Rybołówstwo

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.

Piątkowe blokady to "strzał ostrzegawczy" - powiedział dziennikarzom w Calais szef stowarzyszenia rybaków regionu Hauts-de-France Olivier Lepretre.

"Brytyjczycy mają dostęp do europejskiego rynku, podczas gdy my nie mamy dostępu do brytyjskich wód. To nie jest normalne, brytyjski rząd musi respektować porozumienie (w sprawie brexitu)" - dodał Lepretre.

Rybacy zablokowali najpierw, od godz. 9. do 10. port Saint-Malo, potem blokadę przeniesiono do Calais i normandzkiego portu Ouistreham. Zablokowano też wjazd dla składów towarowych do tunelu pod Kanałem La Manche. Ponadto, w Calais unieruchomiono również promy.

"To akcja symboliczna, ale jeśli sytuacja się nie zmieni, pokażemy zęby" - ostrzegł Lepretre.

Jak komentuje AFP, blokada portów ma wymiar głównie symboliczny, ale zamknięcie wjazdu do Eurotunelu, przez który odbywa się 25 proc. wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Europą, jest bardzo poważne.

Przed Brexitem francuscy rybacy mogli łowić na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii. Teraz muszą posiadać na to brytyjskie licencje.

Wielka Brytania i Francja spierają się od dłuższego czasu o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach, co jest warunkiem.

W związku ze sporem w kwietniu francuscy rybacy zablokowali ciężarówki z brytyjskimi rybami, w maju zablokowali port St. Helier na wyspie Jersey, na co rząd w Londynie odpowiedział wysłaniem dwóch okrętów patrolowych. Pod koniec października francuskie władze zatrzymały brytyjski trawler, który według nich poławiał bez licencji.

Brytyjski rząd oświadczył w piątek, że "jest rozczarowany" protestem rybaków i wezwał Paryż, by "upewnił się, że nie dochodzi do działań nielegalnych i czy nie szkodzi to wymianie handlowej".

+13 Brawo Portal Morski!
Artykuły o walce francuskich rybaków są bardzo ważne przed jutrzejszym protestem polskich rybaków, kto nie protestuje ten ginie.
27 listopad 2021 : 13:50 Zatokowy | Zgłoś
+4 nastepny artykół
witam .. ciekawe czy na portalu pojawi sie artykół z dzisiejszego strajku..no i kiedy rzecz jasna.. coz sprawdzmy
28 listopad 2021 : 09:27 101 | Zgłoś
-2 Sami nie piszą
Portal Morski sam tekstów nie pisze, tylko wkleja je z innych mediów. Jak ktoś napisze, to pewnie wkleją, jak media strajku nie zauważą, to nie będzie czego wklejać.
Prawda jest brutalna, media interesują poważne i dotkliwe protesty, a nie te "bezobjawowe".
28 listopad 2021 : 12:07 Gryf | Zgłoś
0 Świetna lekcja
Tak, to jest świetna lekcja. Francuzi nie blokują porciku w pipidówku dolnym, tylko najważniejsze terminale promowe. I są efekty. Zobaczymy w poniedziałek, czy w polskich, ogólnopolskich mediach więcej będzie słychać o strajku rybaków francuskich czy polskich. Obym był złym prorokiem.
28 listopad 2021 : 12:05 Gryf | Zgłoś
0 Protest tylko gdzie
Patrząc po wszystkich portach to raczej nie było żadnego protestu . Jak zawsze dużo gadania a frekwencji brak .Czyli jest wszystko ok .
28 listopad 2021 : 13:53 Darek bałtyk | Zgłoś
+5 TVN
TVN zauważył: tvn24.pl/biznes/z-kraju/polska-protest-ostrzegawczy-rybakow-nad-morzem-baltyckim-5506203
W rządowej oczywiście cisza, bo protest jest przecież przeciw rządowi (Departament to przecież rząd).
28 listopad 2021 : 16:50 Gryf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.946 4.0258
EUR 4.2735 4.3599
CHF 4.4826 4.5732
GBP 4.9916 5.0924

Newsletter