Rybołówstwo

Około 80 jednostek należących do rybaków przybrzeżnych wypłynęło w niedzielę na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie w proteście ostrzegawczym. Rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.

Protest ostrzegawczy zorganizowany został przez Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego i miał charakter ogólnopolski. Jak poinformował PAP członek sztabu, rybak z Darłowa Artur Jończyk, był on wymierzony w Departament Rybołówstwa (obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do 7 października 2020 r. był w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - PAP), którego działania, zdaniem branży, „są obecnie nakierowane na całkowite zniszczenie i likwidację polskiego rybołówstwa bałtyckiego” oraz „opóźnianie prac nad nowym funduszem” mogącym być wsparciem dla rybaków w czasie obowiązywania wprowadzonych przez Komisję Europejską zakazów połowów ryb, w dorsza, na Morzu Bałtyckim.

Protest ostrzegawczy rozpoczął się o godz. 13 i trwał niespełna dwie godziny. Na redę w portach w Darłowie, Ustce, Łebie i Kuźnicy wypłynęło łącznie ok. 80 jednostek. Stacjonarnie prowadzony był W portach i przystaniach rybackich od Świnoujścia po Hel. Wszędzie tam pojawiły się sygnalizujące protest flagi i banery z napisami takimi jak: „Ratujmy rybołówstwo”, „Układ rybny trwa” i „Rybak ofiarą złych przepisów”.

W nowym rybackim programie operacyjnym na lata 2021-2027 nie ma dla nas, rybaków przybrzeżnych, małoskalowych, pomocy z tytułu obowiązującego zakazu połowu dorsza. Zostaliśmy bez głównego źródła utrzymania, w zamian nie dostając nic – powiedział PAP Jończyk.

Zaznaczył, że zapisy programu nie były z nimi konsultowane, choć wymaga tego prawo unijne. „To nie wszystko. Dokumenty sporządzone przez pracowników Departamentu Rybołówstwa, które trafiły do polskiego rządu i Komisji Europejskiej, wskazują, że konsultacje społeczne się odbyły. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to celowe wprowadzenie w błąd zainteresowanych stron. Specjalne pismo w tej sprawie skierowaliśmy m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka” – podkreślił Jończyk.

Dodał, że Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego, po skierowaniu do rządu pisma oraz niedzielnym proteście ostrzegawczym, liczy na "ruch rządu”, na "konkretną pomoc".

Przed oczami mam widmo bankructwa i odnosimy wrażenie, że chce się nas zlikwidować. (…)Nie możemy wykonywać działalności, a w zamian za to nie dostaliśmy nic. Nie dostaliśmy pomocy na przeczekanie tej odbudowy gatunku dorsza. My się zgadzamy, że trzeba go chronić, ale my też się nie obwiniamy, jako rybołówstwo małoskalowe, za taki stan rzeczy. Jeśli nadal będą połowy paszowe i wyławianie szprota, którym żywi się dorsz, to na Bałtyku i tak będzie z nim coraz gorzej – powiedział Jończyk.

Zaznaczył, że pieniądze proponowane za zezłomowanie jednostki i zakończenie działalności rybackiej, w jego przypadku to kwota rzędu 340 tys. zł, to zdecydowanie za mało za dorobek 35 lat pracy. „My chcemy funkcjonować na równi z rybakami z krajów Europy Zachodniej i otrzymywać rekompensaty czy odszkodowania na europejskim poziomie” – dodał.

W jego ocenie, "niewielkie wsparcie” z programów prośrodowiskowych, proekologicznych oraz w ramach tzw. postojowego miały sens, gdy rybołówstwo dobrze funkcjonowało. „Teraz to za mało” – podkreślił rybak.

Dodał, że Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego nie wyklucza zaostrzenia protestu i przeprowadzenia go w Świnoujściu i Gdańsku. "Tam wyjdziemy na ulice” – powiedział Jończyk.

W Polsce jest ok. 700 jednostek rybaków przybrzeżnych.

Zakaz połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego obowiązuje od 2020 r., wcześniej połów był ograniczany. 

Autorka: Inga Domurat

 
+50 Po dzisiejszym dniu minister Ciecióra na tylko dwa wyjścia
albo w szybkim tempie nauczy się zasad wspólnej polityki rybackiej albo wyleci tak jak Wrona.
Pozdrawiam serdecznie Artura Jończyka, tak trzymać i ani kroku w tył!
28 listopad 2021 : 19:12 Kapitan Morgan | Zgłoś
+38 Departament idzie do prokuratury, brawo Artur!
We wszystkich nadmorskich portach odbyły się protesty rybaków przybrzeżnych, którzy oskarżają urzędników z departamentu rybołówstwa o złe zarządzanie funduszami europejskimi i doprowadzenie polskiej floty rybackiej na skraj bankructwa.

://gdansk.tvp.pl/57170020/rybacy-protestuja
28 listopad 2021 : 19:47 Krótki | Zgłoś
+42 Podziękowania
należą się wszystkim - tylko nie Gryfowi.
Niestety odpowiedź pana wiceministra Ciarki, pokazuje jedno - to nie koniec naszej walki !!!
28 listopad 2021 : 22:37 Ukasz 007 | Zgłoś
+36 Wiceminister
Pan wiceminister Ciecióra mocno odleciał we wczorajszych wypowiedziach dla Polsatu. Jeśli to jest oficjalne stanowisko ministerstwa to chyba będzie "wojna".
29 listopad 2021 : 07:15 Gryf | Zgłoś
+2 Minister Ciecióra będzie jeszcze bardzo dobrym ministrem
To nie pierwszy w naszej historii minister, który bez kontaktu z rybakami wygłasza brednie, które mu podsuwa departament i MIR, czyli ci, którzy zniszczyli całe rybołówstwo na Bałtyku i próbują zwalić to dziś na rybaków, pierwsze spotkanie rybaków z panem ministrem, kilka dokumentów i dwie godziny rozmowy zrobią z niego naprawdę wartościowego człowieka
29 listopad 2021 : 09:55 Rybacki | Zgłoś
+35 Rybacy przybrzeżni mają już swoją telewizję , protest 2021
https://www.youtube.com/watch?v=tcffWhZpAfE
30 listopad 2021 : 11:37 Przybrzeżny | Zgłoś
+9 Śledź zachodni
W filmie zabrakło zakazu połowu śledzia zachodniego na przyszły rok i zmniejszenie śledzia wschodniego !!!
30 listopad 2021 : 13:28 Rybak 100 | Zgłoś
-12 Skansen
Cytuję Przybrzeżny:
działalność w zakresie rybołówstwa przybrzeżnego jest bardzo ważna dla zachowania tradycji kulturalnych i zwyczajów, ponieważ zapewnia nie tylko ochronę różnorodności kulturowej w odpowiednich regionach, ale również przetrwanie całych społeczności przybrzeżnych; uważa ponadto, że te tradycje i zwyczaje muszą zostać zachowane;"

Brzmi jak przepis na utworzenie skansenu. I tak może skończyć, jako turystyczna atrakcja pokazywana turystom. Coś na kształt Biskupina. Super perspektywy.
30 listopad 2021 : 19:04 Gryf | Zgłoś
+19 Rybak ofiarą systemu departamentu - Kuźnica
telewizjattm.pl/dzien/2021-11-29/57481-chcemy-isc- w-morze-pracowac-i-zarabiac.html?play=on
30 listopad 2021 : 20:16 Zatokowy | Zgłoś
+14 Czy wiecie już ...
jaki jest wasz przekaz dla mediów ? Czy ten Hałubka, który krytykuje departament, a nie dotyka polityki unii czy ten Jodki, który krytykuje politykę unii, a nie dotyka działalności departamentu ?
01 grudzień 2021 : 07:24 balbin-a | Zgłoś
+28 Czego nie zrozumiałeś?
Bruksela wykończyła dorsza połowami paszowymi a departament chce skorzystać z okazji, żeby nas wykończyć finansowo, kierując bez konsultacji wszystkie fundusze do karpiarzy i blokując stary fundusz rybacki.. Dlatego był ten protest.
01 grudzień 2021 : 09:54 Księgowy | Zgłoś
-19 Protest przeciwrządowy
Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że protest przeciw departamentowi jest tym samym protestem przeciw rządowi? Dało komuś do myślenia to, że TVPiS nawet słowem nie wspomniało o proteście?
01 grudzień 2021 : 08:00 Gryf | Zgłoś
+15 Tu jest jazda po departamencie
Czy ty naprawdę jeszcze uważasz, że rybołówstwem kiedyś zarządzał jakiś minister a nie Karnicki, Wenerski, Nawrocki czy Wrona, ministrowie służą tylko do podpisywania dokumentów, kto sporządził lipny dokument z rzekomymi konsultacjami z rybakami, który miał być wysłany do Unii na konto rządu, rząd czy urzędnicy Wrony?

//gdansk.tvp.pl/57169444/28112021-1830
01 grudzień 2021 : 10:17 Kapitan Morgan | Zgłoś
-13 Nie rozumiesz
Nie rozumiesz prostej rzeczy - departament to część rządu, więc rząd zawsze stanie za nim murem, nawet jeśli będzie miał do niego uwagi. Na pewno niczego nie zmienią, bo ludzie protestują. To tak samo jak z wnioskiem o wotum nieufności dla ministra, rząd zawsze, z definicji będzie takiego ministra bronił, bo nie opozycja/protestujący będą decydowali o składzie rządu i tak samo to działa w tym wypadku. Protest przeciw departamentowi jest zawsze protestem przeciw rządowi, więc rząd najpierw się obroni, a co najwyżej później się poszuka winnych, ale sam. I w tym tkwi błąd logiczny tego protestu.
01 grudzień 2021 : 12:02 Gryf | Zgłoś
+9 PiS, Kaczyński, Kowalczyk, Bartosik, murem za oszustami z departamentu?
Chyba Ci się rządy z Platformą popieprzyły.
01 grudzień 2021 : 15:41 Kapitan Morgan | Zgłoś
-10 Dokładnie
Dokładnie tak jak piszesz. Żaden rząd, niezależnie od opcji politycznej nie pozwoli żeby jakakolwiek protestująca grupa zmieniała mu ludzi w jego składzie. PiS i cała resztą staną murem za Departamentem, bo to departament w ICH rządzie. Tak działa polityka, kto tego nie rozumie, musi się jeszcze paru rzeczy nauczyć.
01 grudzień 2021 : 19:08 Gryf | Zgłoś
+12 krótka pamięć
nie pisz bzdur bo WRONA wyleciał
01 grudzień 2021 : 19:44 marynarzyk007 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter