Rybołówstwo

10 grudnia 2021 r. podpisano umowę na przebudowę Portu Rybackiego we Fromborku. Wartość umowy to 17 mln złotych, a czas na jej wykonanie to 20 miesięcy. Modernizacja portu w całości finansowana jest z budżetu państwa.

Cieszę się, że jest to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Morski w Gdyni na Zalewie Wiślanym. Chcemy, aby wraz z wielką inwestycją, jaką jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozwinęły się porty Zalewu Wiślanego. Dzięki tej inwestycji zyskają mieszkańcy oraz cały region – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W wyniku przebudowy poprawie ulegną parametry portu, w tym dopuszczalne obciążenie użytkowe. Powiększony i pogłębiony (z 1,5 m do 2,5 m) zostanie basen portowy, co wpłynie na zwiększenie liczby miejsc postojowych, umożliwi wejście większych jednostek oraz poprawi ochronę przed nadmiernym falowaniem. Ulepszona zostanie konstrukcja hydrotechniczna, będąca aktualnie w złym stanie technicznym.

Przebudowa obejmować będzie także nabrzeże zachodnie, nabrzeże wschodnie, południowe, slip, nawierzchnie na nabrzeżach i ich zapleczach oraz niezbędne instalacje wodnokanalizacyjne oraz elektryczne (m.in. przyłącza, oświetlenie i hydranty).

Prace remontowe będą natomiast dotyczyć falochronu wschodniego i zachodniego. Obejmą wymianę nawierzchni, odbojnic, drabinek wyjściowych oraz uzupełnienie ubytków w oczepach. Przewidywana kubatura robót czerpalnych wyniesie ok. 7 250 m3.

Nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego

Ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to wielka szansa dla miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym, w tym Fromborka. Zwiększenie ruchu turystycznego i tzw. białej floty uzasadni dalsze inwestycje w infrastrukturę w tym mieście. Samorząd Fromborka przewiduje m.in. starania o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych z przeznaczeniem na dalszy rozwój obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuację modernizacji falochronu (tzw. starego molo), czy stworzenie mariny dla różnych jednostek pływających.

rel (Ministerstwo Infrastruktury)

+12 A może by...
zająć się sprawą rybaków, którym nie pozwala się odejść z zawodu jeżeli nie ukończyli 55 lat ?
Tak tylko pytam.
10 grudzień 2021 : 16:49 Ukasz 007 | Zgłoś
+15 Koniec
Jedno jest pewne zostaliśmy ograbieni z funduszy unijnych nic nie dostaniemy tak naprawdę ryb w morzu nie ma nawet na wigilie ciężko będzie złowić foki wieńczą dzieło sytuacja jest tragiczna pieniądze które otrzymaliśmy jako wsparcie zostały przeznaczone na opłaty ZUS itd propozycja złomowania jest tak zaplanowana że mało kto się załapie żeby godnie odejść z zawodu ….. …!
10 grudzień 2021 : 17:06 Knaga | Zgłoś
+26 Jak "odejdziesz z zawodu" to już jesteś trupem, fragment pisma do premiera Morawieckiego
"Rybacy oczekują zmiany polityki Departamentu Rybołówstwa na bardziej przyjazną dla nich, odważne decyzje polityczne pozwalające im przetrwać ten trudny okres. Proszą o racjonalne wykorzystanie reszty funduszu z lat 2014 -2020 na ratowanie ich egzystencji gospodarczej. Liczą na takie ukierunkowanie nowego funduszu rybackiego, aby pozwolił on zreformować polskie rybołówstwo z gwarancją, że zostanie ono potraktowane jako dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny w odniesieniu do rybołówstwa przybrzeżnego opartego na więzach rodzinnych i przetrwania do czasu odbudowy zasobów. Departament Rybołówstwa doprowadził nas do takiego poniżenia, że na każdym spotkaniu z urzędnikami musimy żebrać o nasze własne fundusze rybackie, które przysługują nam z tytułu wspólnej polityki rybackiej UE, a które były dotychczas marnotrawione zgodnie z arbitralnymi decyzjami Departamentu, podejmowanymi za naszymi plecami i bez naszej wiedzy."
10 grudzień 2021 : 19:15 Zatokowy | Zgłoś
+12 Czy Gróbarczyk wiedział, że rybacy przybrzeżni są okradani z funduszy unijnych?
"Minister Gróbarczyk zapewnił, że mamy zapewnione odpowiednie środki, mamy strategię i koncepcję, trzeba teraz tylko i wyłącznie woli rybaków, żebyśmy przede wszystkim wsparli małe rybołówstwo, a ograniczyli największe, paszowe. Powiedział, że zmiana strategii rozwoju polskiego rybołówstwa przede wszystkim ma uwzględniać drobne rybołówstwo, które do tej pory było całkowicie poza np. wsparciem z funduszy unijnych. Jest to element żmudnych negocjacji z KE, ale (...) przesłałem odpowiednie pismo do komisarza (komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella - PAP) o rozpoczęcie negocjacji ws. zmiany Programu Operacyjnego – dodał. W ramach Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 710 mln euro.
Polska koncepcja zmiany strategii dotyczącej Morza Bałtyckiego zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych."
11 grudzień 2021 : 10:01 Kapitan Morgan | Zgłoś
+20 Chcą nas wy..mać!
Taki jest Plan podziału kasy (razem ok. 732 mln €) w Programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 :
Rybołówstwo ok. 24%,
karpiarze, czyli tzw. akwakultura) ok.26%
przetwórstwo ryb, ok.23%
inspektorzy ( czyli kontrole ) ok. 15%
...czyli my rybacy odchodzimy w siną dal...
takie wsparcie !Zrozumcie wreszcie ludzie jak chcą was wy...ać!
11 grudzień 2021 : 14:47 Tadeusz Jaworski | Zgłoś
+16 Wyjątkowe "ŚWIŃSTWO"
Czyli rybakom (dla przypomnienia : to ci którzy łowią ryby !) ochłapy ! . A tzw. otoczenie ( karpiarze, przetwórstwo , inspektorzy, i inne geszefciarstwo) - reszta kasy ? Wyjątkowa arogancja i bezczelność ! Nie pozwólmy na to.
11 grudzień 2021 : 16:44 janek.morek | Zgłoś
+17 Trzeba się zwracać bezpośrednio do rządu
Z tym departamentem już nic dobrego nas nie spotka, rozliczyć dokładnie wszystkie unijne fundusze od 2004 roku i skończyć wreszcie te żałosne "zarządzanie". Już Sawicki za rządów PO wiedział jak to chodzi i wyrzucił Wronę z departamentu. To nie pani Marta będzie wydzielała nam unijne fundusze tylko my sami, jeden warunek, nie możemy dać się podzielić i musimy się trzymać razem.
11 grudzień 2021 : 16:01 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3327 4.4203
EUR 4.5767 4.6691
CHF 4.4466 4.5364
GBP 5.4117 5.5211

Newsletter