Rybołówstwo

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.

Wielka Brytania i Francja spierają się od dłuższego czasu o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji połowowych, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach.

Ostatnio wyspa Guernesey przyznała 43 licencje (pozwolenia) dla kutrów francuskich, nieco mniej niż chcą Francuzi.

Statki mające pozwolenie będą mogły łowić w strefie 6 do 12 mil morskich wokół Guernesey. W sprawie brakujących 15 kutrów, brytyjskie MSZ zapewniło w środę, że „rozpatrzone będą wszystkie nowe okoliczności”.

Poważniejszy spór rozgrywa się z Londynem i wyspą Jersey - chodzi o 111 pozwoleń. Paryż zapewnia, że „będzie o nie walczyć”.

Francuska minister ds. morza Annick Girardin uznała to za „dobrą nowinę”, ale zapowiedziała, że francuscy rybacy muszą otrzymać od Wielkiej Brytanii 111 pozostałych pozwoleń.

Od 1 stycznia br. Francja otrzymała licencje dla około 1000 statków. Paryż domaga się jeszcze około setki.

Problemy rybaków obok kwestii imigrantów docierających do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche od tygodni powoduje zaostrzenie w stosunkach między Paryżem i Londynem.

Z Paryża Ludwik Lewin

+44 Hmm ...
Tak się zastanawiam czy francuskie i brytyjskie portale morskie, piszą o tym co się dzieje w polskim rybołówstwie ?
02 grudzień 2021 : 10:06 Ukasz 007 | Zgłoś
-14 Jeśli
Jeśli polscy rybacy będą protestowali tak głośno i skutecznie jak francuscy, to na pewno. Na razie Francuzom do pięt nie dorastamy, a piszą o nich wszystkie media, na całym świecie. O polskich rybakach, czasem, od wielkiego dzwonu wspomną coś tylko nasze, lokalne media.
To jest ta różnica.
02 grudzień 2021 : 15:18 Gryf | Zgłoś
+30 Nie przesadzaj, Francuzi nie mają takiej patologii jak nasz departament
Francuzi walczą z Brytyjczykami, od wieków tak z nimi walczyli, my mamy łatwiej bo patologia została złapana za rękę i maszyna już jedzie.
02 grudzień 2021 : 16:01 Kapitan Morgan | Zgłoś
-9 Mylisz się
Z Brytyjczykami walczą teraz, ale Francuscy rybacy mają złą sławę od wielu, wielu lat i wtedy zawsze walczyli z Unią, własnym ministerstwem/departamentem i kim tam jeszcze. We Francji rybacy z kanału to coś jak u nas górnicy (kiedyś) - wszyscy się ich boją, a jak protestują to piszą o tym media na całym świecie.
03 grudzień 2021 : 06:54 Gryf | Zgłoś
+37 Protest polskich rybaków przeciw patologii , film
https://www.youtube.com/watch?v=tcffWhZpAfE
02 grudzień 2021 : 16:45 Rybacki | Zgłoś
+36 Układ rybny w departamencie trwa
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/49797-protest-ostrzegawczy-rybakow-przybrzeznych-w-portach-i-przystaniach-nad-polskim-baltykiem
03 grudzień 2021 : 08:38 Zatokowy | Zgłoś
+63 Słyszę, że będzie spotkanie z rybaków z premierem Morawieckim
Panowie, kończcie ten Departament i uruchamiajcie fundusze rybackie, nawet zaliczkowo, ludzie nie mają na Święta, przecież tak dalej nie można, na miłość boską!!!
04 grudzień 2021 : 10:52 Krótki | Zgłoś
+45 Przesada
Nikt z nami na poważnie nie chce rozmawiać. Mija rok czasu nowego programu, a my o niczym nie wiemy. Nie wiadomo co z kasacją, czego można się spodziewać w nowym programie... to są jakieś jaja
06 grudzień 2021 : 06:45 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
+28 Strajk
Kiedy działamy blokujemy drogi porty itd
07 grudzień 2021 : 12:50 Knaga | Zgłoś
+31 Dlaczego rząd musi pomóc polskim rybakom przybrzeżnym
1. Katastrofa zasobów i unijne zakazy są problemem systemowym dla wszystkich rybaków krajów bałtyckich i muszą być rozwiązane.
2. Unijne rozporządzenie z 7 lipca 2021 o funduszach rybackich 2021-2027 zawiera wiele bardzo elastycznych rozwiązań, które można zastosować na Bałtyku w celu wieloletniego ratowania unijnych flot rybackich
2. Przy władzy w Polsce jest rząd Morawieckiego, który bez żadnych zahamowań rozwiązuje problemy za pomocą wsparcia finansowego, jeden jednak warunek, urzędnicy z departamentu rybołówstwa muszą wreszcie przestać kręcić kolejnymi ministrami PiSu, odpowiedzialnymi za rybołówstwo tak jak kręcą dziś ministrem Cieciórą a wcześniej Gróbarczykiem
08 grudzień 2021 : 15:36 Kapitan Morgan | Zgłoś
+14 Administracja
Administracja (łac. administrare – być pomocnym, obsługiwać, zarządzać, ministrare – służyć) – działalność organizatorska realizowana przy pomocy aparatu urzędniczego, obejmująca zakres spraw o charakterze publicznym,
08 grudzień 2021 : 20:24 Księgowy | Zgłoś
+6 Wrona i Gróbarczyk walczą o rybołówstwo, instrukcja dla ministra Kowalczyka
"Minister Gróbarczyk zapewnił, że mamy zapewnione odpowiednie środki, mamy strategię i koncepcję, trzeba teraz tylko i wyłącznie woli rybaków, żebyśmy przede wszystkim wsparli małe rybołówstwo, a ograniczyli największe, paszowe. Powiedział, że zmiana strategii rozwoju polskiego rybołówstwa przede wszystkim ma uwzględniać drobne rybołówstwo, które do tej pory było całkowicie poza np. wsparciem z funduszy unijnych. Jest to element żmudnych negocjacji z KE, ale (...) przesłałem odpowiednie pismo do komisarza (komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella - PAP) o rozpoczęcie negocjacji ws. zmiany Programu Operacyjnego – dodał. W ramach Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 710 mln euro.
Polska koncepcja zmiany strategii dotyczącej Morza Bałtyckiego zakłada oparcie bałtyckiego rybołówstwa na połowach konsumpcyjnych, na rybołówstwie na małą skalę i zwiększeniu kontroli połowów przemysłowych."
10 grudzień 2021 : 12:12 Kapitan Morgan | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter