Rybołówstwo

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę wjazdy do Łeby i Ustki. O utrudnieniach na drogach informuje GDDKiA. Policja zorganizowała też objazdy, by turyści przyjeżdżający do kurortów nie musieli stać w korkach.

Jak poinformował PAP w sobotę Łukasz Błotnicki z Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, z uwagi na protest rybaków na rondzie Wileńskim w Ustce jest zablokowana droga krajowa nr 21.

Protestujący co 5 minut mają przepuszczać kierowców - dodaje Błotnicki.

Armatorzy blokują również wjazd do Łeby, chodząc po przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 214.

Protestujący zobowiązali się co kilka minut przepuszczać kierowców stojących w korku. Poza tym, policja zorganizowała objazd blokady przez Szczenurze i Nowęcin. Utrudnienie w ruchu z uwagi na blokadę nie jest duże - powiedziała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Michał Niedźwiecki ze Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego powiedział PAP, że protesty w Łebie i Ustce będą trwały do godziny 14.

W związku z tragiczną sytuacją armatorów rybołówstwa rekreacyjnego postanowiliśmy przystąpić do wznowienia akcji protestacyjnych. Do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem nie zostało zrealizowane. We wszystkich polskich portach stoją statki, które już nie wrócą do zawodu. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku zabierają nam nasze jedyne łowiska, a zakaz połowu dorsza będzie przedłużony - informuje w komunikacie przesłanym PAP Sztab Kryzysowy Armatorów Rybołówstwa.

Armatorzy twierdzą, że odbudowanie ich firm jest niemożliwe, a rząd nie robi nic żeby rozwiązać naszą sytuację. Jednocześnie informują, że mogą protestować codziennie. Sztab kryzysowy reprezentuje ponad 100 armatorów, którzy zatrudniają po dwóch, trzech pracowników i organizowali wyprawy dla wędkarzy zajmujących się rekreacyjnie rybołówstwem morskim.

W połowie stycznia ub. r. ministerstwo podpisało ze sztabem kryzysowym armatorów rybołówstwa rekreacyjnego porozumienie, które - jak informował resort - kończyło protest i zakładało wsparcie branży w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Bałtyku.

W maju ub.r. resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował PAP, że ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze. 


Fot. Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL

+3 Spotkanie rybaków z ministrem rolnictwa
Po 15 lipca we Władysławowie odbędzie się spotkanie ministra Ryszarda Bartosika z rybakami, wśród wielu tematów jeden najważniejszy- gdzie są pieniądze dla polskich rybaków za zakazy połowów dorsza wprowadzone przez Unię Europejską 22 lipca 2019 roku?
03 lipiec 2021 : 09:04 Zatokowy | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter