Rybołówstwo

Duży udział w powstawaniu na terenie Norwegii rewolucyjnej fermy rybnej ma firma MARKOS z Głobina. To właśnie pod Słupskiem powstają specjalistyczne konstrukcje z laminatu, które znajdą zastosowanie w hodowli łososia opartej na innowacyjnych technologiach. Kolejne egzemplarze transportowane są na bieżąco na północne wybrzeże Norwegii. Rozpoczął się właśnie ostatni etap zaopatrywania tego projektu.

Salmon Evolution to nowatorski na skalę całego świata projekt związany z nowym podejściem do hodowli ryb. Jego twórcy, poprzez zastosowanie nowych rozwiązań w budowanej właśnie u wybrzeży Norwegii fermy, chcą wytyczyć nowe standardy procesu produkcji, poprzez promocję kultury, w której rentowność i zrównoważony rozwój wzajemnie się wzmacniają. Lokalizacja na zachodnim wybrzeżu Norwegii ma zapewnić inwestycji dostęp do wykształconej i doświadczonej kadry, możliwość wykorzystywania w całym procesie produkcji odnawialnych źródeł energii i nieograniczoną ilość świeżej wody morskiej. Cała hodowla wykorzystywać będzie hybrydowy system przepływowy, który ma zapewnić oszczędność zużycia wody poprzez jej ponowne wykorzystanie w 65%. Krążąca w obiegu woda, podobnie jak pozostała pobierana cześć, która trafia do obiegu, będzie podlegać stałym procesom przefiltrowywania.

Takie rozwiązanie ma zagwarantować wiele korzyści - kontrolowane i optymalne warunki wzrostu, eliminuje ryzyko zarażenia pasożytami i ogranicza zagrożenie infekcją. Kontrolowane środowisko produkcyjne z minimalizacją skali obsługi całego procesu poprawia również tempo wzrostu i produkcji. Obiekt Salmon Evolution jest rozwijany w trzech fazach – pierwsza z nich ma zapewnić zdolność produkcyjną na poziomie 9 tysięcy ton rocznie po ukończeniu ostatniego etapu prac. Funkcjonujący w Głobinie MARKOS jest ważnym partnerem tego projektu.

W naszym zakładzie powstają modele zbiorników stożkowych o różnych wymiarach, których głównym celem jest zaopatrywanie zainstalowanych basenów w tlen. Woda wpływa do zbiornika, jest napowietrzana i trafia do basenu. Nazwa jest ściśle związana z ilością wody, jaką jest w stanie przerobić dany zbiornik. Najmniejszy z nich ma pojemność 15 m3 – mówi Mateusz Wołoch, project manager w MARKOS.

MARKOS odpowiedzialny jest także za produkcję zbiorników DeGasso CO2 2500 LV. Zbiornik w kształcie walca o wysokości 6,7 m, średnicy 2,5 m i podstawie o szerokości 2,4 m, będą wyposażone w gretingi, między którymi będą znajdowały się filtry (biomass) mające za zadanie uszlachetnianie wody. Podobną funkcjonalnością charakteryzuje się VarioStreamer, który również trafia na plac budowy Salmon Evolution z Głobina.

Do ferm rybnych produkujemy także zbiorniki typu FishTrap, która mają zainstalowane sita ze specjalną perforację co wspomaga selekcję ryb - małe ryby przepływają do kolejnych zbiorników, duże zostają. W zależności od wielkości ryby są przechowywane w kolejnych zbiornikach. Zbiorników jest kilka lub kilkanaście, w zależności od wielkości fermy. W miarę jak ryby rosną, są przenoszone do kolejnych zbiorników. Kończą swoją podróż w specjalnie zbudowanych sieciach w zatokach lub w ostatnim basenie/zbiorniku.

Produkcja konstrukcji do Salmon Evolution trwa. Ostatnie egzemplarze opuszczą hale zakładu w Głobinie w kwietniu tego roku. Łącznie do Norwegii trafi kilkadziesiąt zbiorników z laminatu – informuje Cezary Koseski, dyrektor naczelny MARKOS.

rel (MARKOS Sp. z o.o.)

-10 Przyszlosc
I to właśnie nazywa się postęp. Na to powinny iść pieniężne unijne. To jest przyszłość dla nas i naszych dzieci. Bałtyk śmierdzi i jest toksyczny. Oby minister dał więcej pieniędzy na akwakulture j budowę takich obiektów
14 styczeń 2022 : 11:23 Sprawiedliwy | Zgłoś
+7 W pełni się z tobą zgadzam sprawiedliwy
Dobrze mowisz ja też inwestuje w ziemię rolną i stawy. Lepiej ładować w akwakulture niż w grupy. Ponoć dobra kasa szła np. na szkolenia. Opowiadali że w jednej z grup dajmy na to zrobiono szkolenia szyprów dla rybaków gdzie ani jeden członek grupy z portu nie brał udziału w tych szkoleniach. Dodatkowo mówią że warto sprawdzić kto był zatrudniony w tym programie. Panowie z ABW do dzieła. Wyjasnijcie to.
16 styczeń 2022 : 12:03 sygnalista | Zgłoś
+7 Rolnicy otrzymują odszkodowanie 300 tysięcy
Ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w terminie od dnia 3 stycznia 2022 r. do dnia 30 grudnia 2022 r. A polscy rybacy katastrofa dorsza śledzia łososia i brak odszkodowania od lat!!! I W dodatku prezesi wraz z departamentem kłamią rybaków od lat ze nienalerzy im się odszkodowanie!!!
14 styczeń 2022 : 19:23 Rybak 100 | Zgłoś
-13 Gasimy światło nad rybołówstwem bałtyckimi. Dobranoc
Tylko kasacja. Dlatego program nie rusza. Minister o tym wie i nie chce już dłużej dotowac trupa. Ruszy złomowanie reszta dla przetworcow i pstragarzy i karpiarzy. No i oczywiście dla rybaków śródlądowych z jezior. dla was groch z kapusta

Jedzenie ryb z Bałtyku może mieć poważny negatywny wpływ na nasz organizm - apelują naukowcy. Jak mówi prof. Jacek Bełdowski, oceanograf z Polskiej Akademii Nauk, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", stężenie arsenu przekracza normy, a gatunki pływające w naszym rodzimym morzu mają w sobie zbyt dużo szkodliwych substancji.

Tylko karpie i pstrągi!!!!
14 styczeń 2022 : 19:49 Sprawiedliwy | Zgłoś
-8 Cud, bydlęta klękają
To teraz MIR jest dobry? Klękajcie przed nim? Dopiero był do zaorania?
15 styczeń 2022 : 14:26 Sprawiedliwy | Zgłoś
-14 Dno
Obłuda rybaków sięgnęła już nie dna tylko metr niżej. Tyle pieniędzy dała nam unia za wszelkie zakazy a tu milionerzy jeszcze więcej chcą
16 styczeń 2022 : 09:12 Sprawiedliwy | Zgłoś
-11 Do mediow
Do wszystkich mediów i ludzi którzy czytają te wpisy:
To są oszuści którzy chcą żerować na waszych podatkach.
W latach 2016-2020 dostali
200 tys zł za to ze nie pracowali
250 tys zł w ramach covid
240 tys zł w ramach działań środowiskowych
To była czysta gotowa!!!!
Dodatkowo dostali 80 % zwrotu za samochody, wędzarnie, remonty, budynki do przetwarzania ryb, budowę hoteli!!!
To właśnie była pomoc za zakaz dorsza!
Co ma powiedzieć fryzjerka czy manikiurzystka!!
Co ma powiedzieć kierowana autobusu!!
Oni nie pracują tylko żerują. Nie zatrudniają żadnych pracowników!!!
16 styczeń 2022 : 10:31 Sprawiedliwy | Zgłoś
+11 Dlatego Wrona wyleciał z Departamentu
Płacił rybakom tak male pieniądze, że docelowo doprowadził do ich bankructwa, nie realizował polityki rybackiej UE w zakresie właściwego wsparcia rybołówstwa przybrzeżnego, nie ma większej zbrodni dla urzędnika państwowego jak zmarnowanie publicznych pieniędzy i doprowadzenie rybołówstwa do upadku, prokuratura sprawdzi, czy to nie były celowe działania powiązane z "doradztwem" MIRu.
16 styczeń 2022 : 10:39 Kapitan Morgan | Zgłoś
-12 Morgan
A za co ma ktoś ci płacić? Za to ze oddychasz? Jest 800 statków… nikt nie zapłacze po was. Ryby bałtyckie nic nie znaczą. Dodatkowo są zatrute. Podatnik utrzymuje tego trupa dopłaca do niego a jak pojedzie nad może to sprzedajecie mu flądrę z 20 zł!!!! A mówicie ze nie ma zbytu i po złotówce ja sprzedajecie! Podatnik polski nie płaci 20 zł płaci 40 bo dopłaca wam do leżenia w domu, dodatków do paliwa i innych przywilejów. Dobrze ze ktoś pomyślał i przywrócił departament pod silny resort. Tu pokażą wam gdzie wasze miejsce! Kiedy byles jeden z drugim na wodzie? Ja pływam 200 dni w roku. Dostaje coś z uni to się cieszę bo wspiera. Tak jak ostatnie 5 lat!
16 styczeń 2022 : 10:51 Sprawiedliwy | Zgłoś
+25 200 dni
200 dni w morzu to limit robisz z 5 razy .
17 styczeń 2022 : 09:10 walus | Zgłoś
-68 Ok ale o dwóch sprawach kolega zapominasz
Po pierwsze - dorsza dalej nie można łowić bo okazuje się że polityka zarządzania zasobami nie przyniosła efektów jakich się spodziewano - patrz odrodzenie zasobów i powrót na łowiska .
Po drugie - ci panowie faktycznie się zagalopowali ale to wasza wina . Gdyby od 2016 roku dostawali rekompensaty uzależnione od dochodu to dzisiaj nie byłoby problemu z takim gadaniem . Pieniądze z unii powinny spierać aktywnych rybaków a nie bandę kombinatorów których łódki wody nie widziały . A teraz się zastanów kto wymyślił to płukanie kasy z funduszu w departamencie . Kto urzędnicy czy raczej doradcy tych urzędników . No śmiało . Kto poniesie odpowiedzialność za działania armatorów na forach zespołów doradczych . Dlaczego takie gremia nie są określane jako lobbystyczne kółka wzajemnej adoracji . Największą bzdurą w tym waszym przekazie jest Hałwa i jego organizacja . W 2019 roku przewalili sobie współczynniki na paszę
17 styczeń 2022 : 08:33 StaryRybacki | Zgłoś
-66 Cd
I jakoś nikomu z łódkowych to nie przeszkadzało że bandyci paszowi pojechali do Warszawy i sobie załatwili większe limity . Jakoś wam nie przeszkadzało że organizacje uznane postulowały nie ruszanie współczynników . Jakoś wam nie przeszkadzało ze pomoc publiczna za zakaz połowu dorsza dla jednostek do 24 metrów przyznana w 2019 roku , trwa do dzisiaj . Potraficie liczyć to policzcie te przedziały bo tam sie ustawili kanibale . Postojówka 180 dni do 2019 po 500 tys, Covid w 2020 po 400 tys. Działania ekologiczne - sieci smieci 100 tyś. I limit dodatkowy z tac w 2020 100 tyś w 2021 100 tyś i w 2022 120 tyś . Dodatkowo połowy ryb nielimitowanych na poziomie 500 % bez kontroli . Nie znajdziecie takich naborów na stronach Agencji . Szukajcie w rcl pism które wpływały w ramach konsultacji . Ile z tej ryby było rybą konsumpcyjną a ile z wyklął ugnojoną paszuwą bez lodu i schodzenia w ładowni .
17 styczeń 2022 : 08:51 StaryRybacki | Zgłoś
+15 Święta racja
- po pierwsze, grupy producenckie współpracowały z Wroną kosztem rybaków
- Skasować należy flotę paszową a nie przybrzeżną
- Zespoły doradcze to patologia, która kręci kolejnymi ministrami a ich szefowie są instalowani z teczki Rabczyńskiej.
- Reszta to szczegóły, jak rybacy przyjadą do Cetniewa.
17 styczeń 2022 : 11:08 Rybacki | Zgłoś
-5 Bzdura i bełkot
Napisz kilka przykładów jak grupy producenckie współpracowały z czarnym ptakiem . Co się w tej twojej główce wykluwa, człowieku . Ciagle coś piszecie i narzekacie a z tego waszego gadania nic mądrego nie wychodzi . No zastanów się Panie podszyty Rybacki z Darłowa . Kto wnioskował o 6 milę a później stał w kolejce po odszkodowanie za baltic pipe i podpisywał listy intencyjne o współpracy z branżą offshore . Kto wnioskował o nielimitowanego łososia i nieraportowanie połowów dorsza do 12 mil . Kto ustalił że pomoc Covid nie jest liczona od dochodu jak tarcze ale od dni liczonych wstecz . Kto się oburza że unia karze ais i dzienniki el zakładać do 12 metrów . Kto was w 2007 roku zapewniał że możecie iść w morze . Komu umorzono karę Jako pomoc publiczną . Kto najbardziej narzeka że będzie wprowadzony stały Pomiar mocy silnika. Jak realizowane jest bezpieczeństwo żywności skoro dopuszcza się wprowadzenie do obrotu produkty rybołówstwa bez lodu .
17 styczeń 2022 : 11:55 StaryRybacki | Zgłoś
+12 Pierwszeństwo ma prokuratura a nie twoja ciekawość, za wszystko odpowiada administracja.
Poniżej treść tej notatki:

"Uprzejmie informuję Pana Ministra, że zgodnie z danymi wprowadzonymi na podstawie stron dzienników połowowych, do Systemu Informacji Rybołówstwa Morskiego, wykorzystanie kwoty połowowej dorszy w 2007 roku (stan z 15.01.2008) przedstawia się następująco:

Rejon 22-24 - kwota do odłowienia 2287 ton - kwota odłowiona 2158 ton - wykorzystanie kwoty 94 procent.

Rejon 25-32 (rejon na którym od 9 lipca obowiązywał zakaz połowu z powodu przełowienia) - kwota połowowa 12 794 ton, kwota odłowiona 8581 ton, Wykorzystanie kwoty - 67 procent.

W świetle ustaleń politycznych podjętych podczas posiedzenia Rady Ministrów do Spraw Rolnictwa i Rybołówstwa krajów Wspólnoty z dnia 17-18 grudnia 2007 roku ustalono, że polskie statki złowiły w 2007 roku o 8 tysięcy ton więcej dorszy niż przyznana Polsce dopuszczalna kwota połowowa.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/25604-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
17 styczeń 2022 : 13:34 Rybacki | Zgłoś
-10 Bzdury
Procedura stop przełowienia i anty nieraportowanych połowowym jest tak stara jak wspólna polityka rybacka . Zaklinacie rzeczywistość i robicie z siebie ofiary systemu a prawda jest taka ze w 2007 roku były kontrole unijne polskiej floty . Wnioski były proste . Jak kontrola to jest ryba , jak nie ma kontroli to jej brak . I dodatkowo jak ktoś miał pecha i zera do deklaracji nie zdążył dopisać to była wtopa . I sumą tych wszystkich wtop była uruchomiona procedura stop catch. Dzisiaj o tym mówią osoby które jak twierdzą mogły iść w morze bo miały swoje indywidualne kwoty . Zostały ukarane i przy dobrych wiatrach politycznych umożono im z pomocy publicznej te daniny i dalej prowadzą swoją działalność . Nie można mieć tak krótkiej pamięci żeby łykać jak pelikan to wasze wybielanie się . Jakoś jak ta sama procedura była uruchamiana w przypadku szproty i śledzia z uwagi na wysoki stopień odłowienia w 2011, 2012 i 2013 to nikt nie darł szat bo miał w pozwoleniu napisane że nie więcej niż .
17 styczeń 2022 : 14:37 StaryRybacki | Zgłoś
+9 Tu masz dalej, pisarzu internetowy, zaległy temat dla prokuratora
Jednakże należy podkreślić, że z oficjalnych danych krajowego Systemu Informacji Rybołówstwa Morskiego wynika, że w 2007 roku statki pływające pod polską banderą złowiły 8581 ton dorszy z podobszarów 25-32.

W związku z powyższym oraz mając na uwadze oczekiwania komisji w sprawie definitywnego rozliczenia przełowionej kwoty dorsza z podobszarów 25-32, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody na ręczne sporządzenie raportu połowowego z 2007 roku, z którego będzie wynikało, że Polska wykorzystała i przekroczyła o 8000 ton przyznaną jej ogólną kwotę dorszy w Morzu Bałtyckim, w podobszarach 25-32, oraz wprowadzenie go do europejskiego Systemu Wymiany Danych Rybackich".

Na notatce widnieje odręczny dopisek ministra Plocke, który akceptuje propozycję.
17 styczeń 2022 : 14:51 Rybacki | Zgłoś
+17 Kilka przykładów
Departament wiedział, że grupy producenckie pobierają od rybaków haracze za programy śmieciowe, dlatego urzędasy trzymały zarządy za mordę.
18 styczeń 2022 : 09:56 Przybrzeżny | Zgłoś
+34 Afera ociąg dalszy w Szczecinie 2022r
Oświadczenie ws. materiału zamieszczonego w portalu Onet.pl, pt. "Rybny układ. Jak CBA odkryło nadużycia w rządowej agencji i dlaczego nikt za to nie siedzi"
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie będzie komentować działań prowadzonych przez organy ścigania w odniesieniu do rozdzielania funduszy unijnych na przetwórstwo rybne w latach 2007 - 2013.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma kompetencji do podejmowania jakichkolwiek działań śledczych, dlatego też współpracuje z organami prowadzącymi śledztwo w tym obszarze, a jednocześnie deklaruje wolę dalszej współpracy dla wyjaśnienia wszelkich kwestii mogących budzić wątpliwości w zakresie wydatkowania środków europejskich w sektorze rybactwa i przetwórstwa rybnego.
Rzecznik Prasowy ARiMR
16 styczeń 2022 : 15:34 Rybak 100 | Zgłoś
+20 Pierwsze spotkanie rybaków z ministrem rolnictwa w Cetniewie
Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Przybrzeżnego informuje, że zapowiadane wcześniej spotkanie z ministrem rolnictwa odbędzie się w czwartek 20 stycznia 2022 roku w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie ( Władysławowo) . Omówione będą postulaty rybaków przybrzeżnych prezentowane na ostatnich blokadach dróg w Malechowie i Luzinie, szczególnie natychmiastowe uruchomienie środków pomocowych w związku z zakazem połowu dorsza. Wszystkich rybaków chętnych do wsparcia delegacji rybaków przybrzeżnych zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu z ministrem odpowiedzialnym za polskie rybołówstwo. Zbiórka w Cetniewie o godzinie 11.
18 styczeń 2022 : 18:30 Darłowo | Zgłoś
-27 Protest
Jak tam misie? Kasa już płynie po proteście? Co za przypadek ze protesty rozgrywają się teraz w przededniu nowego funduszu. Całe szczęście ze resort rolnictwa zna się na tym i nie da grosza tym krzykaczom
18 styczeń 2022 : 18:03 Sprawiedliwy | Zgłoś
+4 CBA kontra ARIMR
Panowie z CBA mam nadzieje że znajda dokumenty na temat covidowego który był wypłacony rybakom tylko tym którzy mieli wyplywane 120dni a ci którzy mieli wyplywane mniej pieniądze się nie należały to dopiero przekręt !!!
18 styczeń 2022 : 19:18 Knaga | Zgłoś
+8 Sprawiedliwy mistrz
Ty mistrzu niemożliwy jesteś .Nie bierz tak wszystkiego do bani bo zejdziesz nam .Kto będzie wtedy wypisywał bzdetne wypociny .Daj już sobie na luz ,wszyscy cię zlewają a ty dalej swoje .
18 styczeń 2022 : 19:24 Darek bałtyk | Zgłoś
-4 Ja popieram sprawiedliwego
Mądrze prawi. Za to ty Mareczku lepiej schudnij bo lata lecą a okraglutki jesteś coraz bardziej. Z biedy to chyba bo przecież głodujecie. Masz brzuch jak dzieci w Afryce. Niewydolność, udar, zawał, wylew znając życie dobrze tez ćwiczysz preparat wiec i marskosc. Polecam ruch
19 styczeń 2022 : 13:01 Urzednik | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter