Rybołówstwo

Irlandzcy rybacy zamierzają protestować w czasie planowanych na początek lutego ćwiczeń rosyjskich okrętów na wodach u wybrzeży Irlandii. Wyjaśniają, że to ważne obszary z punktu widzenia rybołówstwa, a manewry grożą zachwianiem ekosystemu.

Sprawa manewrów rosyjskich okrętów na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, które Kreml zapowiedział na 3-8 lutego, od kilku dni budzi duże kontrowersje. Zgodnie z międzynarodowym prawem morza, przeprowadzanie ćwiczeń w wyłącznej strefie ekonomicznej innego państwa jest dozwolone, ale biorąc pod uwagę stan relacji między Rosją a Zachodem i możliwość rosyjskiej inwazji na Ukrainę, postrzegane są one w Irlandii jako zagrożenie.

Ambasador Rosji w Irlandii Jurij Fiłatow przekonywał w poniedziałek, że kontrowersje są "mocno przesadzone", a ćwiczenia "nie są w żaden sposób zagrożeniem dla Irlandii ani nikogo innego", ale nie rozwiało to wątpliwości. Irlandzkie MSZ wprost oświadczyło, że rosyjskie okręty nie są mile widziane.

We wtorek przeprowadzenie pokojowego protestu w czasie i w miejscu, w którym odbywać się będą manewry, zapowiedział szef organizacji producentów ryb z południowo-zachodniej Irlandii (ISWFPO) Patrick Murphy. W rozmowie z publiczną stacją RTE wyjaśnił, że obszary planowanych manewrów są terenem występowania błękitka, ryby z rodziny dorszowatych, która ma duże znacznie w rybołówstwie.

Wskazał, że irlandzcy rybacy ponieśli już straty w wyniku brexitu, a rosyjskie manewry zagrażają bioróżnorodności i życiu morskiemu na tym obszarze.

Tu nie chodzi o 100 euro na osobę, tu chodzi o środki do życia rybaków i rodzin rybackich na całym tutejszym wybrzeżu - mówił.

Podkreślił, że morza i oceany są dla rybaków tym samym, co ziemia uprawna dla farmerów.

Czy można sobie wyobrazić, by Rosjanie ubiegali się o wejście na stały ląd w Irlandii, aby wystrzeliwać rakiety? To niczym się nie różni od sytuacji rybaków, (woda) to nasza ziemia, to nasza farma, to jest miejsce, gdzie zarabiamy na życie. Dlaczego ktoś może przyjść i robić to na naszych wodach? - pytał Murphy.

Bartłomiej Niedziński

+41 Rozmarzyłem się
A u nas można strzelać robić baltops co roku, wynajmować poligony na ćwiczenia i później jak wypływają trupy fok na plaże to zwalać że to rybacy . Takich mamy ekologów ze już 2 lata w maju i czerwcu nie wiedzą dlaczego plaże są usiane trupami fok a rybacy w portach stoją . Fajnie ze żyjemy w kraju w którym z rybakiem nikt się nie liczy i jego ziemią . Ale pocieszające jest to że w zielonej odległej Irlandii są rybacy którzy bronią swojego zawodu .
25 styczeń 2022 : 21:04 StaryRybacki | Zgłoś
+28 Wczesny Gróbarczyk- nie zdążył
- Nasze działania mają za zadanie przebudowanie polskiego rybołówstwa przede wszystkim w oparciu o rybołówstwo rodzinne, przybrzeżne, które ma ogromną historię, daje możliwości rozwojowe na przyszłość, pozostawiając zasoby Bałtyku w dobrej kondycji - powiedział Gróbarczyk, odpowiadając na pytania posłów.
- To główne założenia zmiany polityki rybackiej, zmiany programu operacyjnego, które teraz są w fazie omawiania z Komisją Europejską - powiedział Gróbarczyk. - Jest to długi proces, który musi być poprzedzony negocjacjami, aby wszyscy mogli być beneficjentami tego ostatniego tak dużego programu operacyjnego związanego z rybołówstwem. Te środki nie mogą być po prostu zmarnotrawione - dodał.
Według niego zmiana musi dążyć do ograniczenia połowów przemysłowych, służących przede wszystkim produkcji mączki rybnej i oleju rybnego, a także stopniowego przekształcenia ich w połowy konsumpcyjne, dostarczające ryby przeznaczone do spożycia.
25 styczeń 2022 : 21:06 Przybrzeżny | Zgłoś
+9 ?
Z którego roku są to słowa? Szkoda że ta wypowiedź nijak ma się do rzeczywistości
27 styczeń 2022 : 05:40 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
-1 Program 21-27
Kiedy program kiedy jakiekolwiek wiadomości o złomowaniu
27 styczeń 2022 : 09:18 Knaga | Zgłoś
+1 Złomowanie
Organizacje zbierają listy osób chętnych na złomowanie ale na jakich zasadach tego nikt nie wie. Tak to wszystko funkcjonuje
27 styczeń 2022 : 09:41 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
0 Departament wygrał!!!
Prawie wszystkie jednostki do 12m wpisały się na listę do kasacji to około 500 łodzi i kutrów. Przyczyna jest prosta opłaty utrzymania jednostki to około 6000 tysięcy miesięcznie bez wychodzenia w morze !!! Jednostki zostały pozbawione limitów dorsza śledzia łososia na wiele lat bez perspektywy pomocy dla rybaków na te lata zakazu !!! Departament i minister celowo doprowadzili do tej decyzji rybaków wstrzymujac pomoc z funduszu Rybickiego (odszkodowanie za dorsza , zablokowanie 40 dni postojowych za lata 2014-2020) pozwolenie jednostkom paszowom do przełowień śledzia szprota i innych gatunków ryb na niewyobrażalnie wielkim skalę co spowodowało wyginięciem ryb w strefie 12mil od brzegu!!!
27 styczeń 2022 : 13:31 Rybak 100 | Zgłoś
+28 Uwaga na grupy producenckie!!!
Zarządy chcą skasować swoich rybaków, wykreślić ich z listy członków a na koniec podzielić się miedzy sobą majątkiem grup, info pewne.
27 styczeń 2022 : 17:29 Księgowy | Zgłoś
+14 info pewne w 1000%
ludzie to nasze być albo nie być
27 styczeń 2022 : 21:17 Ukasz 007 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3589 4.4469
EUR 4.6016 4.6946
CHF 4.4852 4.5758
GBP 5.4425 5.5525

Newsletter