Rybołówstwo

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego będą w sobotę, 3 lipca blokować wjazdy do większych polskich portów rybackich. Blokady głównych dróg mają pojawić się między innymi w Ustce i Łebie. Powodem blokad jest tragiczna sytuacja armatorów jednostek, na których organizowane są rejsy dla wędkarzy, którzy z powodu zakazu połowu dorsza i braku zainteresowania ze strony rządu są zmuszani do likwidacji swoich firm.

Do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem nie zostało zrealizowane - czytamy w specjalnym komunikacie wystosowanym do mediów przez Sztab Kryzysowy Rekreacyjnego. - We wszystkich polskich portach stoją statki, które już nie wrócą do zawodu. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zabierają nam nasze jedyne łowiska, a zakaz połowu dorsza będzie przedłużony. Odbudowanie naszych firm jest niemożliwa, a rząd nie robi nic żeby rozwiązać naszą sytuację. Strona rządowa zupełnie zignorowała interes społeczny i gospodarczy.

Dlatego armatorzy podjęli decyzję o blokowaniu miejscowości nadmorskich od strony lądu. Ich zdaniem ta drastyczna forma zwróci uwagę rządu. W najbliższą sobotę, 3 lipca od godz. 09.00 będą blokowane wjazdy do miast Łeba i Ustka.

Warszawa nie chce o nas i naszym problemie słyszeć, to usłyszy w najbliższą sobotę. Jeśli rząd nie będzie chciał z nami rozmawiać będziemy blokować wszystkie miasta nadmorskie jednocześnie i do skutku codziennie - czytamy w komunikacie.

Problemy armatorów wędkarstwa rekreacyjnego pojawiły się w styczniu 2020 roku, kiedy Komisja Europejska wprowadziła całkowity zakaz połowu dorszy na Bałtyku. Problem dotknął kilkaset osób zatrudnionych na ponad 100 jednostkach wędkarskich, które z dnia na dzień musiały stanąć w porcie. Rybacy komercyjni otrzymali od rządu i Unii Europejskiej duże wsparcie finansowe (średnio od 200 do 400 tysięcy złotych na jednostkę w zależności od długości) oraz różne programy pomocowe.

Dla armatorów wędkarskich ostatecznie po protestach i blokadach portów znaleziono łącznie 20 mln zł co dawało pomoc na jednostkę w kwocie 200 tysięcy złotych. Warunkiem było jednak albo zezłomowanie kutra albo znalezienie dla jednostki innego rodzaju działalności. Jednocześnie rząd obiecał, że w 2021 roku znają się kolejne środki pomocowe. Tak się jednak nie stało. Dlatego wędkarze rekreacyjni zaplanowali protesty.

Do tematu wrócimy.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

+2 To się nazywa wędkarstwo komercyjne
Hubert niczego się nie nauczył i jak zwykle odwala wierszówkę pisząc raz , że są to rybacy rekreacyjni a innym razem, że są to wędkarze rekreacyjni. Otóż nie są ani jednymi ani drugimi, a są za to wędkarzami komercyjnymi, gdyż ich łajby są lub były wynajmowane do połowów ryb za pomocą wędek.
01 lipiec 2021 : 18:23 balbin-a | Zgłoś
+24 Brednie
Nie ma czegos takiego jak wedkarz komercyjny
Armatorzy pobierali oplate za rejs z mozliwoscia polowow rekreacyjnych. Kto chcial to moczyl kija kto chcial to nachlany spal w mesie. Nikt nie mial prawa obiecywac pelnych lodowek fileta a do tego doprowadzila grabiezcza gospodarka wrakowa. Prawda jest taka ze wedkarstwo zapoczatkowali starzy rybacy w kazdym porcie. Zesralo sie jak biznesmani z polski wzieli sie za licytowanie kto i na jakiej lajbie zlowi wiecej... Handel filetem z wedki byl gwoździem do trumny rejsow dorszowych. ...
01 lipiec 2021 : 19:46 celticrules | Zgłoś
+34 Spotkanie rybaków z ministrem rolnictwa
Po 15 lipca we Władysławowie odbędzie się spotkanie ministra Ryszarda Bartosika z rybakami, wśród wielu tematów jeden najważniejszy- gdzie są pieniądze dla polskich rybaków za zakazy połowów dorsza wprowadzone przez Unię Europejską 22 lipca 2019 roku?
01 lipiec 2021 : 19:34 Zatokowy | Zgłoś
+25 Pani Dyrektor
Jak teraz będzie funkcjonowało rybołówstwo w Polsce, jak prezesi stowarzyszeń, organizacji i czego tam jeszcze niczego przy wódce z Dyrektorem Departamentu nie będą mogli załatwić?
Jak to będzie funkcjonowało teraz kiedy Dyrektorem jest konkretna, rzeczowa i pryncypialna Pani Prawnik?
Jak żyć? Z kim pić i z kim coś pod stołem załatwić?
02 lipiec 2021 : 08:59 Gryf | Zgłoś
+22 Dobra zmiana- Gryfie
tak właśnie wygląda prawdziwa Dobra Zmiana w polskim rybołówstwie, Dobra Zmiana od Brukseli aż do Moskwy, 30 lat gnicia polskich rybaków w esbeckiej, komunistycznej celi właśnie się zakończyło.
02 lipiec 2021 : 10:00 Kolberger | Zgłoś
-7 Dyrektor departamentu
sam się zwolnił czy go zwolnili ? Kto coś wie ? Czy będzie lepiej, czy gorzej ?
02 lipiec 2021 : 13:02 janek.morek | Zgłoś
+24 Gorzej
dla tych co z nim pili...
02 lipiec 2021 : 13:23 Tadeusz Jaworski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.9354 5.0352
EUR 4.8081 4.9053
CHF 5.0276 5.1292
GBP 5.4201 5.5295

Newsletter