Rybołówstwo

Brytyjski rząd wyraził w czwartek rozczarowanie zapowiedzianą na piątek przez francuskich rybaków blokadą tunelu pod kanałem La Manche i portu w Calais. Francuscy rybacy zamierzają tak protestować przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.

Jest to nasza demonstracja jakości i zdolności zawodowych rybaków do mobilizacji w odpowiedzi na prowokacyjną, pogardliwą i upokarzającą postawę Wielkiej Brytanii wobec nich - powiedział Gerard Romiti, przewodniczący Narodowego Komitetu Rybołówstwa Morskiego, zapowiadając blokadę.

Wielka Brytania i Francja spierają się o prawa do połowów na brytyjskich wodach po brexicie. Francja uważa, że jej rybacy powinni otrzymać więcej licencji, Wielka Brytania odpowiada, że prawie wszyscy unijni rybacy, którzy złożyli wnioski, dostali licencje, a nie dostali ich tylko ci, którzy nie mogli się wykazać historią połowów na danych wodach, co jest warunkiem.

W związku ze sporem w kwietniu francuscy rybacy zablokowali ciężarówki z brytyjskimi rybami, w maju zablokowali port St Helier na wyspie Jersey, na co rząd w Londynie odpowiedział wysyłając dwa okręty patrolowe, a pod koniec października francuskie władze zatrzymały brytyjski trawler, który według nich poławiał bez licencji.

Jesteśmy rozczarowani groźbami dotyczącymi działań protestacyjnych. Oczywiście jest to zadanie dla Francji, aby zapewnić, że nie będzie nielegalnych działań, a handel nie ucierpi, ale będziemy ściśle monitorować sytuację - powiedział rzecznik brytyjskiego rządu. Z kolei rzecznik portu w Dover oświadczył, że władze są świadome możliwych krótkotrwałych zakłóceń, ale mają opracowane plany na takie sytuacje. Zalecił jednak planującym podróż w piątek, aby przyjechali wcześniej i sprawdzali na bieżąco informacje u operatorów promowych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

+34 Ogólnopolski protest polskich rybaków przybrzeżnych
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego informuje wszystkich polskich rybaków, że w niedzielę 28 listopada 2021 roku w godzinach od 13.00 do 15.00 odbędzie się we wszystkich polskich portach rybackich ogólnopolski protest ostrzegawczy rybaków przeciwko działaniom Departamentu Rybołówstwa w Warszawie, które przez wiele lat doprowadziły do bankructwa polską flotę rybacką oraz uniemożliwiają obecnemu rządowi i Unii Europejskiej podjęcie skutecznych działań umożliwiających ratowanie naszego rybołówstwa. Protest odbędzie się poprzez wypłynięcie z portu na redę. Więcej informacji będzie można uzyskać u portowych przedstawicieli protestu.

Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego

Stowarzyszenie Polskich Rybaków Przybrzeżnych
26 listopad 2021 : 08:37 Darłowo | Zgłoś
-16 Różnica
I tu widać różnice między rybakami polskimi, a francuskimi. Francuzi tylko zapowiedzieli blokadę tunelu i portu i już cała Europa o tym wie i mówi. I oni to zablokują i swoje ugrają.
W Polsce wypłyniemy sobie na redę i z powrotem. Na redę Ustki, Darłowa Władka itp. "wielkich portów". Napiszą może lokalne gazetki.
Wnioski proszę sobie wyciągnąć samemu.
26 listopad 2021 : 09:15 Gryf | Zgłoś
+24 Wniosek jest jeden
Twój defetyzm jest żałosny.
26 listopad 2021 : 10:24 Ukasz 007 | Zgłoś
+24 Faktycznie jest różnica
We Francji rybołówstwem nie zarządza patologia z departamentu rybołówstwa.
26 listopad 2021 : 11:21 Kapitan Morgan | Zgłoś
-11 I?
I dlatego we Francji strajki rybaków są skuteczniejsze i przynoszą efekty?
26 listopad 2021 : 15:14 Gryf | Zgłoś
+14 Tymczasem w rybackiej Europie.
"UE zapewniła rekompensatę w wysokości około 2,0 mld. DKK dostępne dla Danii, z czego nieco ponad 1,2 miliarda DKK. przeznaczona jest na rekompensatę za łowiska, co odpowiada stratom poniesionym przez duńskie rybołówstwo.
- W końcu coś się dzieje. Na wyjaśnienie czekaliśmy zbyt długo. Straciliśmy uprawnienia w wysokości 1,2 miliarda koron, które zostały przekazane Brytyjczykom w ramach karty przetargowej, aby zamknąć porozumienie w sprawie Brexitu. My rybacy kupiliśmy i zapłaciliśmy kwoty. Dlatego musimy otrzymać pełną i sprawiedliwą rekompensatę za nasze straty. Ostatecznie chodzi o utrzymanie naszych przedsiębiorstw i ważnych miejsc pracy z dala od Brukseli i Kopenhagi – mówi Svend-Erik Andersen, prezes Duńskiego Stowarzyszenia Rybołówstwa.
Duńskie Stowarzyszenie Rybołówstwa podkreśla, że ​​pieniądze muszą przede wszystkim trafić bezpośrednio do poszkodowanych rybaków."
26 listopad 2021 : 19:36 Rybacki | Zgłoś
+8 Prawda
To nie jest jakieś nadzwyczajne odkrycie. Pytanie dlaczego nikt nic w tym temacie nie robi. Czasy grzecznych rozmów dawno się skończyły. Teraz trzeba ostro i skutecznie. Osobo o wpisie Gryf bardzo proszę o nie komentowanie moich wpisów
27 listopad 2021 : 06:21 Grzegorzmarkowski1985 | Zgłoś
+11 Pełna zgoda
od wielu lat pomiędzy cywilizowaną rybacką Europą a polskimi rybakami był mur nie do przeskoczenia w postaci urzędników departamentu rybołówstwa, którzy blokowali nam fundusze wydając je na 'inne cele". Aby to osiągnąć oszukiwali kolejnych ministrów, którzy w dobrej wierze podejmowali katastrofalne dla rybołówstwa decyzje, urzędnicy departamentu nie zlecali żadnych badań w MIRze, które wyjaśniłyby dlaczego nie ma ryb, ostatnio sfałszowali nawet projekt programu operacyjnego 20021-2027, że rzekomo obyły się konsultacje społeczne z rybakami i zwalili to na ministra Bartosika, który zaraz zostanie oskarżony przez Komisję Europejską, że fałszuje dokumenty pomimo, że do dziś nawet o tym nie wie. Tak to towarzystwo z grubsza działało i dlatego jutro z tym definitywnie kończymy.
27 listopad 2021 : 08:22 Przybrzeżny | Zgłoś
+11 Tutaj dowód, prezes Karoń ujawnia na co poszło w 2012 roku 300 milionów odebrane rybakom morskim bez żadnych konsultacji
"INTERWENCJE WODNO-ŚRODOWISKOWE
Z dużą radością odnotowaliśmy fakt, że sukcesem zakończyły się starania Zarządu ZPRyb o dofinansowanie działalności rybackiej ze środków działania „Działania wodno – środowiskowe” w ramach PO „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". To w wyniku naszych postulatów ARiMR uruchomiła w okresie od 25 lipca 2012 r. do 23 sierpnia 2012 r. nabór wniosków o dofinansowanie z tego działania. Powyższe odczytujemy jako realizację przyrzeczenia Pana Kazimierza Plocke – Sekretarza Stanu w MRiRW odnośnie naprawy błędów popełnionych w poprzednich latach w tym zakresie."

.zpryb.pl/INTERWENCJEWODNO%C5%9ARODOWISKOWE/tabid/1187/Default.aspx
27 listopad 2021 : 08:30 Przybrzeżny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter