidarności", Marek Lewandowski powiedział PAP, że "związkowcom nie chodzi o strajki ale o prawidłową realizację programu monitorowanych zwolnień, bo jak dotychczas ten program nie funkcjonuje dobrze".

Lewandowski poinformował, że "stoczniowcy zwolnieni półtora miesiąca temu do tej pory nie odbyli żadnych szkoleń i czekają po dwa tygodnie na rozmowę z doradcą zawodowym".

Podkreślił, że "z mocy prawa zarządca po otrzymaniu pisma związkowców o wszczęciu sporu musi w ciągu trzech dni wyznaczyć termin rokowań ze związkowcami. Jeśli tego nie zrobi, związkowcy mogą np. zorganizować strajk ostrzegawczy, a następnie ľ po referendum ľ także strajk generalny".

Rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu SA (ARP) nadzorującej proces kompensacji stoczni, Roma Sarzyńska-Przeciechowska powiedziała PAP, "na razie nie ma o czym mówić, bo do ARP i zarządcy kompensacji pismo związkowców jeszcze nie dotarło". "Jak zarządca je otrzyma, to się ustosunkuje" ľ dodała.

Pierwsze pismo w sprawie wstrzymania zwolnień w stoczniach związkowcy wysłali do Zarządcy Kompensacji 19 marca. "Ale nie było na nie żadnej reakcji, więc rozpoczęliśmy spór zbiorowy" ľ poinformował Lewandowski.

W miniony piątek agencja poinformowała, że program monitorowanych zwolnień czyli usługi pośrednictwa pracy oraz szkolenia dla zwalnianych stoczniowców w Gdyni i Szczecinie samodzielnie będzie prowadziła firma DGA SA.

Jest to jedna z dwóch firm, obok Work Service, którym ARP w ramach tzw. specustawy powierzyła w trybie zamówienia z wolnej ręki zlecenie na realizację usług szkoleniowo-doradczych dla zwalnianych stoczniowców.

Współwłaścicielem Work Service jest b. senator PO Tomasz Misiak, który pracował nad specustawą stoczniową jako szef senackiej komisji gospodarki narodowej; zgłaszał do niej poprawki. Po ujawnieniu tej sprawy Misiak złożył rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PO i w partii, a firma wyraziła gotowość odstąpienia od umowy.

DGA SA poinformowała na swoich stronach, że "DGA i Work Service rozpoczęły formalne i organizacyjne działania związane z przejęciem i przygotowaniem przez DGA dodatkowych zasobów, które zagwarantują kontynuację projektu i realizację zobowiązań wynikających z umowy. Działania projektowe są cały czas realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem i osoby wchodzące do Programu Zwolnień Monitorowanych (PZM) mają zapewnione wsparcie" - czytamy w komunikacie, podpisanym przez prezesów obu spółek.

DGA SA poinformowała również, że do 3 kwietnia do Programu Zwolnień Monitorowanych przystąpiło 636 zwolnionych stoczniowców ze Stoczni Szczecińska Nowa oraz 402 ze Stoczni Gdynia. "Pierwsze szkolenia rozpoczną się zaraz po Świętach Wielkanocnych" - dodano.

16 marca br. został ogłoszony otwarty, publiczny, nieograniczony przetarg na sprzedaż majątków stoczni szczecińskiej i gdyńskiej.

W specustawie stoczniowej znalazły się zapisy określające szczegóły związane z wyprzedażą majątku i programem zwolnień. Ustawa weszła w życie 6 stycznia, a jej powstanie jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Specustawa nie gwarantuje produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

PAP
0 SKOŃCZCIE JUŻ
Wstyd mi za te chore związki. A tak szczerze kto będzie STRAJKOWAŁ ???????????
Dajcie już sobie spokój.
07 kwiecień 2009 : 10:37 dd Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: SKOŃCZCIE JUŻ
stuknij sie włeb
07 kwiecień 2009 : 18:32 widz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 O ROK za pózno, jak zwykle !!!
07 kwiecień 2009 : 18:47 Apollo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Związkowcy i prezes Filip
chcą by polscy podatnicy dotowali statki dla Ramiego Ungara który działa w raju podatkowym .O to tu głównie chodzi .Jako podatnik mam tego dość .Stocznia powinna zarabiać na siebie a ni być wiecznie dotowana .Poszczególne zarządy ,rada nadzorcza ,Rami Ungar ,związki zawodowe od lat działają na szkodę spółki .To podobną jest karalne w prawie polskiem
08 kwiecień 2009 : 08:35 podatni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Podatniku , zapomniałeś jeszcze o Perełce Lotti i Mopsikach.
Pracując, wg Twojej naiwnej opinii równierz przyczyniamy się do ....
08 kwiecień 2009 : 08:54 Perełka Lotti Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Perełką
zamiast pracować ,piszesz posty.Tak pracując nie zarabiasz na Siebie .Stocznia wyciąga rączki po dopłaty od wielu lat.Teraz stoczniowcy marnują swoją szanse .A może by tak odprawy do wspólnego kotła plus jeszcze jakieś zaskurniaki.Założyć spółkę ,kupić stocznie i pracować na swoim.
Wtedy by się okazało ja potraficie pracować i zarabiać.A jak by była potrzebna kasa to są banki i kredyty.
08 kwiecień 2009 : 09:16 podatnik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re:
Święta racja.Wartość odpraw+pieniądze przewidziane na pseudo szkolenia + drobny kredycik, wystarczą na zakup stoczni. Możecie pokazać na co was stać pracą a nie pisaniem pustych postów, które w efekcie nic nie zmienią.
A propos. Tyle osób zatrudnionych w stoczniach, tyle osób nazywających się znawcami tematu i specjalistami, tyle osób piszących o zabójstwie " Matki Stoczni" i nikt nie ma żadnego pomysłu?
Interesujące!
08 kwiecień 2009 : 14:42 któś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 re: re:
Aleś Ty głupi "ktoś". Czego oczekujesz po spawaczach, monterach, elektrykach..etc, że nagle biznes plan napiszą lub zostaną cudotwórcami? Większość stoczniowców to prości ludzie, którzy niekiedy pół życia tu przepracowali, dając z siebie to co najlepsze. Jakby chcieli rządzić to startowaliby jak Leper czy Beger do Sejmu...to nie te progi. Oni robili i robią to co umieli najlepiej w swoim fachu. Mądrzyć się to każdy potrafi, a jak co do czego to w nogi.
08 kwiecień 2009 : 19:54 Stoczniowiec Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: